Şişli
Kadıköy

Cinsel Sağlık Testi – CYBH Testi

Cinsel Sağlık Testi – CYBH Testi

Cinsel sağlık konusunda endişelerinizi CYBH Testi ile çözüme kavuşturuyoruz.

Cinsel Sağlık Kontrolü

CYBH enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, klinik veya laboratuvar tarafından kontrol edilmesini sağlamalısınız. Bir CYBH kontrol edilmeden bırakılırsa sorun daha da kötüleşebilir. Birçok CYBH enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve tedavi edilemeyenler ise genellikle tedavi ile daha iyi kontrol edilebilir.
Cinsel ilişki ile ilgili sağlık sorunlarını tartışmak için bir doktora gitmekte utanç verici olabilir ve bu yüzden rahat hissedeceğiniz bir uzman laboratuvar bulmanız önemlidir.
Ayrıca ülkemizde yaygın cinsel sağlık klinikleri yoktur , Aile sağlığı merkezleri, sağlık ocakları, kadın sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri, eğitim araştırma hastaneleri gibi klinikleri gibi sağlık kuruluşlarından randevu alarak bilgi almayı deneyebilirsiniz, bir enfeksiyon hastalıkları uzmanını ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz, fakat maalesef ülkemizde doktorlarımız bu konuda yardımcı olmakta fazla idealist değiller, sorununuz ile ilgili gittiğinizde soru sormaya bile fırsat bulamayabilirsiniz. Bunun yerine özel sağlık kuruluşları tercih edebilirsiniz, özel kuruluşar cybh konusunda oldukça ilgililer ve ayrıca ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedirler. Laboratuvarımızda da ücretsiz uzman doktor görüşmesi sağlayabilirsiniz.
CYBH enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görene kadar seks yapmamak önemlidir. Bu, enfeksiyonu başkalarına geçirmemenizi sağlar.
CYBH enfeksiyonu testi  yaptırırsanız, doktorunuz sizinle seks yapmamanız ve bunun ne kadar sürmesi gerektiği hakkında konuşabilir. Doktorunuz ayrıca prezervatif kullanmanın veya belirli cinsel aktivitelerden kaçınmanın eşinizi enfeksiyondan koruyacağını söyleyebilir.

CYBH Testi

CYBH enfeksiyonu olduğunuzu kontrol ettirmek veya cinsel sağlık kontrolü yaptırmak istiyorsanız, kendi aile hekiminizi görmeyi ya da cinsel sağlık konusunda uzman laboratuvarı, aile sağlığı merkezini, semt sağlık ocaklarını, devlet hastanelerini veya eğitim araştırma hastanelerini tercih etmeyi seçebilirsiniz. Hizmetler konusunda  size uygun olan ve rahat hissetmenizi sağlayacak bir seçenek belirleyebilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar CYBH Testi için laboratuvarımızda geniş ve kapsamlı STD 10, STD 13, STD 15 testleri vardır. STD 15 şuan Türkiye’deki en kapsamlı cinsel yolla bulaşan hastalık CYBH testi dir

Uzman doktor ziyareti

Mikrobiyoloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı  olarak da adlandırılan uzman doktor, cinsel hastalık veya cybh sağlık probleminiz olup olmadığını ilk görecek kişidir. Çoğu durumda, doktorlar önceden randevu almanızı tercih eder.
Mevcut aile doktorunuzu görmeyi seçebilir veya farklı bir doktor arayabilirsiniz. Seçim sizin. Herkes doktorunda farklı şeyler arar. Rahatlığına, cinsiyetine veya belirli bir alanda uzman oldukları için doktor seçebilirsin. Doktorunuzla konuşurken rahat ve güvenli hissetmeniz gerekir.

İyi bir doktor:

 • söyleyeceklerinizi dinler,
 • davranışınızı yargılamaz,
 • size sağlığınız, cinsel temas zamanı ve cinsel tercihleriniz hakkında sorular sorabilir,
 • rahat hissedersiniz,
 • Özel tercihlerinizi onlara anlayabileceği şekilde rahatça açıklayabilirsiniz,
 • sağlığınızı nasıl koruyacağınız hakkında konuşur
 • sorularınızı cevaplar.

