Şişli
Kadıköy

Alerjen Maddeler Nelerdir?

alerjenler ilaçlar, gıda maddeleri, kozmetikler, polenler, ev tozları gibi çok geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterirler. Bu çeşitliliğe bağlı olarak da farklı belirtilerle seyreden çok sayıda hastalık tablosuna neden olabilirler. Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin görüldüğü vücut bölümü ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bağışıklık sistemi vücudu savunmak için antikor adlı maddeler üretir. Alerji durumunda da bu antikorları üretmek suretiyle savunma cevabı ortaya koyar. Kan örneği alınarak uygulanan alerji testlerinin temel prensibi, alerjene cevap olarak vücudun ürettiği maddelerin ölçümüne dayanır. Dünyada en çok alerjiye neden olduğu bilinen bazı maddeler vardır. Nikel sülfat, lanolin alkol, potasyum dikromat ve kobalt klorürün de aralarında bulunduğu 34 farklı madde var başlıca alerjen maddelerdir.

 

Hastalara uygulanan alerji testlerinin ardından hangi maddeye karşı duyarlılığı olduğu belirlenir. Maddeyi belirledikten sonra ellerine bu maddelerin nelerin içinde olduğunu gösteren listeyi vererek sürekli temas halinde oldukları şeyleri belirlemeye çalışılır.

Hastanın hangi alışkanlıkları var, neleri daha fazla kullanır, hayatının belli saatlerinde neyi daha fazla yapar, şikayetleri hangi durumlarda daha fazla artar gibi konular sorgulanır. Alerjiye neden olan eşyalar tespit edilip bunları hayatınızdan çıkartmalısınız.

İstanbul Laboratuvarlarının Alerji testleri kan numunesi ile çalışılmaktadır. Derinize iğneler batırmayız, deri altınıza alerji yapan maddeler enjekte etmeyiz. Böylece herhangi bir ani şok geçirme riskiniz tamamen ortadan kalkar, zira yapılan tüm çalışmalar sizden alacağımız kan üzerinde gerçekleşir.

Detaylı bilgi için iletişime geçmenizi önemle rica ederiz