Şişli
Kadıköy

Alerji Testi Türleri

Bağışıklık sistemimizin ana görevi vücudumuzu hastalık yapabilecek dış etkenlere karşı korumaktır. Ancak vücudumuzun her sistemi gibi bağışıklık sistemininde çalışma düzeni ve dengesi bozulursa çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklardan biri de alerjik hastalıklardır. Alerji, alerjen, atopik bünye sözcükleri günlük hayatımızda sıkça duyulan sözcükler olmaya başlamış, çoğu kişi ya da doktor mevcut şikayetleri alerjik olaylara bağlar olmuştur. Alerji tanısında en önemli kriter kişinin kendisinden veya ailesinden alınan ayrıntılı bilgidir. Hangi maddeye ne ölçüde tepki verdiği bilgisi, hangi testlerin yapılacağı konusunda yönlendirici olacaktır.

 

Alerji tedavisinde ilk adım tespit edilen alerjik maddeden mümkün olduğunca uzak durulmasıdır. Ayrıca doktorunuzun başlayacağı antialerjik ilaçlar, enflamasyonu azaltan ilaçlar, kortizon içeren ilaçlar kullanılabilir. Alerji aşıları ve duyarsızlaştırma tedavileri mutlaka alerji uzmanı bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

 

Alerjen maddenin deriye uygulandığı testler:

Prick test:

Özel hazırlanmış allerjen içerikli sıvının derinin üst tabakasına steril enjektör ucu, lanset veya özel iğnelerle küçük çizikler oluşturularak sızması sağlanır. 15 dakika sonra değerlendirilir.

İntradermal alerji testi:

Prick testle aynı şekilde uygulanır. Ancak sıvı deri yüzeyinin daha derin katmanına uygulanır. Uygulamadan 15-20 dakika sonra değerlendirilir.

Pacth (yama) testi:

Daha çok etkenleri arasında, kozmetik maddeler, özellikle saat ve takılarda bulunan metaller gibi maddelerle temas sonucu oluşan kontakt dermatit (temas egzama) nedenlerini ortaya koymak için uygulanır. Uygulamadan 48-72 saat sonra değerlendirilir. Değerlendirilene kadar test materyali çıkarılmamalı, ısıya maruz bırakılmamalıdır.

 

Kanda yapılan alerji testleri:

Kişilerin duyarlı oldukları allerjenle karşılaştıklarında vücudun ürettiği immunoglobulin E adlı antikorun bir miktar kan örneğinde ölçülmesine dayanır. Şikayetleri olan kişide genel bir alerji tablosu olup olmadığını belirlemek için total IgE, hangi maddeye duyarlı olduğunu belirlemek için spesifik IgE düzeyi ölçülür.

 

Provokasyon alerji testi:

Kişiye alerjisi olduğu düşünülen madde direkt verilir ve raksiyon olup olmadığına bakılır. Genellikle ilaç alerjilerinde uygulanan bir yöntemdir. Normalde ilacın kullanıldığı yoldan ağız veya damar yolu gibi verilir. Tanı değeri yüksektir ancak madde direkt verildiği için alerjik reaksiyon oluşturma olasılığı vardır. Bu nedenle riskli bir yöntemdir.

 

İstanbul Laboratuvarlarının Alerji testleri kan numunesi ile çalışılmaktadır. Derinize iğneler batırmayız, deri altınıza alerji yapan maddeler enjekte etmeyiz. Böylece herhangi bir ani şok geçirme riskiniz tamamen ortadan kalkar, zira yapılan tüm çalışmalar sizden alacağımız kan üzerinde gerçekleşir.

Detaylı bilgi için iletişime geçmenizi önemle rica ederiz.