Şişli
Kadıköy

Tomografi ( BT )

Bilgisayarlı Tomografi BT

BT tetkiki nedir?

BT (Bilgisayarlı tomografi) çekimi vücuttan geçen X ışınının özel detektör sistemi ile algılanıp gelişmiş bilgisayarlar kullanılarak görüntü elde edilmesini sağlar.

 

 

 


BT tetkikinde görüntü nasıl elde edilir?

BT Teknisyeni hastayı tetkik odasına alır ve BT masası üzerinde uygun pozisyonda uzanmasını sağlar. Çekimi yapılan vücut bölgesi ve organların değişik kalınlıkta ve yüksek görüntü kalitesinde kesitsel (aksiyel) görüntüleri elde edilir. Elde edilen görüntüler bilgisayarda yeniden işlenerek farklı düzlemlerde reformat görüntüler veya 3 boyutlu (MIP/VR) görüntüler elde edilebilir.

BT çekimine hazırlık nasıl yapılır?

Damar yolundan ilaç kullanılması gereken tetkiklerde hastanın aç olması gerekeceğinden tetkikten bir gece önceki akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yememesi uygundur. Çok acil durumlarda açlık süresi 4-6 saate kadar inebilir.

Ağızdan kontrast madde alınması gereken durumlarda su içerisine karıştırılan kontrast maddenin tetkikten 1 saat önce içilmeye başlanması gerektiğinden hastanın randevu saatinden 1.5 saat önce merkezimizde bulunması gerekmektedir. Gereken hastalarda rektal yoldan (makattan) ilaç verilebilmektedir.

Elde edilen kesitsel görüntüler dijital sistemde arşivlenmektedir. İstenirse film basılarak veya CD’ye kaydedilerek hastaya verilebilir.

Bt çekimi laboratuvarlarımızda SGK lı hastalara indirimli olarak çekilmektedir.

Bt çekimi için 444 7 522 nolu hattımızdan mesai saatleri içinde detaylı bilgi alınız

bt whatsapp : 05303829938 /7-24

Başlıca Bt Çekimleri :

Toraks bt, torax bt, tüm batın bt, alt batın bt, akciğer bt, üst batın bt, beyin bt, lomber bt, bel bt ,karaciğer bt, omuz bt, diz bt, ayak by, el bt, bt anjiyo, bt anjio, kap bt , bt fiyatları , bt ücretleri, bt çekimi ücreti, eklem bt …