Şişli
Kadıköy

Kardeşlik Testi – Akrabalık Testleri

Kardeşlik Testi

Akrabalık Testleri

Bu testler 2 yada daha fazla kişi arasında herhangi bir biyolojik akrabalık olup olmadığını anlamak için yapılır. Çocuğun babası olduğu iddia edilen kişi Babalık Testi yaptırmak için müsait olmadığı veya kendisinden numune alınamadığı durumlarda yapılır. Bu tip durumlarda iddia edilen baba olduğu düşünülen kişi yerine diğer akrabalardan numune alınır.

Sonucu aydınlatmak için iddia edilen babanın analiz için müsait bulunmadığı durumlarda direk akrabalar arasındaki genetik ilişkinin yorumlanması ile sonuç elde edilebilmektedir. Bu tarz testlere büyük babalık yada amca / teyze testleri denilmektedir. DNA profil testleri aynı zamanda kardeşler arasındaki genetik profillerin yorumlanmasına izin vermektedir bu tarz testlere ise DNA kardeşlik testi denilmektedir.

Prensipte iki veya daha fazla kişinin, sadece genetik profillerine bakılarak, kardeş olup olmadıklarının anlaşılması mümkündür. Gereken şart katılan kişilerden DNA örneği alınmasıdır.

Eğer ek olarak kişilerin biyolojik anne ve babalarından gelecek örneklerde bulunuyorsa sonuç daha da kesin olarak belirlenebilir. Testlerin kapsamına ve değişik birleşimlere (kombinasyonlara) bağlı olarak, %99,9’a varan değerlere ulaşılabilmektedir; fakat genelde anne-baba’nın katılmadığı kardeşlik testlerinde olasılıklar, babalık testlerine oranla daha düşük çıkmaktadır.

Bununla birlikte, test edilmek istenen kişiler erkekse, Y-kromozom işaretleyicisinin yardımıyla soy incelene bilmekte ve ilişkinin derecesine dair çok kesin sonuclara ulaşılabilmektedir.


Kardeşlik Testleri
Kardeşlik testi, 2 kişinin kardeş olup olmadıklarını anlamak için yapılan testtir.

Kardeşlik Testi Neden Yapılır?
Babadan genetik numune alınamadığı, babaya ulaşılamadı durumlarda kardeşlik testi yapılır.

Kardeşlik Testi Nasıl Yapılır?
Yarım veya tam kardeşlik testi olmak üzere iki olası durum vardır.

Yarım Kardeşlik Testi:
Farklı annelere sahip iki kişinin aynı biyolojik babadan olup olmadıklarını anlamak için yapılan testtir.

Tam Kardeşlik Testi:
Aynı anneye sahip olduğu düşünülen iki kişinin aynı biyolojik babadan olup olmadıklarını anlamak için yapılan testtir.

Kardeşlik Testinin Güvenilirliği:
Olası kardeşlerden alınan kan örneklerinin karşılaştırılması test için yeterlidir. Fakat kardeşlik testinden daha kesin sonuçlar alabilmek için anne veya olası annelerin de teste katılması önemlidir.