Şişli
Kadıköy

Hiv Testi

Hiv Testi Nedir?

Hiv testiKorunmasız cinsel ilişkide bulunan kişiler başta olmak üzere mutlaka herkesin  yaptırması hayati bir önem taşımakta ve tedavinin sürecini belirlemektedir. Hiv cinsel temas yoluyla bulaşan ve etkilerini bağışıklık sisteminde gösteren bir virüs türüdür. Hiv temel olarak bağışıklık sistemine etki ederek vücudu güçsüz hale getirir. Hiv virüsü menenjit, ishal gibi birçok hastalığın nedeni olurken aynı zamanda AIDS hastalığının da oluşmasına etkendir. Hiv virüsünün neden olduğu AIDS yaşamı tehdit ederek vücudu savunmasız bırakmaktadır. Hiv testinin yapılması birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hiv Testi Nasıl Yapılıyor?

Hiv virüsü kişide kan testleri yardımıyla yapılır ve antikorların vücuttaki ilerlemelerini görmek için test için doğru zamanı ayarlamak önemlidir. Mutlaka doğru zamanda test yapılmalıdır ve virüsün bulaştıktan sonraki zamana denk gelmesi önemlidir. Test öncesi kişiler cinsel danışmanlık ya da bir uzman desteği almalıdır. Testin pozitif çıkması durumunda tedavi edilebilir bir durum olduğunu düşündürmeli ve psikolojik destek vermelidir.

Hiv Testi Nerede Yapılır?

Hiv testi hassas ve zor bir test olduğu için her yerde yapılmaz ve yaptırılmamalıdır. Hiv testi mutlaka bir laboratuvar ortamında olmalı ve bu testin yapılacağı laboratuvar TÜRKAK tarafından akredite olmuş bir konumda olmalıdır. Hiv testini yaptırmak istediğiniz laboratuvarın özelliklerini sorgularken aynı zamanda internet sitelerinden laboratuvarın akredite belgesini görmeniz gereklidir. Her test her laboratuvarda yapılamayacağı gibi Hiv testi de her yerde yapılmaz. Mutlaka laboratuvarların bu test için özel hazırlığı olmalı ve mutlaka TÜRKAK tarafından akredite olmuş olması önem taşır. Laboratuvarlarda çalışan kadronun da uzman bir ekipten oluşması önemlidir. Test sonuçlarının hızlı ve doğru çıkması hem sağlık açısından hem de bulaşma riskini azaltmak açısından fayda sağlar.

Evde Hiv Testi Yapmak Mümkün Müdür?

Hiv testleri genelde enfekte olup olmadığınız ile ilgili net sonuçlar veren testlerdir. Bu testlerin mutlaka bir uzman kontrolünde ve laboratuvar ortamında olması daha güvenilir sonuçlar verebilecekken aynı zamanda evde de yapmak mümkündür. Eczaneden satın alarak evde yapabileceğiniz hiv testi enfekte olup olmadığınızla ilgili sonuç verecektir. Hiv testini evde yapmak isteyen kişiler eczaneden ya da internet sitesinden testi satın alırken mutlaka CE belgeli olmasına dikkat etmelidir. Evde yapılan bu hızlı ticari amaçla satılan card testler; kişiler tarafından yanlış kan örneği uygulanması veya testin başka antikorlardan etkilenerek yanlış pozitif verme yada düşük dozdaki virüsleri kaçıra bilme olasılığı olduğu için hiç önermemekteyiz. Parmak ucundan kan örneği damlatılarak yapılan testler evde de yapılabilir. En güvenilir ve en doğru sonuçlar için mutlaka bir laboratuvara başvurmak ya da uzman bir hekimle görüşme sağlamak en doğru karar olacaktır.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Hiv testi kanınızda olan hiv virüsünü tespit etmek için yapılır. Kanda olan virüs 6 hafta sonra kendinş gösterir. Bu süre sonunda uzman hekime başvurmak önemlidir. Kan örneği alan uzman hekim laboratuvara kanı göndererek süreç başlar. Kandaki antikorlara bakılır ve 1 hafta sonra uzman hekime rapor şeklinde sonuçlar ulaşır. Bu süreç dışında hızlı bir şekilde yapılan hiv testi de vardır. Bu test ile sonuçlar 30 dakika içerisinde çıkar ve sonuç pozitif ise doğrulama testi istenir. Doğrulama testi ise 1 hafta sonra rapor olarak uzman hekime ulaşır. Uzman hekim hastaya test sonucunu makul bir şekilde açıklayarak tedavi şeklini belirler. En güvenilir testlerin yapılması genel olarak 1 hafta sonra sonuç vermekte ve tedavi edilmesi gereken durumlarda uzman hekim değerlendirmesinden sonra tedavi gerçekleşmelidir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evlilik öncesi hem bireylere fayda sağlaması hem de devletin istemiş olduğu sağlık konusunda önemli olan testlerin yapılması gereklidir. Bazı testler zorunlu iken bazı testler sadece kişilerin isteği üzerine yapılır. Evlilik öncesi hiv testi yaptırmak zorunlu değildir fakat sağlık açısından sorun olmamasını düşünen kişilere fayda sağlayacaktır. Günümüzde bazı olayların gündeme gelmesinden dolayı zorunlu olması konusunda yasaların çıkması istenmekte ama hala günümüzde zorunlu olmayan fakat yapıldığı zaman fayda sağlayacak testler arasındadır. Evlilik öncesi kişinin isteğine bağlı bir durum olsa da mutlaka yapılması gereken testler arasında olmalıdır kanısı oldukça yüksektir.

Hiv testi 3 ay yeterlimi?

Hiv testleri bulaşma olduğu gibi pozitif sonuç vermez. Hiv testinin antikorları 3-8 hafta içerisinde pozitif olur ve bu süre sonunda test yapılması gereklidir. Hiv testinin tamamen sağlıklı bir sonuç vermesi için 3 ay beklemek gereklidir ve bu süre sonunda test yapılmalıdır.

Hiv testi ne zaman yapılmalı?

Hiv testi için mutlaka belirli bir süre geçmesi gereklidir ve bu süre uzman hekimlerin değerlendirilmesiyle 3 ay gibi bir süredir. Bu 3 ay içinde olan döneme pencere dönemi denmektedir. Hiv testi bulaşma olduktan sonra 4-6 hafta içinde yapılmalıdır. Fakat bu süre içinde çıkan sonuçlar yanıltıcı olabilmektedir ve tekrarlanarak doğrulanması gereklidir. Temastan ve ilk hiv testinden 90 gün sonra tekrarlanmalı ve bu test sonucuna göre uzman hekim tarafından değerlendirme yapılmalıdır.

Hiv Testi Fiyatları 2022

Hiv testleri oldukça hassas ve her yerde yapılması doğru olmayan testlerdir. Hiv testi için mutlaka güvenilir kurumlara başvurmanız önem taşır. Evde yapabileceğiniz gibi laboratuvar ortamında yapabileceğiniz testlerde günümüzde 700 tl civarında bir ücret karşılığı yapılmaktadır. Ücretini düşünmeden önce mutlaka testi yaptıracağınız yerin güvenilir ve kaliteli olması ve testlerin doğru sonuçlar vermesi önemlidir.

Whatsapp Hattı  : 05303829938  7/24

(Sadece Whatsapp Mesaj Kabul Edilmektedir. Görüntülü Sesli Arama Kabul Edilmez)

HIV / AiDS Testi Ne Zaman Yaptırmalıyım <— hakkında bilgi için sayfamızı ziyaret edin.