Gizlilik

Kanunlarımız, doktorunuzla veya herhangi bir cybh uzmanıyla istişarelerin gizli tutulmasını gerektirir, ancak siz veya bir başkasının güvenliği hakkında ciddi endişeleri varsa, bilgileri bildirmeleri gerekebilecek durumlar vardır. Örneğin, birisinin kendine veya başka birine ciddi şekilde zarar verme riski varsa veya bir gencin fiziksel, duygusal veya cinsel istismara maruz kaldığından şüpheleniyorlarsa gizliliği kaldırmaları gerekebilir.
Bir doktorun neyi rapor etmesi gerektiğinden emin değilseniz, o zaman onlara neyi bildirmeleri gerektiğini ve kime rapor vermeleri gerektiğini sormanız gerekir. Sizi endişelendiriyorsa, istişarenin başlangıcında bunu sormak iyi bir fikirdir.
18 yaşınıza geldiğinizde, bir yetişkinle aynı gizlilik hakkına sahipsiniz.

Bir CYBH  testi  yaptırmanın maliyeti nedir?

Bir CYBH enfeksiyonu testi maliyeti değişebilir. Bu hangi testleri yaptıracağınıza bağlıdır.
Bir sosyal güvenceniz yoksa veya SGK’lı değilseniz, cinsel sağlık testi için daha fazla bir masrafla karşılaşabilirsiniz. Laboratuvarımızda sosyal güvencenizden faydalanabilirsiniz ve bilgiler e-nabız gibi sistemlerde başlakalı tarafından, aileniz veya doktorunuz tarafından görüntülenemez. Gizlilik laboratuvarlarımızda esastır.

CYBH Testi için laboratuvarımızı ziyaret ettiğinizde ne olur?

Laboratuvarımızda  bir uzman doktor, laboratuvar personeli veya danışman görmek istiyorsanız, randevu almak daha iyi bir fikirdir ancak laboratuvarımızda mesai saatlerinde mutlaka bir uzman doktor bulunmaktadır, randevu almadan veya acil test gerektiren durumlar için laboratuvarımızda danışma ve test hizmetleri her zaman mevcuttur.
laboratuvarımıza ilk geldiğinizde, genel sağlığınız ve cinsel sağlığınız hakkında bazı sorular sorulacaktır. Bunlar cinsel yöneliminiz, cinsel uygulamanız, cinsel eş sayınız, vb. Gibi kişisel soruları içerir. Bu soruları dürüst bir şekilde yanıtlarsanız personelimiz ihtiyaçlarınızı daha iyi anlayabilir. Cevapların gizli tutulacaktır. Ayrıca laboratuvara gelirken isim veya kimlik bilgilerinizin izniniz dışında asla kimseyle paylaşılmayacağından emin olabilirsiniz..
Soruları cevaplarken, aklınıza gelebilecek tüm soruları sorma fırsatını değerlendirmek de önemlidir.
Klinikte kaç personelin çalıştığına bağlı olarak, bir erkek veya kadın doktor / hemşire görmeyi tercih edip etmeyeceğinizi seçebilirsiniz.
İlk konsültasyondan sonra doktor bunun gerekli olduğunu söylerse takip için geri dönmeniz gerekecektir. Daha sonra size test sonuçları verilebilir ve doktor tedavinin etkinliğini kontrol edebilir, ayrıca size soru sormak için başka bir fırsat sunar. HIV ve hepatit C gibi test sonuçları genellikle telefonla verilmez.

Cinsel sağlık testi kontrolü – STD Testi

Cinsel sağlık kontrolü, STD’ler ve HIV ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere, olabilecek herhangi bir cinsel sağlık sorununu görüşmeniz için bir fırsattır.

 Cinsel olarak aktif iseniz düzenli cinsel sağlık testi yaptırmak her zaman iyi bir fikirdir. Cinsel sağlık testi nden geçmek için fiziksel belirtileriniz olması gerekmez. Cinsel sağlık testi için neleri test ettireceğinizi bulmak için test yaptırmaya gidin.
Standart bir cinsel sağlık testi aşağıdakileri içerecektir:
 • cinsel ilişki tarihi
 • muayene ve testler
 • takip
 • partnerinizi bilgilendirmeyi içerebilir.

Şüpheli cinsel ilişki tarihi

Cinsel sağlık testi esnasında size cinsel geçmişinizle ilgili sorular sorulur. Bunlar doktorunuzun her hastaya soracağı standart sorulardır. Pek çok soru kişisel nitelikte olsa da, sağladığınız bilgilerin doktorunuzun sağlık gereksinimlerinizi daha iyi karşılamasını sağlayacak kadar dürüstçe cevaplamanız gerekir. Cevaplamamayı tercih ettiğiniz soruları atlayabilirsiniz.

