Şişli
Kadıköy

Cinsel Hastalıklar Check Up – CYBH Testi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ( CYBH Testi )

Kimler yaptırmalıdır ?


Eğer şüpheli bir cinsel ilişki geçirdiyseniz veya özel sebeplerden (evlenmeden veya hamilelikten önce tarama) cinsel tarama testi yaptırmak istiyorsanız; Tam kapsamlı bir cinsel yolla bulaşan hastalıklar taraması yönünden aşağıdaki testleri seçerek yaptırabilirsiniz. Bu testleri tek tek yada toplu olarak yaptırabilirsiniz.

İstanbul Laboratuvarları diyor ki;

Herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olmak HIV’e yakalanma şansınızı kat kat artırabilir…

HIV ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız – CYBH varsa, HIV’i cinsel partnerlerinize yayma olasılığınız çok daha fazladır.

Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar HIV ile ilişkili mi?

Evet maalesef durum böyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda , sifiliz, bel soğukluğu ve herpes enfeksiyonu olan insanlarda genellikle HIV  pozitiftir veya gelecekte HIV alma olasılığı daha fazladır.

Cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olmak neden HIV virüsü kapmak için beni daha fazla riske sokuyor?

Hayatınızda cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanırsanız, normal kişilerden daha fazla HIV olma olasılığınız vardır. Bunun sebebi, cinsel yolla bulaşan hastalığa (CYBH) yakalanma riskini oluşturabilecek benzer davranış ve koşullarında HIV bulaş riskini çoğaltmasıdır. İlave olarak, herhangi cinsel yolla bulaşan hastalıktan dolayı deride bir yara veya temas olması, HIV’in vücudunuza daha kolay bulaşmasına olanak sağlayabilir. Cinsel hayat olarak aktifseniz, semptomlarınız görülmese bile cinsel yolla bulaşan hastalıklar CYBH ve HIV için düzenli olarak tetkik yaptırın.

Bazı faaliyetler hem cinsel yolla bulaşan hastalıkları hem de HIV’i  size yaklaştırabilir

 • Kondomsuz anal, vajinal veya oral seks ilişkisi;
 • Birden fazla sex partnerine sahip olmak;
 • kimliği belirsiz sex partnerlerine sahip olmak;
 • Uyuşturucu, alkol veya madde etkisi altındayken sex yapmak, önlemleri azaltabilir ve daha fazla cinsel hastalık riski almanıza sebep olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları (CYBH ) ve HIV ‘i önlemek için ne yapabilirim?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın tek ve % 100 etkin yolu vaginal, anal veya oral sex olaylarını tek kişi ile yapmaktır… Cinsel olarak birden fazla kişi ile aktif iseniz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve HIV kapma riskinizi azaltmak için aşağıdakileri yapmalısınız :

 • Daha düşük riskli sex faaliyetleri tercih edin,
 • Tüm sex aktivitesi süresince (başlangıçtan bitişe kadar) her vajinal, anal ve oral sex eylemi için yeni bir kondom kullanın ,
 • Sex yaptığınız şahıs sayısını azaltın,
 • Sex öncesi ve sırasında uyuşturucu madde ve alkol kullanımını azaltın veya tamamen kullanmayın,
 • Sağlık danışmanınızla dürüst ve apaçık bir diyalog sağlayın ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV için test yaptırıp yaptıramayacağınızı sorun;
 • Doktorunuzla konuşun ve ilişki öncesi bulaş riski veya maruziyet sonrası semptomlar veya  HIV enfeksiyonunu önlemek için en iyi seçeneğin ne olduğunu öğrenin .

Zaten HIV pozitif isem ve sonrasında bir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanırsam, seks partnerlerimin HIV kapma riski artar mı?

Evet bu muhtemelen olabilir. Zaten HIV’pozitiflik varsa ve daha sonra başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık bulaştıysa, HIV-negatif partnerlerinizin sizden HIV kapma riski çoğalabilir.

Sex partnerinizin sizden HIV kapma olasılığı hangi durumlarda daha düşüktür?

 • Antiretroviral tedavi adı verilen tedaviye devam edin . HIV ilaçlarını reçete edildiği şekilde alın, kanınızdaki ve vücut sıvılarınızdaki virüs oranını azaltarak viral yükünüzü çok düşük seviyeye getirebilirsiniz. HIV ilaçları viral yükünüzü oldukça düşürebilir ve bir hiv testi bunu tespit edemeyebilir (saptanamayan bir viral yük). Eğer viral yükünüz tesbit edilemez ise, HIV’in HIV-negatif partnerlerinize cinsel yolla bulaşma tehlikesi çok azdır.
 • Daha az riskli sex aktiviteleri tercih edin.
 • Tüm sex eylemi boyunca (baştan sona) her vaginal, oral veya anal sex eyleminde yeni bir kondom kullanın .

Partneriniz bu seçeneği sağlık hizmeti sunucunuz ile istişare ettikten ve uygunluğunu kontrol ettikten sonra HIV bulaşma riski de azalabilir. Günlük hiv tedavisi alındığında HIV’in bedeninizden korunmasında oldukça etkilidir. Tedavi, tutarlı bir şekilde olmazsa çok daha az etkilidir. HİV tedavisi diğer cybh ‘a karşı koruma sağlamadığından, her sex yapıldığında prezervatifi doğru şekilde kullanın.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek HIV olmamı engeller mi?

Hayır kesinlikle engellemez

Eğer bir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanırsanız, tedavi etmek komplikasyonlarını önler  ve cinsel yolla bulaşan hastalığa maruz kalan cinsel organlarınıza CYBH hastalıkların yayılmasını engellemeye yardımcı olacaktır. HIV dışındaki bir cinsel yolla bulaşan hastalığın tedavisi, HIV’in yayılmasını engelleyemez.

Size bir cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı konulursa, doktorunuzla, kendinizi ve partnerinizi aynı cinsel yolla bulaşan hastalığın tekrar bulaşma riski veya HIV bulaşmasının önlenmesinin yolları hakkında bilgi alın.

AŞAĞIDA CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR KAPSAMLI CHECKUP PAKETİMİZ MEVCUTTUR
CYBH Testi STD 15
( FİYAT ALMAK İÇİN BİZİ ARAYINIZ 444 7 522 )

STD 15 TESTİ
STD 10 Testi ‘ne ilave + 5 test

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR İÇİN ” MİNİ “CHECKUP PAKETİMİZ’de
MEVCUTTUR
( FİYAT ALMAK İÇİN ARAYINIZ 444 7 522 )