Şişli
Kadıköy

Renal Ultrason

renal ultrason

Renal Ultrason Nedir?

Mesane, mide rahatsızlığı ve böbrek sorunu çeken hastaların çektiği rahatsızlıktan sonucunda renal ultrason ile rahatsızlık kolayca tespit edilir ve böylelikle tanı ve yöntem konulur. Bu bölgelerde yer alan problemlerin ve hasarların daha kolay gözlemlenebilir olmasına yardımcı olur.

Ultrason tekniği ile gerçekleştirilen ve midenin çevresinde ve mesanenin çevresi arasında kalan kanal bölgelerini görüntüleme tekniğidir. Bir diğer deyişle böbrek ultrasonu olarak da bilinmektedir.

Günümüzde sık sık rastladığımız ve herkesin rahatsızlık duyduğu böbrek sorunu, ciddi problemlere yol açabiliyor. Kronik rahatsızlığa kadar ilerlemesine sebep olan sorunun önüne geçebilmek için kullanılan görüntüleme tekniğine renal ultrason, denir.

Çeşitli sebeplerden dolayı böbreklerde hasar oluşur. Doğumsal sorunlar ya da çevresel faktörlerden kaynaklı olarak böbrekler hasar görür. İçilen suyun kirli olması bile böbreklerde taş oluşumuna sebep olur.

Böbrekler vücutta en fazla hasara uğrayacak olan organlardan biridir. Renal ultrason, çektirilmemesi sonucunda büyük kayıplar devam edecektir. Bu durum kist oluşumuna, böbrek taşı oluşumu, böbreklerin biri diğerine göre küçük olması ya da böbreklerin kayba uğraması gibi sorunlar oluşabiliyor. Bu sebepten dolayı daha dikkatli olmak ve sağlığımızı en iyi şekilde korumaya özen göstermeliyiz.

Böbreklerde oluşan kist veya böbrek taşının daha doğru şekilde tespit edilebilmesi için renal ultrason, görüntüleme tekniği kullanılır.

Uzman hekimler, vücutta bulunan, gözle görülmeyen sorunların daha anlaşılır şekilde olmasını sağlar. Böylelikle daha doğru şekilde tanı ve yöntem konulur.

Renal Ultrason Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce doktor kontrolü altında muayene gerçekleştirilir. Muayene sonrasında doktor herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiğinde, hastadan renal ultrason, ister. Bu görüntüleme tekniği sayesinde böbreklerde oluşan problemin çözülmesi daha kolay olacaktır.

Yapılacak olan böbrek bölgesindeki görüntüleme işlemi için, hasta bazı durumlara uyum sağlaması gerekir. Renal ultrason, gerçekleşebilmesi için hastanın öncesinde bir şeyler yiyip, içmemesi gerekir.

Müdahale gerçekleşeceği zaman hastadan farklı pozisyonlara geçmesi istenebilir. Gerçekleştirilecek olan pozisyonlara göre müdahale edilir.

Uygulamanın doğru gerçekleştirilmesi sonucunda sonuçların tam görüntülenmesi mümkündür. Renal ultrason, sırasında hastanın ağrı, sızı çekme durumu kesinlikle yoktur. Ağrısız ve kısa süre içinde gerçekleştirilen görüntüleme tekniği olarak bilinir.

Görüntüleme işlemi yapılacağı zaman hasta sedyeye yatırılır. Sırt üstü yatarak, karın bölgesinden görüntüleme işlemine başlanır. İşlemin doğru gerçekleşebilmesi için karın ve ultrason probun üzerine röntgen jeli sürülür.

Renal ultrason, böylelikle daha detaylı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Böbrek farklı pozisyonlardan görüntülenebilir. Bu yüzden hastaya farklı pozisyonlar verilir.

Bu durum bazen sırt üstü olabilir bazen ise yan dönme şeklinde gerçekleştirilmiş olur. İşlem çok kısa sürede yapılır ve sonuçlar hemen çıkmış olur.

