Şişli
Acıbadem 7/24

Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji Testi İki Şekilde Yapılmaktadır 

Kandan Alerji Testi ve Deriden Alerji Testi 

Deri testi duyarlı ve ucuz bir testtir. Ancak özellikle çocuklarda kaygı ve korkuya neden olmaktadır. Test yapılırken genellikle kolun iç yüzü iğne ucu ile ufak bir şekilde delinir ve bu deliklere alerjen içeren ekstreler damlatılır. 15-20 dakika sonra oluşan kızarıklık ve şişlik bir ölçekle değerlendirilerek kişinin hangi maddeye ne kadar alerjisi olduğu tespit edilir. Bu test solunumsal alerjenlerin tespitinde başarılıdır ama gıda alerjisinin tespitinde hassasiyeti düşüktür. Testten 3-10 gün önceside kullanılan alerji ilaçları ve depresyon ilaçları kesilmelidir. İlaçlar kesilemiyorsa, hamilelik varsa ,anaflaksi riski varsa, cilt lezyonları varsa deri testleri yapılmamalıdır.

 

Deriye direk uygulanan alerji testleri klinik hekim kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü allerjen maddeler kişiye direk verildiğinden uygulama anında yoğun bir alerji cevabı ortaya çıkabilir. Bu alerjik cevabın anaflaksiye (şok)  kadar gidebileceğini düşünürsek acil müdahale gerektiren bir şok tablosuyla hasta karşılaşabilir. Onun için ve güvenilir bulmadığımız içiğn deriden yapılan testleri uygulamamaktayız.

Kan Testi Nasıl Yapılır?

Kan testleri, kanda alerjenlere karşı oluşmuş özel antikorların (spesifik IgE) ölçümü ile yapılır. Bu test için damardan alınan az miktarda kan kullanılır. Bu testin özgüllüğü çok yüksektir. Çok sayıda alerjeni hastadan alınan bir tüp kan ile taramak mümkündür. Bu test öncesinde kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur ve bu testin yan etkisi bulunmamaktadır. Alınan kanda hangi alerjene ait spesifik IgE (özgül IgE) ölçüleceğine karar verilirken hastanın öyküsüne ve klinik bulgularına bakılır. Ya olabilecek alerjenlerden paneller oluşturulur (solunum paneli, gıda paneli gibi) ya da tek tek alerjenlere bakılır.

Kanda ölçülen alerji testlerinde hastadan sadece kan örneği alınır. Hastaya bir madde uygulanmadığından anaflaksi ya da şok gibi bir riskle karşı karşıya kalmaz. Bu nedenlerden dolayı bu tür şikayetleri olan kişilerin yaşam kalitesini bozmayacak kadar kolay uygulanan kanda alerji testlerini, gerek alerjenlerin erken belirlenerek bir hastalık tablosu oluşmadan koruyucu önlemlerin alınması gerekse hastalıklara tanı konması ve erken tedavi açısından önermek yerinde olacaktır.

 

Örneğin çocukluk çağı besin alerjilerinin %90’ı 5 ana besin maddesine (süt, yumurta, fıstık, çikolata, buğday)’a bağlıdır. Çocuklarda doğrudan bunlara bakılabillir. Solunum alerjileri ise en çok ev tozu, polen, kedi-köpek epiteli, hamam böceğine bağlıdır. Hikaye bu yönde ise sadece bu alerjenlere bakmak yeterli olabilir. Çıkan sonuçlara göre tarama genişletilir ve tüm bunlar için alınan aynı kan örneği kullanılır. Test sonucu negatif, pozitif, kuvvetli pozitif alerjik olarak verilir.

Alerji Çeşitleri

Herhangi bir ilaç tedavisi alan hastalar alerji testi yaptırmadan önce ilaçlarını kesip kesmeyeceğini klinik hekimine danışmalıdır. Om..ab (anti alerjik ilaç)  gibi anti-IgE etkinliğe sahip ilaçlar test sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle alerji testini yaptırmadan önce (1 hafta önceden) kesilmesi gerekir. Bu işlem test sonucunun doğruluğu açısından bir tedbirdir. Bunun dışında laboratuvarda yapılan kanda alerji testi hasta güvenliği açısından bir risk taşımaz.

besin alerjisi, toz alerjisi, süt alerjisi, bebeklerde gıda alerjisi, balık alerjisi, akar alerjisi, küf alerjisi,gıda alerjisi,ilaç alerjisi, antibiyotik alerjisi, çikolata alerjisi, kakao alerjisi, maya alerjisi, gluten alerjisi, slikon alerjisi, latex alerjisi, alerjenler, … gıdası alerjenmidir, alerjen midir en sık karşılaşılan alerji tipleridir.

İstanbul Laboratuvarlarının Alerji testleri kan numunesi ile çalışılmaktadır. Derinize iğneler batırmayız, deri altınıza alerji yapan maddeler enjekte etmeyiz. Böylece herhangi bir ani şok geçirme riskiniz tamamen ortadan kalkar, zira yapılan tüm çalışmalar sizden alacağımız kan üzerinde gerçekleşir.

Detaylı bilgi için iletişime geçmenizi önemle rica ederiz. 444 7 LAB  444 7 522

 

En çok sorulan alerji testleri;

besin alerjisi, toz alerjisi, süt alerjisi, bebeklerde gıda alerjisi, balık alerjisi, akar alerjisi, küf alerjisi,gıda alerjisi,

ilaç alerjisi, antibiyotik alerjisi, çikolata alerjisi, kakao alerjisi, maya alerjisi, gluten alerjisi, slikon alerjisi, latex alerjisi, alerjenler, … gıdası alerjen midir, alerjen midir?

Alerji Testi Fiyatları <—- hakkında bilgi almak için tıklayın…