Şişli
Kadıköy

Alerjik Hastalıklar Nelerdir?

İnsan bağışıklık sistemi çok güçlü bir hafızaya sahiptir. Bu nedenle bir maddeye allerjen olarak tepki verirse o maddeyle her karşılaşmasında aynı tepkiyi hızlı bir şekilde verir ve daha önce o maddeye karşı ürettiği antikoru üretir. Bu durum duyarlanma olarak adlandırılır. Bunun sonucunda da atopik diğer bir deyişle alerjik bünyeye sahip kişide alerjiye bağlı yaşadığı hastalık tablosu tekrarlar. Tutulan vücut bölümüne göre toplumda yaygın olarak bilinen birçok hastalık tablosu ortaya çıkar. Bunlar;

Alerjik rinit;

Ard arda hapşırma, su kıvamında burun akıntısı, burun ve boğazda kaşınma gibi belirtilerle seyreder. Daha çok ev tozları ve ev dışında polenler neden olur.

Alerjik astım;

Hastalar öksürük, nefes alıp vermede zorluk, hırıltılı solunum gibi şikayetler belirtir. Astım krizi dönemlerinde belirtiler çok daha şiddetli hale gelir.

Egzema olarak bilinen atopik dermatit;

Deride kabarıklık, kaşıntı gibi şikayetler görülür. Daha çok böcek ısırıkları, gıdalar, ilaçlar ve kozmetik alerjilerinde görülür. Yine derinin temas ettiği giysiler, takılar da neden olabilir.

Göz alerjisi(konjunktivit);

Gözlerde yaşarma, kaşıntı görülür

Anaflaksi (birden fazla sistemin tutulması halinde);

Hayati tehlike içeren bir şok tablosudur ve acil müdahale gerektirir. Tansiyon düşüklüğü, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, şuur kaybı gibi sistemik belirtiler ortaya çıkar.

Atopik dermatit

Çocuklarda yaygın görülür. Özellikle boyun, dirsek, diz ve yanaklar gibi belli bölgelerde kuruma, hassasiyet, pullanma, kaşıntı, kanama ve iltahaplanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Allerjenin belirlenmesi ve tedbir alınması zor olan tedavi süreci açısından oldukça önemlidir.

Atopik kişilerde bağışıklık sistemi IgE tipinde antikorlar üretir. Bu antikorlar bağışıklık sisteminin hafızası nedeniyle allerjene özel kısımlar içerirler ve spesifik IgE olarak adlandırılırlar. Laboratuvarlarda alerjik bünyeye sahip kişilerin kanlarında bu spesifik IgE’ler ölçülmek suretiyle uygulanan alerji testi, kişilerin hangi maddeye karşı alerjik olduğunu belirlemektedir. Dolayısıyla allerjen belirlendikten sonra kişinin hastalığının öncelikle önlenmesi ve tedavisinde en önemli aşama olan hastalığın nedeni ortaya konmuş olmaktadır. Zaten bu hastalara önerilen ilk tedavi de allerjenden kaçınmaktır.

İstanbul Laboratuvarlarının Alerji testleri kan numunesi ile çalışılmaktadır. Derinize iğneler batırmayız, deri altınıza alerji yapan maddeler enjekte etmeyiz. Böylece herhangi bir ani şok geçirme riskiniz tamamen ortadan kalkar, zira yapılan tüm çalışmalar sizden alacağımız kan üzerinde gerçekleşir.

Detaylı bilgi için iletişime geçmenizi önemle rica ederiz.