Şişli
Kadıköy

PCR Testi

pcr testi

PCR Testi Nedir?

PCR testi tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Covid 19 hastalığının tanısını koymak için yapılan bir testi oluşturuyor. Dünya genelinde pandemi olarak tanılanan bu hastalıkta Pcr testi pozitif çıkan kişilerin covid 19 olduğu anlaşılıyor. Hastalıkla ilgili tanıyı koymaya yarayan bu test hastalığın devam etmesinde de özel bir rol oynuyor. Vücudun tüm dna bileşenleri bu test ile kontrol edilebiliyor.

Covid 19 hastalığı PCR testi ile ortaya çıkıyor. Test sonucunun negatif çıkması hastalığın vücutta bulunmadığını gösteriyor. Küçük bir örnek üzerinden bilgi almak bu test ile mümkün oluyor. Covid-19 hastalığı için yapılan testte burun ve ağız boşluğundan alınan bir sürüntü bulunuyor. Bu küçük örneğü almak burun ve ağız boşluğuna bür çubuk uzatılıyor.

Sürüntü özel materyaller içinde laboratuvarlara gönderiliyor ve yapılan tetkik sonucunun pozitif veya negatif olduğu belirleniyor. Bu sayede kişilerin covid-19 mikrobu taşıyıp taşımadığı ortaya çıkarılmış oluyor.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Ülkemizde pcr  testi sağlık kuruluşları ve laboratuvarlarda yapılıyor. Bu testin yapımı için uzman personelin numune alma işlemini uygulaması gerekiyor. Özel bir çubuk yardımıyla ağız ve burun içinden çok küçük bir parça yani sürüntü alınıyor.

Alınan bu örnekler laboratuvarlara gönderiliyor ve ardından test sistemi başlıyor. Devlet hastanelerinde yapılan pcr testi sonuçları uzun bir süre sonra çıkarken özel görüntüleme merkezlerinde ve laboratuvarlarda yapılan testler kısa bir sürede sonuçlandırılıyor. Testler pozitif veya negatif olarak sonuçlanıyor.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde covid 19 hastalığı sonrası sık sık gündeme gelen PCR testi birçok hastalığı tanılamak amacıyla kullanılıyor. Tek bir mikrobun bile vücutta varlığını gösteren bu test ile hızlı bir şekilde hastalıklara tanı koymak mümkün oluyor.

Aynı zamanda PCR testi antikor üretimini ve vücuttaki antikor miktarını da gösterebiliyor.  Vücut içinde var olan enfeksiyonlar da bu testin yapılmasıyla ortaya çıkıyor. PCR testi ile vücutta var olan bir bakteri de ortaya çıkıyor.

Bu testin özel bir merkezde yapılması çok daha hızlı bir şekilde sonuç almayı sağlarken aynı zamanda güvenilir bir sonuç almaya da etmen oluyor. Hastalık tanısı almada en hızlı yöntemi oluşturan test hemen tedaviye de başlanılmasını sağlıyor. Testlerin özel bir laboratuvarda yapılması ile hastanede yapılması ile arasında çok büyük farklar oluyor.

Hastanede yapılan pcr testinde yalnızca covid 19 testinin negatif ya da pozitif olduğu öğrenilirken özel laboratuvarlarda yapılan test sonuçlarında tüm ayrıntılara ve diğer bulgulara ulaşmak mümkün oluyor.

Test Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Devlet hastanelerinde yapılan covid-19 testinin sonuçlarının çıkması uzun bir süre alabilirken özel merkezlerde yapılan PCR testi sonuçları aynı gün içerisinde çıkıyor. Bu testler tanı koymayı sağlarken testin hızlı bir şekilde sonuçlanması hasta açısından da önem taşıyor.

Uzun süre test sonucunu beklemek hasta da farklı şekilde endişe ve stres yaşanmasına sebep oluyor. Bu nedenle bu testin özel laboratuvarlarda yapılması hızlı sonuç almak ve kaliteli sonuç almak adına önem taşıyor. Hasta test sonucunu beklerken stres yaşamamış oluyor.

Evde PCR Testi Nasıl Yapılır?

Burun ve boğaz boşluğundan alınan örnekler ile PCR testi yapılıyor. Bu işlemin evde yapılmasında ise özel merkezler görev yapıyor. Bu alanda uygulamayı yapacak olan kişiler evlere gelerek burun ve boğazdan örnek alıyor. Bu örnek laboratuvar üzerinde değerlendiriliyor ve ardından kısa bir süre içinde test sonucu çıkıyor.

Bu Test Güvenilir midir?