Doktorunuz gizliliğinize saygı duyar. Bilgiyi bildirmeleri gerekebilecek sınırlı sayıda durum vardır, örneğin siz veya bir başkasının güvenliği hakkında ciddi endişeleri varsa. 18 yaşına geldiğinde, bir yetişkinle aynı gizlilik hakkına sahipsin.

Sorular aşağıdakilere odaklanabilir:

 • herhangi bir fiziksel semptomunuz olup olmadığı
 • daha önce sahip olabileceğiniz herhangi bir CYBH
 • cinsel davranış (örneğin, ne tür bir seks yaptınız)
 • ilişki geçmişi (örneğin, partneriniz nasıl olabilir)
 • adet döngüsü ve doğum kontrolü (örneğin, adet döneminizin ne kadar düzenli olduğu)
 • uyuşturucu ve alkol kullanımı
 • Sağlık ve ilaç tarihçeniz hakkında henüz bilinmediği takdirde genel sorular.

Muayene ve testler

Fiziksel muayeneler utanç verici olabilir, ancak cinsel sağlık kontrolünün önemli bir parçasıdır. Doktorunuz kendinizi rahat hissetmek için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Bir erkek ya da kadın tarafından muayene edildiğinde daha rahat hissetmek isteyip istemediğinizi düşünebilirsiniz ve bu nedenle doktorunuzu buna göre seçin.
Fizik muayene konusunda endişeleriniz varsa, bunları önceden doktorunuzla görüşün. Doktorunuz prosedürün neleri içereceğini açıklayabilir.
Fiziksel bir muayene aşağıdakileri içerebilir:
 • genital muayene;
 • serviks, vajina veya rektum, penisin ucu veya boğazın arkasından bezler (uzun pamuklu çubuk);
 • CYBH Testi  için kan testleri;
 • STD’ler için idrar testleri; ve
 • kanserin ve hpv nin erken tanısı için pap smear (rahim boynundan alınan smear).
Unutmayın, bu testlerden herhangi birini yaptırmak için hayır diyebilirsiniz ama bir sonraki ziyaretinizde onları yaptırın. Doktorunuz CYBH enfeksiyonu şansınız olduğuna inanıyorsa testler önerebilir.

Takip

Testler yapılırsa, takip için laboratuvara veya doktora geri dönmeniz önemlidir. Bu, testin sonuçlarını öğrenmenizi sağlar. Bazen sonuçları telefon ederek yada mail ile elde edebilirsiniz, ancak HIV gibi bazı CYBE için doktorunuz şahsen katılmanızı ister.
Belirtileriniz varsa, takip için geri dönmeniz doktorunuzun tedavinizi izlemesini sağlar.

Bilgilendirici ortaklar

CYBE’niz varsa, yakın zamanda kiminle seks yaptığınızı bilmek genellikle önemlidir. Bu, cinsel partnerinizin / teste girip sınamak için doktorlarını ziyaret edebilmeleri için yapılır. Bu, CYBE’nin sürekli yayılmasının azaltılmasına yardımcı olur.

Genel olarak sizden cinsel temaslarınızı kendiniz söylemeniz istenecektir ancak bunun yerine doktorunuzla temas kurmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuz cinsel partnerinizle / eşinizle iletişim kurarsa doktorunuz gizliliğinize saygı gösterecek ve isminizi veya kimliğinizi partnerinize vermeyecektir
Doktorunuz size CYBE tedavisi sırasında seks yapmamanız veya kondom kullanmanızın veya belirli cinsel aktivitelerin durdurulmasının eşlerinizi koruyacağı konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Ne zaman check-up yaptırmalıyım?

Önce cinsel sağlık testi yaptırmayı düşünmeniz gerekir:
Yeni bir ilişkinin başlangıcında, özellikle prezervatif kullanmayı düşünmüyorsanız.
 • Son zamanlarda bir ilişkiyi bitirdiyseniz.
 • Güvensiz seks yaptıysanız veya cinsel ilişki sırasında sağlığınız için bazı riskler olduğuna inanıyorsanız.
 • Eğer ağrı, akıntı, kaşıntı, vs. gibi genital semptomlarınız varsa
 • Bir CYBH enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız.
 • Eşiniz yakın zamanda bir CYBH enfeksiyonu kapmışsa.
 • Hamileliği önleme hakkında bilgi istiyorsanız.
 • Düzenli olarak, seks işçiliği için para alırsanız.
 • Düzenli olarak, cinsel partnerlerde sık sık değişiklik varsa.
 • Düzenli olarak, ilişkinizin dışındaki insanlarla seks yapıyorsanız.
 • Cinsel sağlığınızın bazı yönleriyle ilgili endişeleriniz varsa.
 • Düzenli olarak, cinsel olarak aktifseniz ve içinde STD’lerin sıklığının yüksek olduğu bir popülasyon grubunun parçasıysanız.

