Şişli
Acıbadem 7/24

Babalık Testi Fiyatları

Annelik ve Babalık testi nedir ?

Bu çocuk bana benzemiyor gibi kuruntularla babalık testi yaptirmak için artık mahkeme kararı gerekmiyor.

“Kan grubum A, karım B, bu çocuk nasil 0 grubu oldu”, “Bu çocuk bana benzemiyor” gibi kuruntularla babalık testi yaptırmak için mahkemeye kosanlar, artık mahkeme kararı olmadan test yaptırabilecek.

İstanbul Laboratuvarlarında yapılan Babalık Testi sonucu hukuken geçerli mi?
İstanbul Laboratuvarlarında yapılan Babalık testi sonucu Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde delil olarak kabul edilmektedir. Ancak Yurtdışında yapılan Babalık Testi sonucu mahkemelerce kabul edilmemektedir. Babalık Testi yaptığını söyleyen bir çok laboratuvar bu testi yurt dışına yollayarak yaptırmaktadır böylece daha ucuza test yaptırmış olmaktalar. İstanbul Laboratuvarları Babalık Testini TÜRKİYEDE kendi genetik biriminde çalışmaktadır ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabidir. Herhangi bir şüphe veya güvensizlik durumunda hukuki sorumluluğu üstlenmektedir.

Yurtdışında babalık testi fiyatı 5-6 bin dolar civarındadır, İstanbul Laboratuvarlarında ise babalık testi fiyatı için lütfen arayınız.

İstanbul Laboratuvarlarında mahkeme kararı aranmadan babalık testleri yapılıyor. Yüzde 99.9 oranında kesin sonuç veren testlerin sonuçları, 1-2 hafta içinde çıkıyor ve bir raporla kişilere bildiriliyor. Test sonuçları yalnızca test yaptıran kişiye veriliyor, telefonla açıklanmıyor.

Babalık davalarında son yıllarda sıkça basvurulan “DNA analizleri” nin, mahkeme kararıyla Türkiye’de emniyet ve jandarma teşkilatları ve Adli Tip Kurumu bünyesinde yapılır. Ancak bir takım nedenlerle mahkeme yoluna gitmeden babalık testlerine ihtiyaç duyan bazı kişilerin “DNA analizi” yaptırmak için yurtdışına kan yolladıkları görülmektedir, her bir analizin yurtdışında yaklaşık 5-6 bin dolara mal olmaktadır.

Yurtdışına DNA analizleri ve babalık testleri için önemli miktarda döviz ve kan çıkmaktadır, İstanbul Laboratuvarlarında ise babalık testi için kişi başı sadece 1.600 TL +KDV ücret alınmaktadır.

Babalık davalarının, DNA analizleri yapılarak bilimsel çözüme kavusturulması toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. İstanbul Laboratuvarında gerek mahkeme aracılığı ile gerekse kişisel basvurularla bu sorunun çözümlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Her insandaki DNA ‘nın yarısı anneden diğer yarısı ise babadan gelir. İki insanin arasında akrabalık bağını anlamak için DNA kümesi arasındaki bosluklara bakılıyor. Testler ya %0 çıkıyor ya da %99.9 un üstünde çıkıyor. Arada bir başka rakamın çıkması söz konusu değil. Yani çocuk ya o kişinindir ya değildir. Örneğin %70 babasıdır gibi bir oran çıkamaz.”

Baba ölmüş ise ne olacak ?

Baba ölmüş ise baba adayının yakın akrabalarından alınan örneklerle de DNA testinin yapılabilmektedir, babanın olmadığı durumlarda amca, kuzen, dede veya erkek çocuk gibi baba tarafından bir erkek akrabadan babalık testi yapılabilmektedir. Ancak İstanbul Laboratuvarları olarak bizler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına bağlı olarak, babanın olmadığı babalık testlerini yapmamaktayız.

İnsan DNA ’sının belli kısımları bireyler arası farklılıklar gösterir. Bu gen bölgelerinin her birinde kişi, biri anneden biri de babadan gelen iki farklı genetik karaktere sahip. Çocukta belli sayıda gen bölgesi analizlenerek bir DNA profili çıkarılır. Daha sonra annenin DNA profili ile bu profil kıyaslandığında çocuğun genetik özelliğinin hangi yarısını anneden aldığı ortaya çıkar. Bu durumda diğer genetik özelliklerde süphesiz babadan gelecektir.

Söz konusu babanın DNA profili çıkarıldığında eğer çocuğun annesinden almadığı genetik yapısı ile uyum göstermiyorsa o kişi baba değildir. Eğer uyum tespit edilirse bu defa çalışılan gen bölgeleri üzerinde popülasyon genetiği verilerine göre hesaplamalar yapılarak yüzde ihtimalle babalığın tespiti söz konusudur.