Şişli
Kadıköy

Sperm Testi

Sperm Testi Nedir ?


 

Bu yazımızda sperm testi konusunda ve test yaptırmak için gelmeden önce neler yapmanız gerektiği ile ilgili kafanızdaki tüm sorular için detaylı bilgi sunuyoruz

Sperm testi yaptırmadan önce en az 2 ile 5 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Hiç bir yolla 2-5 gün arası cinsel boşalma (uykuda veya mastürbasyon yoluyla ) olmaması gereklidir. Eğer olmuş ise sperm testi öncesi cinsel perhize tekrar başlanmalıdır.

Cinsel perhiz süresince alkol, uyuşturucu veya sigara tüketimi yapılmamalıdır. Bu maddeler sperm sayılarını ve hareketlerini etkilediğinden sperm testi sonucunu yanıltmaktadır.

Şişli ve Kadıköy şubelerimizde sperm testi en güvenilir yöntem olan Kruger Scrict Kriterleri yöntemi ile çalışılmaktadır.

Spermiogram testi için çağın en güvenilir morfoloji yöntemi olarak kullanılan kruger testi kabul edilmektedir. İstanbul Sperm Testi Merkezi olarak tüm şubelerimizde sperm testi morfolojisi incelemesi için hatayı en az seviyede tutan “Kruger Strict Criteria” dediğimiz kriterlere uygun bilimsel incelemeye göre sonuçlandırılmaktadır. Kruger kriterleri sperm hücresindeki morfolojik şekil bozukluklarını yani sperm hücrelerinin morfolojik yapısını çok hassas  inceleyen bir sperm testi yöntemidir.

Sperm testi yaptırmanız için merkezlerimizde randevu almanız gerekmemektedir, kapanış saatimizden en geç 3 -4 saat önce gelinmesi yeterlidir. Çünkü sperm testi çalışması en az 3 saat sürmektedir. Kapanış saatine yakın gelindiğinde mesaimiz bitmeden test bitirilemeyeceği için örnek kabulü yapılamamaktadır.

Sperm Testi için
Hafta içi     : 08:30 -16:30
Cumartesi : 08:30 – 12:30 arası örnek kabul edilir.

Pazar günleri laboratuvarlarımız kapalıdır.

Sperm Testi için LABORATUVARLARIMIZDA DVD FİLM SEYRETME İMKANI ÖZEL
SPERMİOGRAM ODASI MEVCUTTUR.

Şişli ve Kadıköy şubemizde Sperm testi yaptırmak için Laboratuvarlarımızda özel spermiyogram odaları mevcuttur. Numune verirken DVD seyretme imkanı vardır. Daha rahat bir örnek verebilmek için yanınızda kendi DVD filminizi yada flash diskinizide getirebilirsiniz.

İstanbul Sperm Test Merkezi Androloji Laboratuvarı 21. yüzyılın gelişmiş , ileri teknoloji cihaz parkı ve deneyimli tıbbi teknikerler ile sperm örneğini en ayrıntılı şekilde inceleyip, uzman doktor tarafından değerlendirilecek, an sağlıklı sonucu verebilecek donanıma sahiptir. Sperm testleri detaylı inceleme sonrası elde edilen bulgular ışığında hastalarımıza isterlerse uzmanlarımız tarafından bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Sperm testi çalışılırken, özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi Kruger Yöntemi ile belirlenir. Vücutta sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok olumsuz faktör etkilediği için normal olmayan testlerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite (kısırlık) sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine bir ürolog tarafından geçilmelidir.

