Şişli
Kadıköy

Sperm Testi Nasıl Yapılır ?

Sperm Testi Nasıl Yapılır ?


Sperm, erkeğe ait üreme hücresidir. Testislerde oluşan bu hücrelerin üretimi ergenlik döneminde başlar. Baş kısmında döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı kalıtsal bilgiyi (DNA) taşır. Baş ve hareketli bir kuyruğa sahiptir. Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismi menidir. Bir sperm hücresi 72 günde oluşur. Yani şu anda kullanılabilir bir spermin oluşumu 72 gün önceye dayanır.

Sperm testi yaptırmadan önce 3 ile 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Hiç bir yolla 3-7 gün arası cinsel boşalma ( uykuda veya mastürbasyon ) olmaması gereklidir. Eğer olmuş ise sperm testi öncesi perhize tekrar başlanmalıdır.

Cinsel perhiz süresince alkol, uyuşturucu veya sigara tüketimi yapılmamalıdır. Bu maddeler sperm sayılarını ve hareketlerini etkilediğinden sperm testi sonucunu yanılmaktadır.

Normal şartlarda düzenli seks ile çiftlerin en az 1 sene içinde bebeklerinin olması beklenir. Bu süre içinde kadının hamile kalmaması çiftlerden birinde bir sorun olduğu düşüncesini ortaya çıkarır. Hem erkek, hem kadından bazı testler istenir. İşte erkekten istenen testlerden birisi de sperm testidir.

Erkek kısırlığını belirleyen en önemli faktör sperm hücrelerinin sayı ve kalitesidir. Sperm sayı ve kalitesini belirlemeye yönelik teste Spermiogram (sperm testi) adı verilir. Cinsel ilişki ve sonrasında boşalmanın olması, mutlaka yeterli sayı ve kalitede sperm olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle erkek hastalar eşlerinin gebe kalamaması durumunda ilk tetkik olarak spermiyogram yaptırmaktadırlar.

Spermiyogram verilirken nelere dikkat edilmelidir?

  • 2-5 günlük cinsel perhiz olması. ( cinsel ilişkide bulunulmayan süredir ) Daha kısa perhiz süresi; sayıyı, daha uzun perhiz süresi ise hareketliliği etkilemektedir. İdeali 3 gün cinsel perhizin ardından yapılmasıdır.
  • Sperm numunesinin mastürbasyon ile laboratuvar tarafından verilen temiz bir kaba alınması gerekir.
  • Masturbasyon ile sperm örneği alınırken kayganlaştırma amacı ile tükürük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması önemlidir.

Sperm laboratuvar dışında verilecek ise,sperm örneğinin inceleneceği laboratuvara en geç 30- 60 dakika içinde ulaştırılması gerekmektedir.

Sperm testi için Şişli ve Kadıköy şubelerimizde özel numune verme odası mevcuttur. Numune verirken DVD seyretme imkanı vardır. Kendi DVD nizi de getirebilirsiniz.

Sperm testi çalışılırken, özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine geçilir.

Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Sperm testi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

Sperm Testi Sonucu <— hakkında bilgi için tıklayın.