Renal Ultrason (Böbrek Ultrasonu) Kimlere Yapılır?

Böbrek rahatsızlığı herkesin başına gelen ve beraberinde de büyük felaketler getiren hastalıkların başında gelir. Renal ultrason, birçok problemin açığa çıkması sonucunda tanı ve teşhis konulmada çok yardımcı olan görüntüleme tekniğidir.

Yapılan genel kontrol ve muayene sonrasında doktor tarafından hastadan istenir. Renal ultrason, oluşabilecek herhangi bir ciddi hastalığa ilişkin problemlerin ortaya çıkmasında büyük rol oynar.

Görüntüleme tekniğinin gerçekleşebilmesi için genellikle böbrek ve çevresinde duyulan rahatsızlıktan sonra gerçekleştirilir. Kişilerde oluşan böbrek taşı, böbrek kisti, idrar ve kanın karışması, idrar tıkanması gibi sorunların ortaya çıkması durumunda kesinlikle renal ultrason, çektirilmesi gerekir.

Genellikle bu durum hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Fakat hastaların çekmiş olduğu rahatsızlık hep aynı bölgede olduğu için görüntüleme tekniğinden yardım alınır.

Burada böbreğe bağlı olan sorun tespit edilir. Eğer böbreğe bağlı bir sorun tespit edilmezse mesane bölgesi için de renal ultrason, çekilir.

Renal Ultrasonu Kim Yapar?

Gerçekleştirilen ön muayeneden sonra doktorun isteği üzerine renal ultrason, çekilir. Gerekli şartlar ve koşullar sağlandığında hasta hazır hale getirilir. Sonrasında görüntülemenin gerçekleşeceği odaya alınır.

Renal ultrason, öncesinde kesinlikle hastanın yemek yememiş olması gerekir. Görüntüleme tekniğinin gerçekleşmesi için uzman kişilerden yardım alınır. Bunlar radyoloji uzmanı olarak bilinir. Uzman hekimler tarafından en doğru şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Hastada meydana gelen rahatsızlığı kolayca tespit etmeye yarar. Görüntüleme sırasında radyoloji uzmanları böbrekler hakkında yorum yapabiliyorlar.

Renal ultrason ile böbreklerde meydana gelen hasar ve problemlerin çok kısa sürede tepit edilmesine ve müdahale edilmesinde rol oynar.

Renal Ultrason Fiyatı 2022

Böbrek ultrasonu hemen hemen her sağlık kurum ve kuruluşunda gerçekleştirilir. Renal ultrason, uygulaması ile birlikte her türlü problemin teşhis edilme durumu yüksektir.

Uzman hekim kontrolü altında gerçekleştirilen bir görüntüleme tekniğidir. Doktorun hastada tespit ettiği sorunun böbrek kaynaklı olduğunu düşünürse hastanın bu görüntüleme tekniğini ister.

İdrar yolunun tıkanması, böbrek apsesi, böbrek taşı, böbrek kisti veya enfeksiyonlarının doğru tespit edilebilmesi ve hastalara uygulanan görüntüleme tekniğidir. Renal ultrason fiyatları 2021 genellikle değişkenlik gösterir.

Ultrason sayesinde böbreklere drenaj takılabilir ya da biyopsi yapılabilir. Ultrason birçok sağlık merkezinde gerçekleştirilebileceğinden dolayı, fiyatında değişkenlik görülür.

Kullanılan teknik ve yöntemlerin hastadan hastaya değişkenlik gösterme durumu mevcuttur. Bu sebepten dolayı renal ultrason, fiyatlarına yansır. Değişkenlik gösteren bu durum hakkında kesin olarak bir fiyat bilgisi verilmesi mümkün değildir.

Daha ayrıntılı bilgi almak için kurumumuz ile iletişime geçilmesi gerekir. Ardından gerçekleştirilen görüşmeden sonra renal ultrason fiyatları 2022 hakkında detaylı hemen bizimle iletişime geçin.