Şişli
Kadıköy

Alerji Testi

alerji testi

Alerji Testi Nedir?

Alerji testi, vücutta herhangi bir maddeye alerjik reaksiyonun olup olmadığına bakılması veya belirlenebilmesi için uygulanır. Pek çok kişinin farklı maddelere tepki verdiğini görebiliriz. Bunlar ev tozu, besin ve ilaç alerjileri, evcil hayvan tüyü, küf mantarı, polen ve böcek sokması gibi çeşitli testler mevcuttur. Yapılan test sayesinde vücudun verdiği reaksiyonları belirleyebilme şansına sahip olunur.

Çocuklara, bebeklere ve diğer fertlere yapılabilir. Birden fazla testi gerçekleştirmek mümkündür. Bunlar kan testi, deri testi gibi yapılabilir. Belirlenen alerjene maruz bırakılan hastanın vereceği tepkiler gözlemlenir. Alerjen maddenin deri üzerinde bıraktığı kızarıklık, kaşıntı ve şişkinliğin yoğunluğu belirlenir. Bu sayede alerji testi gerçekleştirilmiş olur.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Vücutta yerini alan mikroorganizmalara karşı bağışıklık sistemi iyi bir yanıt vermektedir. Fakat genetik olarak bakıldığında ailesinde meydana gele alerjik bireylerin kişilerde bıraktığı tepki oranla yüksektir. Bağışıklık sistemine verilecek tepkinin polen, toz gibi durumlarda bu alerjen maddelere karşı çok fazla tepki verebiliyor. Bu gibi durumlara alerji denir.

Yapılacak olan alerji testi uygulama yöntemine göre değişkenlik gösterir. Çünkü birden fazla testle karşılaşmak mümkündür. Bunlar der, kan, oral gıda ölçümü ve eliminasyon diyet testi olarak ele alınır. Doktorun uygun gördüğü ve hastanın şikâyeti doğrultusunda uygun olan test tipi belirlenmiş olur.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerji problemi ile karşı karşıya kalınması durumunda uzman hekim kontrolünde yapılır. Bu test sayesinde hastanın vereceği alerjen maddeye tepkisini ölçmek mümkündür. Alerji şüphesi ile karşı karşıya kalındığında bu maddenin ne olduğu ve maddenin tepki miktarını tespit edebilmeye yardımcı olur.

Geniş çaplı bir şekilde alerjinin tespit edilmesi için 3 farklı test uygulanabilir. Bunlar; deri delme (Prick) testi, kan testi ve yama testi olarak ele alınır. Yiyeceklere, ev akarlarına ve ev tozlarına karşı alerji olabilir. Ayrıca polen alerjileri de özellikle ilkbahar aylarında çok fazla görülebilen alerji çeşitleridir.

Alerji Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Kişide meydana gelen alerjik problemlerin, hastanın tek başına gerçekleştirebileceği test olmadığının bilinmesi gerekir. Bu gibi durumlarda uzman hekimlerden yardım alınması ve uygun olan testin belirlenmesine yardımcı olunur.

Konuda uzmanlaşmış olan tecrübeli doktorlardan yardım alınır. Yapılan muayene sonrasında hastaya uygun olan alerji testi çeşidine karar verilir. Yapılacak olan erişkinler ve çocukların mutlaka Alerji ve Klinik İmmünoloji uzmanları tarafından işlemin gerçekleşmesi gerekir. Herhangi bir hastanenin alerji bölümünde bu testlerin yaptırılması mümkündür.

Alerji Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Antijen ile alerji testi birbirinden farklı testlerdir. Bu sebepten dolayı yapılacak olan testtin açlık veya tokluk hissi aramaksızın uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilebilir. Fakat yapılacak olan kan testi için aç karnına gidilmesi büyük önem taşır. İşlem öncesinde hastaneyle ya da uzman hekimle görüşme sağlayarak detaylı bilgi alınabilir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Hastaya test uygulamadan önce olarak hastanın tıbbi hikâyesi dinlenir. Daha sonra oluşabilecek problemler hakkında ipuçları toplanır. Genel olarak bakıldığında alerjik sorunlar, aile içinde oluşan bir sorun haline gelmektedir.

Hastada meydana gelen alerjik sorunların; ne zaman, hangi durumlardan sonra artış veya azalış gösterdiğini tespit etmek gerekir. Bu sayede yapılmış olan fiziki muayene sonucunda vücutta herhangi bir hasar bırakıp bırakmadığı tespit edilir. Şüpheli alerjenle karşı karşıya kalındığında uygun olan test çeşidine karar verilir.

Alerjide Deri Ve Kan Testleri Nasıl Yapılır?

Hastada şüphelenilen alerji çeşidini belirleyebilmek adına 3 farklı yöntem kullanılır. Kişinin polen, gıda, ev tozu gibi durumlarda alerjisi olup olmadığına bakılabilir. Burada kesin sonuç alabilmek adına kan testinin yapılması uygun görülür.

