Şişli
Acıbadem
Trikomonas / Trichomonas Vaginalis
trikomonas testi

Trikomonas / Trichomonas Vaginalis Nedir?


Cinsel temas yoluyla bulaşan bu enfeksiyona, tek hücreli bir mikroorganizma, yani protozon neden olur. Vajinal, oral veya anal seks sırasında prezervatif veya lateks / poliüretan bariyeri olmadan yayılabilir. Trikomonas, vajinal enfeksiyonların ortak bir nedenidir. Semptomlar köpüklü, kötü kokulu vajinal akıntılı ve kaşıntılı olabilir.


Bazen hiç semptom yoktur. Trikomoniasis başarıyla antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bir kadın trikomanyaz ile enfekte olduğunda, hem kendisinin hem de onun cinsel eşinin tedavisi yapılmalıdır, aksi takdirde tedavi edilmemiş eşlerden ona yeniden bulaşabilir.


Trikomonas vaginalis Belirtileri


Trikomonas vaginalis Testi


Kadında vajinal akıntı veya idrar yaparken ağrı gibi Trikomonas vajinalis enfeksiyonu semptomları, erkekte sık idrara gitme veya üretra akıntısı var ise Trikomonas testi yapılır.

Kadında bir pamuklu çubukla vajinal akıntıdan; Pap smear, erkekte üretral akıntıdan sürüntü alınır. Diğer numune tipleri idrar veya prostat sıvısıdır.

Bu yazımızı da okumalısınız

Cinsel yolla bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) olarak da adlandırılan cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD'ler), cinsel temas yoluyla kişiden kişiye bulaşan enfeksiyonlardır.

Devamını Oku

Bize Ulaşın