Farklı Sperm İnceleme Yöntemleri de vardır;

Hareketli sperm organel morfolojisi incelemesi (MSOME) ve sperm kafası incelemesi:

2013 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır
Hareketli sperm organel morfolojisi incelemesini (MSOME) tanıtan ilk yayından yaklaşık 10 yıl sonra, sperm vakuolleri hakkında birçok soru oluşmuştur: Bunlar; sıklık, büyüklük, lokalizasyon, oluşum şekli, biyolojik anlamlılık ve erkek fertilite potansiyeli üzerindeki etkisi. Birçok çalışma, sperm vakuollerini karakterize etmeye, toplama ile ilişkili sperm anormalliklerini belirleme, MSOME’un erkek infertilitesi için tanısal değerini test etmek veya intrasitoplazmik morfolojik olarak seçilmiş sperm enjeksiyonunun (IMSI) yararlarını sorgulamak için çalışılmıştır.
GEREÇ VE YÖNTEM PubMed’in 2001-2012’de yayınlanan insan sperm kafası vakolu, MSOME ve IMSI
BULGULAR Bir bibliyografik analiz, aşağıdaki bulgular için kliniğe fikirler vermiştir: Sperm vakuolleri sık sık ortaya çıkmıştır, genellikle çoklu ve tercihli olarak anterior;  sperm vakuolleri ve sperm kromatin olgunlaşmamışlığı, özellikle büyük vakuoller söz konusu olduğunda ilişkilidir; teratozoospermi, MSOME ve IMSI’nin tercih edilen bir göstergesiydi.
SONUÇ Yüksek büyütmeli mikroskobik sistemin, insan spermatozoa anlayışımızı geliştirmek için güçlü bir yöntem olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, erkek kısırlık teşhisi ve yardımcı üreme teknikleri (ART’ler) alanlarında klinik kullanımı belirsizliğini koruyor.

Vücudumuzda sperm üretimi döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani yeni üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Sperm testi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

Sperm – Semen analizi sonuçları

Normal sperm sayıları, mililitre sperm örneği başına 15 milyon ila 200 milyon sperm arasındadır.
Mililitrede 15 milyondan az sperm veya ejakülat başına toplam 39 milyondan az sperm varsa, düşük bir sperm sayısına sahip olduğunuz kabul edebiliriz.

Eşinizin hamile kalma şansı sperm sayısının azalmasıyla doğru orantılı olarak azalır. Bazı erkeklerin spermlerinde hiç sperm hücresi yoktur. Bu durum  azospermi (sperm yokluğu) olarak bilinir.

Üreme sağlığı ile ilgili birçok faktör vardır ve sperminizdeki sperm sayısı bunlardan sadece bir tanesidir.
Düşük spermli bazı erkekler de baba olabilmektedir. Aynı şekilde, normal sperm sayısı olan bazı erkekler baba çocuk sahibi değildir. Yeterli sperminiz olsa bile, normal sperm hareketi (motilite) dahil olmak üzere hamileliği sağlamak için diğer faktörler de normal olmadığı sürece çocuk sahibi olamaya bilirsiniz.

Kısırlık Testi İçin Sperm Testi Dışında Yaptırabileceğiniz Diğer Testler:

İlk bulgulara bağlı olarak, doktorunuz düşük sperm sayınızın nedenini ve diğer olası erkek kısırlık nedenlerini araştırmak için ek testler önerebilir. Bunlar başlıcaları:

