Şişli
Acıbadem


check up

Bakıcı / Dadı Check Up

Bakıcılar için tarama testleri paneli

Çocuğunuza, bebeğinize sizin kadar yakın temas halinde olacak bakıcısının sağlık durumunu bilmemiz çok önemlidir. Bakıcınızın sağlık sorunu var mı, bulaşıcı bir hastalığı var mı bunu mutlaka öğrenmeliyiz.

Çocuk bakıcılarının, dadıların sağlık durumları iyi olmalıdır. Gerekli tıbbi testlerinin yapılmış olması önemlidir. AIDS, hepatit B ve C taşıyor mu, tüberküloz hastası mı mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca bakıcıdan çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak için hepatit taraması, boğaz kültürü de isteyebilirsiniz.

Bebeğimize, çocuğumuza, bakıma muhtaç yakınlarımıza bizim kadar yakın olacak bakıcısının Sağlık sorunu olup olmadığı, bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığı bilinmelidir. Çalıştırdığınız kişilerin, siz evde yokken rahatsızlanıp, bebeklere, çocuğunuza, bakıma muhtaç yakınlarınıza bakamayacak bir durum yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir.


Çocuğumuzun ve bebeğimizin bakıcılarının, dadılarımızın sağlık durumunu nasıl öğrenebiliriz?

İşe almadan önce dadı ve bakıcılardan sağlık durumları ile ilgili detaylı bilgi almalıyız. Dadı ve bakıcılarımızdan sağlık kayıtlarını, bazı testler, örneğin akciğer grafisi, kan testlerini göstermesini isteyebiliriz. Bakıcının sağlık durumu iyi olmalıdır aksi halde çocuklarımızın, bebeklerimizin ve bakıma muhtaç yakınlarımızın sağlıkları da tehdit altında olabilir.

Gerekli testlerinin yapılmış olması önemlidir. Hiv, Aids, hepatit B ve hepatit C taşıyor mu, tüberküloz hastası mı? bunu öğrenmeliyiz. Sağlık raporuna ilave olarak "İstanbul Laboratuvarları Bakıcı Tarama" testlerinin yapılması önemlidir.


Bakıcı - Dadı sağlık taramasında ( Bakıcı Check-Up ) nelere bakılmalıdır?

Bu meslek grubunda çalışanlar, çocuklarımızla, bebeklerimizle ve bakıma muhtaç yakınlarımızla yakın temas halinde olacaklardır. Bu nedenle öncelikle bulaşıcı hastalıklarının olup olmadığı tespit edilmelidir.

Hepatit B ve C, Hiv, Aids ve parazit araştırması, boğaz kültürü yapılmalıdır. tiroit hormon testi, kan şekeri testi, hemogram, tam idrar tahlili gibi testler bu çalışanların genel sağlık durumlarını değerlendirmek için önemlidir.


Bakıcı - Dadı sağlık taraması ( Check-up ) yaptırmanın gereği nedir?

Kendi sağlığımızı önemsiyor ve gerekli sağlık kontrollerimizi yaptırıyoruz, peki ya çocuklarımızı, bebeklerimizi, bakıma muhtaç yakınlarımızı emanet ettiğimiz bakıcıların sağlıkları? bu kişilerin sağlıklı olup olmadıklarını da bilmeye hakkımız vardır.Bakıcı ve Dadıların işe girerken aldıkları sağlık raporları yeterli midir?

Sağlık raporunda Check-up ta olduğu gibi detaylı ve ciddi bir tarama sonucu yer almamaktadır. Bu nedenle; aile içi güvenliğinizi sağlamak için ilave olarak "İstanbul Laboratuvarları Bakıcı Tarama" testlerinin yapılması kaygılarınızı giderecektir.BULAŞICI HASTALIKLAR TESTLERİ
Anti HIV 1+2HIV 1+2 HIV(Aids) virusünün vucuda alınımından yaklaşık 2 hafta sonra hiv P24 antijeni tesbit edilir.
HBsAgHBsAg İnsanda bulunan Hepatit B ( gizli sarılık ) tespiti için yapılan testtir.
Anti-HBsAnti-HBs HBsAg´ye karşı oluşmuş antikorları gösteren kantitatif bir testtir. HBs Aşısı kontrolü, bağışıklık kontrolü.
Anti-HCVAnti HCV (Hepatit C Virüsü) HCV´ ye karşı oluşan antikorların niceleyici tespiti için yapılan kalitatif bir testtir.
VDRLVDRL testi frengi ( Sifilis ) hastalığı tanısında kullanılır.
Tam Kan SayımıToplam 18 Kan testinden oluşur. Kansızlık, halzizlik, kanda iltihap gibi ateşli hastalıkların tespiti.
Tam İdrar Anliziİdrar yollarındaki enfeksiyon hastalıkların teşhisi.
Gaita KültürüSalmonella ve shigella baktaerilerinin tespiti için.
Dışkının Mikroskobik İncelenmesiEntamoeba, histolytica kistleri, giardia lamblia kistleri ve helmint yumurtalarının tespiti için.
Boğaz KültürüBeta Hemolitik Streptokok ( beta mikrobu ) bakılır.
Burun KültürüStaphylococcus aureus bakterisinin tesbiti için.
Herpes Tip 2 IgMHSV tip 2 virüs enfeksiyonlarının, ağızda oluşan uçuk enfeksiyonların teşhisi için.
Her İki El Hijyen KültürüEl ve tırnaklardaki mikroorganizmaların tespiti için. ( Hijyen kontrolü )
Mantar TaramasıEllerde ve ayaklardaki mantar enfeksiyonlarının tespiti için.
GÖRÜNTÜLEME TETKİKLERİ
Akciğer GrafisiTüberküloz ve diğer solunum yolu hastalıklarının tanısı için.
DOKTOR DEĞERLENDİRMESİ
Laboratuvar Doktor DeğerlendirmesiSonuçlar Laboratuvar Uzmanı Tarafından değerlendirilir, gerekli izahat ve öneriler verilir.

Check up için gelmeden 12 saat önce aç kalınması gerekmektedir.Tam 12 saat açlık önerilir.
Akşam 21:00′den itibaren (katı, sıvı, alkol, sigara) hiçbir gıda ve madde alınmamalıdır.
Saat 21:00 ile 24:00 arası sadece ihtiyaç karşılanması için su tüketilebilir.Gereğinden fazla su içilmemelidir.