Şişli
Acıbadem
Hepatit C
Hepatit C testi

Hepatit C nedir?


Hepatit C isimli bir RNA virüsü karaciğerde enfeksiyon ve buna bağlı iltihaplanmaya yol açar. Hepatit C virüsünün yol açtığı bu hastalığa Hepatit C hastalığı denir. Bu hastalık bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır ve tedavi edilmediği zaman yıllar içinde karaciğere zarar vererek siroz ve karaciğer kanserine neden olmaktadır.

Hepatit C hastalığı ilk başlarda ( akut dönemde ) ya belirtisizdir yada birçok hastalıkta görülebilecek yorgunluk, halsizlik, hazımsızlık gibi önemsiz belirtiler gösterir. Bu nedenle hastalığa başlangıç döneminde tanı koymak çok zordur.


Hepatit C hastalığı nasıl ilerler ?


Hepatit C virüsü vücuda girdiği andan itibaren akut dönem olarak adlandırılır, bu dönem 6 ay kadar sürer ve çoğunlukla belirti göstermez. Hastaların %75-85 akut hepatit C enfeksiyonu kronik hale dönüşür. Kronik Hepatit C hayat boyu devam edebilen, ilerleyen yıllarda siroz, karaciğer kanseri hatta sinsice ilerleyerek ölüme yol açabilen bir hastalıktır.


Akut Hepatit C


Hepatit C hastalığının 6 ay veya daha kısa sürmesi durumunda Akut Hepatit C olarak adlandırılır. Akut Hepatit C zamanında müdahale edilmezse kroniğe çevirebilir.

Akut Hepatit C hastalarının yaklaşık %15-25 'inde tedavi olmadan enfeksiyonu atlatabilmektedir. Bu insanlar kronik hepatit C 'ye yakalanmadan hatta hasta olduklarını bile bilmeden bu virüse yakalanıp kurtulabilirler.


Kronik hepatit C


Hepatit C hastalığının 6 aydan daha fazla sürmesi durumunda Akut Hepatit C olarak adlandırılır. Kronik hepatit yıllar boyu sürebilir, çünkü vücudun bu virüsten kurtulması çok zordur. Hepatit C hastası kişilerin yaklaşık % 20 'si tiroid, bağırsak, gözler, eklemler, kan, dalak, böbrekler ve cilt ile ilgili problemler yaşar. Hepatit C virüsü kapmış olan hastaların yaklaşık % 85 'inin virüsten kurtulamadığı ve bunun sonucunda kronik hepatit C olarak adlandırılan uzun vadeli bir karaciğer enfeksiyonuna yakalandığı tespit edilmiştir.

Kronik Hepatit C hastalığı siroza neden olabilir. Siroz, değişik etkenlerin neden olduğu karaciğer hasarının son evresidir. Kronik hepatit C hastalarının yaklaşık %20 'sinde zamanla karaciğer hasar görüp 15-20 yıl içinde karaciğer sirozu meydana gelebilmektedir. Siroz hastalığında karaciğer o kadar tahrip olur ki artık kendini yenileyemez duruma gelir. Bu durum karında sıvı birikmesi ve özofagustaki damardan kanamalar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Karaciğer toksinleri filtreleyemeyeceğinde, toksinler, zehirli atıklar kan dolaşımında birikip beyindeki fonksiyonlara zarar verebilir. Karaciğer sirozu olan kişilerde karaciğer kanserine yakalanma riski artar. Alkol tüketen insanlarda sirozla daha sık karşılaşılır.


Hepatit C Belirtileri Nelerdir?


Hepatit C hastalığı karaciğere zarar verene kadar belirti göstermez. Sessiz ilerleyen sinsi bir hastalıktır hastaların çoğunda hiç bir bir belirti yaşamaz.


Hepatit C hastalarının en sık karşılaştıkları belirtiler şunlardır;

Hepatit C Nasıl Bulaşır?


Hepatit C öldürür mü?


Hepatit C hastalığının kronikleşmesi durumunda önce kronik hepatit, daha sonra yıllar içerisinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gelişme riski mevcut olup Hepatit C 'nin ölümcül bir hastalık olduğu bilinmelidir.


Hepatit C taşıyıcısı nedir?


Hepatit C virüsünü vücudunda bulunduran ancak hiç bir belirti vermediği için tedavi olmayan ve virüsü başkalarına bulaştırma ihtimali olan kişilere denir. Bu hastalığın taşıyıcısı olan kişiler düzenli doktor takibinde kalmalı, yılda 2 kere karaciğer fonksiyon testleri yaptırmalıdır.


HCV RNA PCR Hepatit C Testi

HCV pozitif tarama sonuçlarının doğrulanmasında kullanılan testtir. Anti-HCV tarama testi pozitif ise yapılmalıdır. Kronik hastalığın takibinde de kullanılır.

Anti-HCV pozitifliği tespit edildiğinde ileri testler yapılmaktadır. Pozitifliğin doğrulanması için WB temelli LIA (Line-immunoblot testler) ve HCV RNA PCR ile taranmalıdır. LIA ile pozitiflik durumunda HCV RNA PCR ile test edilmelidir. HCV RNA PCR pozitif olarak saptanırsa hastanın akut HCV ile enfekte olduğunu, HCV RNA PCR negatif ise hastanın etkenle maruziyeti olduğu ancak kronik olarak enfekte olduğunu göstermektedir

Hepatit C hastalığı basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Bu testte kandaki anti-HCV antikorları sayısı belirtilenir. Bu teste ikinci nesil enzim immunoassay denir (EIA-2). Tanıyı doğrulamak için PCR metoduyla bir test daha yapılır. PCR metoduyla yapılan testinin diğer adı HCV RNA PCR testidir. HCV RNA testinin pozitif çıkması Hepatit C hastası olduğunuz, negatif çıkması ise Hepatit C hastası olmadığınıza işaret eder.


Hepatit C Aşısı


Hepatit C hastalığından korunmak için bir aşı mevcut değildir. Ancak bilim adamları Hepatit C aşısı yapmakla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Hepatit C hastalarına doktorlar genellikle Hepatit A ve Hepatit B aşılarını yaptırmayı tavsiye etmektedir.

Bu yazımızı da okumalısınız

Herpes HSV Testi
Herpes HSV Testi

Uçuk, virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyondur. Uçuğa neden olan bu virüslere Herpes Simpleks Virüsleri adı verilir. Genellikle dudaklarda ve ağız çevresinde oluşur.

Devamını Oku

Bize Ulaşın