 • Skrotal ultrason
   Bu test için, testislere ve üremeyi destekleyici yapılara bakmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.
 • Hormon testi
  Doktorunuz, cinsel gelişim ve sperm üretiminde kilit rol oynayan hipofiz bezi ve testislerin ürettiği hormon seviyesini belirlemek için birkaç kan testi önerebilir. (FSH – LH- PRL -Serbest ve Total Testos teron)
 • Boşalma sonrası idrar tahlili
  İdrarınızdaki sperm, boşalma sırasında (retrograd boşalma) sperminizin mesaneye geriye doğru hareket ettiğini gösterir.
 • Genetik testler
  Sperm konsantrasyonu çok düşük olduğunda, genetik nedenlerden etkilenebilir.
  Y kromozomu testi ile genetik olarak ince değişiklikler olup olmadığını ortaya çıkarabilir (genetik anormallik belirtileri) Çeşitli doğuştan veya kalıtsal sendromları teşhis etmek için genetik testler de istenebilir
  Periferik Kanda Y kromozom testi ve Sperm DNA Fragmantasyon Testi, Sperm Fish Genetik Analizi testi gibi.
 • Testis biyopsisi. Bu test, testisten bir iğne ile numunelerin alınmasını içerir. Testis biyopsisinin sonuçları sperm üretiminin normal olup olmadığını söyleyebilir. Eğer öyleyse, probleminiz muhtemelen bir tıkanmadan veya sperm nakli ile ilgili başka bir problemden kaynaklanıyordur. Bununla birlikte, bu test tipik olarak sadece belirli durumlarda kullanılır ve kısırlığın nedenini teşhis etmek için yaygın olarak kullanılmaz.
 • Anti-sperm antikor testleri. Sperme saldıran ve fonksiyon kabiliyetlerini etkileyen bağışıklık hücrelerini (antikorları) kontrol etmek için kullanılan bu test yaygın şekilde istenmez ama gözardı edilmemelidir.
 • Özel sperm fonksiyon testleri
  Spermin boşalmadan sonra ne kadar iyi hayatta kalabildiğini, bir yumurtaya ne kadar iyi nüfuz edebildiklerini ve yumurtaya yapışmış bir problem olup olmadığını kontrol etmek için bir dizi test kullanılabilir. Bu testler nadiren yapılır ve genellikle tedavi önerilerini önemli ölçüde değiştirmez.
 • Transrektal ultrason
  Prostatı kontrol etmek ve semen taşıyan tüplerin tıkanmasını (ejakülatör kanallar ve seminal veziküller) kontrol etmek için rektuma küçük bir yağlanmış çubuk ile girilir.

Sperm testi fiyatları laboratuvarın kalitesine, çalışanların kalitesine ve kariyerine , teknolojisine göre değişkenlik sağlamaktadır. Sperm testi fiyatları laboratuvarımızda sgk lılara indirimli olarak uygulanmaktadır.

Anormal veya Normal Bir  Sperm Testi İçin Açıklamalarda ve Raporlarda Geçen  Terimler Nelerdir?

İşte Sperm Sözlüğü:

 • Aspermi: Sperm Hacmi Yok
 • Akrozom : Spermin kuyruktan sonraki baş kısmı
 • Astenozoospermi: Sperm Motilitesi < % 39
 • Azospermi: Örnekte canlı veya cansız hiç sperm hücresi yok
 • Globozoospermi: Başsız yuvarlak başlı sperm
 • Hematospermi: Semende kırmızı kan hücreleri (eritrositler)
 • Hiperspermi: Sperm hacmi> 5.5 ml
 • Hipospermi: Sperm hacmi < 2 ml
 • Nekrozospermi: Cansız (ölü) sperm
 • Oligoastenozoospermi: Yoğunluğu  8 milyon sperm / ml’den az
 • Oligozoospermi: Sperm sayısı 20 milyon / ml’den azdır
 • Polyzoospermi: Aşırı yüksek sperm konsantrasyonu
 • Pyospermia: Spermde bulunan lökositler (mikropla mücadele hücreleri)
 • Teratozoospermi:  spermin% 40’ı anormal şekilde olan örnek

 

Bu Konudaki Başka Aramalar ve Anahtar Kelime Etiketleri:
erkek kısırlık
sperm sayısı
sperm analizi
semen analizi
erkek kısırlık
erkek infertilite testi
spermiogram sözlüğü
erkek infertilite hesaplayıcısı
sperm testi terimleri
spermiogram terimleri
spermiyogram terimleri
sperm terimleri

Sperm testi fiyatları için lütfen bilgi alınız

Whatsapp: 0530 3829938 7/24 mesajla bilgi alabilirsiniz.Sesli arama kabul edilmemektedir.