Şişli
Acıbadem 7/24

Obstetrik Renkli Doppler

obstetrik renkli doppler

Obstetrik (Gebelik) Renkli Doppler Nedir?

Gebelik döneminde, annenin ve bebeği sağlığına çok dikkat edilmelidir. Gebelik başladığından itibaren gebeliğin takibi için obstetrik renkli doppler ultrason işlemleri gerçekleştirilir. Obstetrik renkli doppler ile ses dalgaları monitöre aktarılarak rutin gebelik kontrolleri yapılır.

Doğum sürecinde anne ve bebeğin gelişimini kontrol etmek için hamileliğin ilk anından itibaren düzenli olarak kadın hastalıkları ve doğum jinekoloji uzmanı tarafından kontrollerinin yapılması gerekir. Gebelikte fetüsün gelişimi, fetüsün boyu, büyüme bozuklukları ve gebelik haftası ile ilgili bilgi sahibi olmak için obstetrik renkli doppler ultrason cihazı kullanılır.

Yapılan bu ultrason görüntülemesi sayesinde bebekle ilgili birçok problem daha önceden fark edilerek, gerekli çözüm yolları planlanır. Hamilelik döneminde sıkça tercih edilen bu yöntem, bebek için herhangi bir olumsuz etkisi veya riski bulunmaz.

Gebelik renkli doppler sayesinde fetüsün gelişimi ve kalp atışları ile ilgili izlenim yapılmaktadır. Bebeği görmeyi sağlayan bu yöntem sayesinde bebekte oluşabilecek anormallik durumları önceden tespit etmek mümkündür.

Obstetrik renkli doppler işlemleri kısa süre içerisinde kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Bebeğin gelişimi ve göbek kordonu ile ilgili gözlem yapabilme şansı sunan bu yöntemle, insan vücudu renkli bir şekilde görüntülenebilir.

Obstetrik (Gebelik) Renkli Doppler Nasıl Yapılır?

Gebeliğin ilk haftasından itibaren yapılan renkli doppler, yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir.

Obstetrik renkli doppler işlemleri öncesinde, kişilerin herhangi bir hazırlık aşaması yapmasına gerek yoktur. Uzman kadın doğum doktoru tarafından yapılan gerekli tetkikler ve muayeneler sonrasında, kişilerin sırt üstü uzanması talep edilir.

İşlem yapılacak bölgeye jel sürülerek cihazı rahatça hareket etmesi sağlanır. Uzman doktor, ultrason cihazını hareket ettirerek bebekle ilgili mevcut durumu ayrıntılı bir şekilde inceler. Bebeğin kilosu, gelişimi, kesesi, kordonu, boyu ile ilgili ayrıntılı inceleme yaparak değerlendirir.

Anne karnındaki bebeğin sağlığı ile ilgili bilgi sahibi olmayı sağlayan gebelik renkli doppler gebelik süresi boyunca belirli periyotlarda gerçekleştirilmesi gerekir.

Anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemli olan bu yöntemin uygulanmasının yapılması tüm gebeler önerilir. Bazı durumlarda bebek sağlığı açısından ayrıntılı ultrasyon yapılması talep edilebilir.

Aynı zamanda bebeğin kan dolaşımı ile ilgili de bilgi sahibi olmayı sağlayan gebelik renkli doppler, annenin de sağlık durumunu kontrol etmek açısından çok önemli bir işlemdir.

Obstetrik (Gebelik) Renkli Doppler Neden İstenir?

Anne ile bebek sağlığını daha yakından takip edilmesi için yapılan gebelik renkli doppler işlemleri, gebelik döneminde çok sık kullanılır.

Ayrıca bebek ile ilgili bazı hastalıkların belirlenmesinde de kullanılan bu yöntem; düşük tehlikesi bulma, anne adaylarını rütin kontrollerini takip etmek için de çok sık tercih edilir.

Bunun yanı sıra hamilelikle ilgili tansiyon, şeker gibi olumsuzlukların kontrolünde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini takip edilmesi amacıyla da obstetrik renkli doppler yapılır. Çoklu gebeliklerde, bebeklerin gelişiminin kontrol edilmesi anne karnındaki gebelik durumunun anlaşılması içinde bu yönteme başvurulur.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin anne karnındaki durumu ve anatomik yapısı ile ilgili detaylı inceleme olanağı sağlanır. Osteoartrit renkli doppler bebeğin anne karnındaki konumunun kontrol edilmesi ve kesenin yakından takip edilmesini sağlar.

Gebelik dönemi boyunca tüm kontrollerde hemen hemen gerçekleştirilen gebelik renkli doppler işlemleri, gebeliğin takibi açısından önemlidir. Erken gebelik durumunu tespit edilmesi ve bebeğin anatomik yapısı ile ilgili daha detaylı inceleme sağlanır.

Bazı durumlarda herhangi bir risk veya hastalık durumu görüldüğünde daha önceden gerekli tedavinin uygulanmasına da olanak sağlar. Obstetrik renkli doppler hamilelik dönemi boyunca bebeğin sağlığının daha yakından incelenmesi için yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra renkli doppler, damarlardaki kan akışının kontrolünü sağlamak ve bazı organlarda meydana gelen kontrollerin yapılması amacıyla da kullanılır.

Obstetrik (Gebelik) Renkli Doppler Kimlere Uygulanır?

Rutin gebelik kontrollerde, bebekte var olan bir anormalliğin tespiti ve takibi için bazı incelemeler ve tetkikler yapılır.

Uzman kadın doğum doktorları tarafından gerçekleştirilen bu tetkikler, gebeliğin değerlendirilmesi bebeğin gelişimini ile ilgili bilgi sahibi olmayı sağlar.

Obstetrik renkli doppler herhangi bir sakıncası bulunmayan, oldukça konforlu ve güvenli bir işlemdir. Gebeliğin ilk haftalarında başlayarak tüm gebelik boyunca yapılabilir.

Gebeliğin her haftasında gerçekleştirilebilen bu yöntemin, anneye veya bebeğe herhangi bir zarar vermez. Uzman doktorun mevcut durum ile ilgili bilgi sahibi olmasını ve anneyi bilgilendirmesine yardımcı olur.

Gebelik kesesinin sayısını, yerleşimini, gelişimini, bebeğin kalp atışını ve hızını, rahim ağzının değerlendirilmesini incelemek için kullanılır. Bunun yanı sıra ikiz ve üçüz gebeliklerde, bebeklerin tek tek gelişimi ve bebeklerin eşleri ile ilgili bilgi sahibi olmayı sağlar.

Gerçekleştirilen obstetrik renkli doppler sonuçları rapor olarak anneye verilir. Ultrason görüntülerinin, uzman hekim tarafından değerlendirilmesi için hekime sunulması gerekir.

Obstetrik (Gebelik) Renkli Doppler Fiyatı 2021

Obstetrik renkli doppler fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir. Hamilelik döneminde rutin olarak gebelik kontrolü ve takibi için uzman kadın doğum doktoru ile iletişim halinde olunmalıdır.

Anne ve bebek sağlığı açısından çok önemli olan obstetrik renkli doppler fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği hastane ile iletişime geçilmelidir.

Devlet hastanesi, özel hastane ve birçok sağlık kuruluşunda obstetrik renkli doppler ultrason görüntüleme işlemleri yapılabilir.