Test yaptırmalı mıyım?

CYBH enfeksiyonu için test yaptırma kararı kişisel bir karardır. Doktorunuz, cinsel geçmişinize ve CYBH enfeksiyonu için potansiyel riskinize dayanarak hangi testlerin yapılması gerektiğini önerebilir, ancak hangi testlerin yapılacağına dair karar size aittir.

Bazı insanlar gizliliklerinden endişe duydukları için test edilmekten hoşlanmazlar. Tüm sağlık tarama merkezleri gizliliğinizi ve gizliliğinizi korumak için elinden gelenin en iyisini yapar. Gizliliğinizi korumak için çeşitli önlemler alınmakta ve yasalar doktorunuzla veya herhangi bir sağlık uzmanıyla istişarelerin gizli tutulmasını gerektirmektedir (birinin veya birisinin kendisini ya da bir başkasını ciddi şekilde zarar görme riski altında olduğu veya bir gencin şüphelendiği durumlar gibi bazı istisnalar dışında) kişi fiziksel, duygusal veya cinsel istismara maruz kalmaktadır).
Teste başlamadan önce doktorunuzla test etmenin avantaj ve dezavantajlarını konuşmak faydalı olabilir.
Test edilmenin avantajlarından bazıları şunlardır:
 • CYBH enfeksiyonunun etkin tedavisi ve / veya devam eden izleme ve yönetim.
 • Yaşam tarzınız ve gelecek planlarınız hakkında daha bilinçli seçimler yapabilme.
 • Kolaylık – hangi hastalığa sahip olabileceğinizi veya olmayacağınızı kesin olarak bilmenizdeki rahatlık.
 • HIV varsa, birçok CYBH enfeksiyonu tedavi edebilir ve bu nedenle bağışıklık sisteminiz üzerindeki etkisini en aza indirebilirsiniz.
 • Cinsel uygulamanız ve güvenli seks stratejileriniz hakkında karar vermeniz daha iyi olur.
 • STD’nız varsa, cinsel eşlerinizi korumak için hareket edebilir ve eski partnerlerinize önlem amalarını söyleyebilirsiniz.
Test edilmenin bazı dezavantajları şunlardır:
 • Sonuçları beklerken endişeli ve tedirgin olabilirsiniz.
 • Bazı STD’lerin sigorta kapsamınız için etkileri olabilir.
 • Sağlığınız hakkında bilgi edinmek için başkaları hakkında endişe duyabilirsiniz.
 • Eşiniz, arkadaşlarınız ve aileniz üzerindeki etkisi.
 • CYBH enfeksiyonu test sonuçlarınızdan haberdar olduğunuzda stresli ya da üzgün olabilirsiniz.

CYBH enfeksiyonunuz olursa ne olur?

CYBH enfeksiyonu varsa, doktorunuz sizinle tedavi seçenekleri hakkında konuşacaktır. Birçok CYBE kolayca tedavi edilebilir ve takip edilebilir. Bununla birlikte, bazıları sürekli izleme ve yönetim gerektirir.

Artık HIV bile HIV karşıtı ilaçlar (antiretrviral ilaçlar olarak bilinir) alarak daha etkin bir şekilde yönetilebilir. Tedavi olmasa da, ilaçlar HIV’li kişilerin sağlığını çarpıcı bir şekilde iyileştirdi ve HIV’in AIDS’e ilerleme riskini azaltır.
Bazıları, özellikle tedavi edilemeyen bir CYBE olduğunu öğrendiklerinde aşırı derecede sinirlenirler. Bu şekilde hissederseniz, doktorunuzdan size hangi destek hizmetlerinin bulunabileceği hakkında bilgi vermesini isteyin.

Hala seks yapabilir miyim?

CYBH enfeksiyonu varsa, doktorunuz sağlığınızı ve cinsel partnerinizin sağlığını korumak ve takibi sürdürmek için seçeneklerinizi konuşacaktır.

Seks sırasında prezervatif kullanmak, partnerinizi bazı CYBE’lerden koruyabilir, diğer CYBE’lerle birlikte, enfeksiyon temizlenene veya doktorunuzla bir tedavi randevusu almış olana kadar seks yapmamalısınız.
CYBH enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görene kadar seks yapmamak önemlidir.
CYBE (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon)  varsa, cinsel partnerinize iletmemeniz önemlidir.