Yapılacak olan Prick testi, patch testi, intradermal testi, kanda lge antikoru tayini yapılabilir. Uygulama çeşidi; hastanın şikâyetine uygun olacak şekilde tercih edilir. Testlerin sonuç verme süresi değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden biraz zaman alacaktır.

Yetişkinlerde Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Yetişkinler için yapılacak olan Prick testinde 30 dakika sonucunda etkisini görebilmek mümkündür. Alerjinin ortaya çıkmasına sebep olacak alerjen maddeler için cilt ve kan testi yapılır.

Bunun için cilt üzerine yapılacak olan alerji testinin 20-30 çeşit maddesinin tespitini sağlamak mümkündür. Alerji sorunu yaşayan hastalarda derileri çizilir. Daha sonra solüsyonla hazırlanmış olan alerjen maddeleri, çizilmiş olan yere damlatılır. Yarım saatin sonunda kızarıklığın oluşup oluşmadığı tespit edilerek, rapor hazırlanır.

Besin (Gıda) Alerjisi Nedir? Gıda Nasıl Yapılır?

Hastaya yapılacak olan besin alerjisi hem deri hem de kan testi olacak şekilde ele alınabilir. Deriden gerçekleştirilmiş olan testin yol göstericiliği yaklaşık olarak yarım saat içinde sonuç verme durumu vardır.

Çocuk uzmanları tarafından besin alerjisinin meydana geldiğini tespit edilmesi için alerji yapma olasılığı yüksek olan besinler belirlenir. Yapılan besin yüklemesiyle birlikte alerjik sorunlar tespit edilmiş olur.

Bebekler Ve Çocuklarda Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Yetişkin bireylerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da alerji testi aynı şekilde gerçekleştirilir. Özellikle burada intradermal yöntemin dışında alerjenin deri üzerine konma durumu hissedilmemiş olur.

Burada çocuk ve bebeklerde acılı ya da ağrılı bir işlem olduğunu söylemek mümkün değildir. Yapılan intradermal yöntemi sayesinde cildin altına iğne girişi yapıldığında bu his açığa çıkar.

Kanda Alerji Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Uygulanan test sonrasında olumlu ya da olumsuz bir şekilde ele alınır. İşlemde olumlu sonuç almak; kanda meydana gelen alerjik durumlara rastlandığına işaret eder. Burada tam olarak kesin sonuç alabilmek adına kan testinin yapılması gerekir. Kan testiyle birlikte olumlu sonuç alma durumu daha yüksektir.

Eğer olumsuz sonuçla karşılaşma durumu meydana geldiyse bu durum; bağışıklık sisteminin alerjene karşı cevap vermediği demektir. Bunun yanı sıra görülen nadir durumlardan biri ise test negatif çıkmış olsa dahi kişinin bazı alerjik durumları var anlamına gelir.

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerjik sorunların tespit edilebilmesi için kan veya ciltten olacak şekilde yapılır. Bu sebepten dolayı güvenli ve etkili bir test olduğunu anlayabilmek mümkündür. İlk olarak kandan yapılacak olan alerji testi uygundur.

Çocuklar için yapılan test, yetişkinler ile aynı olacak şekilde yapılır. İşlem için sırt veya kol tercih edilebilir. Hastaya alerjenler damlatılarak cilde nüfus ettirilmiş olur. Bunun için yaklaşık olarak 15-20 dakikaya ihtiyaç vardır. Doğru teknikle yapıldığı sürece reaksiyon gösteren alerjen maddeleri tespit edilmesi mümkündür.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Meydana gelen alerjik durumların tespit edilebilmesi için ilk olarak kol üzerine ilaç damlatılır. Daha sonra sivri uçlu cisim yardımıyla deri içine gönderilmiş olur.

Derinin içinde meydana gelebilecek reaksiyonların tespit edebilmesi için mutlaka 15-20 dakika beklenmesi  gerekir. Süre sonunda ciltte meydana gelen reaksiyonların tespitini belirledikten sonra rapor edilir. Raporun uzman hekim tarafından değerlendirilir.

Alerji Testi Fiyatları 2022

Devlet hastanelerinde de rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Fakat hızlı sonuç almayı isteyenler ve acil durumlarda ihtiyaç duyulduğunda özel hastanelerde yapılması önerilir. Güncel fiyat bilgisi hakkında detaylı bilgi alınması için, işlemin yapılacağı hastane ile görüşme yapılmalıdır.

Bu sayede güncel fiyat hakkında bilgi edindikten sonra randevu oluşturulabilir. Yapılacak olan alerji test fiyatlandırması, kuruma göre yapılacak alerji testi yöntemine göre de değişkenlik gösterebilir. Alerji testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için iletişime geçmenizi önemle rica ederiz. 444 7 LAB  444 7 522

En çok sorulan alerji testleri;

besin alerjisi, toz alerjisi, süt alerjisi, bebeklerde gıda alerjisi, balık alerjisi, akar alerjisi, küf alerjisi,gıda alerjisi,

ilaç alerjisi, antibiyotik alerjisi, çikolata alerjisi, kakao alerjisi, maya alerjisi, gluten alerjisi, slikon alerjisi, latex alerjisi, alerjenler, … gıdası alerjen midir, alerjen midir?