Antikor ve Pcr testi kaliteli ve güvenilir merkezlerde yapılması gereken bir testtir. Bu testin doğru yapılması ve doğru bir şekilde sonuçlanması kişinin yalnızca kendi sağlığı açısından değil diğer bireylerin de sağlığı açısından büyük önem taşır. Hastalığa karşı alınan negatif sonuçlarda sorunsuz bir yaşam koşulu devam edecek olurken, pozitif çıkan sonuçlar kişileri izole etme adına büyük bir öneme sahiptir.

Basında yer alan haberlere bakıldığında bu testlerin bazı merkezlerde yanlış yapıldığının ortaya çıkması bu alanda sıkıntı yaşayanların daha çok endişe etmesine sebep oluyor. Bu nedenle pcr ve antikor testi yaptırmak isteyenlerin kaliteli bir test merkezini tercih etmeleri gerekiyor.

Haftanın Her Günü Test Yapılıyor mu?

Covid-19 hastalığının tespit edilmesinde kullanılan PCR testi sürekli olarak yapılan bir testtir. Bu testin yapılması için hastanın kendisi ile ilgili bir şüphe duyması yeterlidir. Hastanın öksürük, burun akıntısı, Ateş yükselmesi gibi sıkıntılar yaşaması PCR testi yaptırmayı akıllara getirecektir.

Bu bakımdan bu testi yaptırmak için herhangi bir gün bulunmamaktadır. Test sürekli çalışılan bir testtir ve özel laboratuvarlarda hızlı bir şekilde sonucuna ulaşmak mümkün olacaktır. PCR testini ev ortamında da yapmak mümkün olacaktır. Burun ve ağız boşluğuna iletilen bir çubuk yardımı ile sürüntü alınır.

Ve bu materyal laboratuvara gönderilir. Özel merkezlerde bu testin sonucu oldukça hızlı bir şekilde çıkar. Sonuç pozitif olduğunda covid 19 bulguları alınmış olur. Bu testin sonucunun negatif çıkması ise covid-19 ile ilgili bir hastalığın bulunmadığını ortaya çıkaracaktır.

Antikor Testi Nedir?

Covid-19 hastalığının önlenmesinde kullanılan aşılardan sonra antikor testi yapılır. Vücudun covid-19 hastalığına karşı dayanıklılığını ortaya çıkaran bu test, covid 19 aşılarının markası fark etmeksizin etkisinin olup olmadığını gösteren özel bir testtir. Antikor testi ile PCR testi aynı şekilde yapılır. PCR testi aynı zamanda antikor belirlemek için de kullanılan bir testtir.

Antikor sayesinde kişilerin vücudunun covid-19’a karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı da belli olacaktır. Bu işlemi özel merkezlerde yaptırmak her zaman için daha doğru sonuçları almayı sağlar. İşlem hem hızlı hem de kaliteli bir sonuç verecektir. Hastalığın teşhisinde erken tanı koymak amacı adına bu işlemin kaliteli bir merkezde yaptırılması doğru sonuca ulaşmayı da sağlar.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Pcr testi covid 19 tanısı koyma amacıyla yapılan bir testtir. Bu test pozitif çıktığında vücutta covid mikrobu var demektir. Testin sonucu negatif çıktığında ise covid 19 ile ilgili vücudu etkileyen bir bulgu yok anlamına gelir.

Antikor testi ise vücudun virüse karşı savaş vermeye başladığını ve devam eden COVID-19 hastalığını gösterir. Antikor testinin sonucu pcr testine bakarak biraz geç çıkabilir. Antikor testi sonucu vücudun covid 19 mikrobuna karşı bağışıklık kazandığının da bir göstergesidir.

PCR Testi Fiyatları 2022

Merkezlere göre fiyatı değişim gösteren bu test, insan vücudunda bu hastalığın mikrobunun bulunup bulunmadığını gösterir. Bu test ile kişiler yaşam tarzında değişim yapmak zorunda kalacak ve hastalıkla savaşmaya başlayacaktır. Farklı etkileri bulunan covid 19 her gün farklı bir etki gösteren hastalıklardan biridir.

Halen tedavisi bulunmamış olan covid 19 vakalarında en üstün tıp teknolojisi şu an için pcr testi ve aşıdır. Aynı zamanda antikor testi de bu hastalığın ölçümünde kullanılan önemli bir test şeklidir. Kaliteli bir merkezde yapılması önemli olan bu testin sonucu, sağlıklı olma adına çok önemli bir etmendir.

Ülkemizde ve dünya ülkelerinde hızla yayılmış olan covid 19 pandemisi PCR testi ile belirlenen bir hastalıktır. Pcr testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.