Şişli
Kadıköy

Kruger Testi

Kruger Testi Nedir ?


Sperm testinin parametrelerinden biri olan Morfoloji, yani sperm hücrelerinin yapısal ve şekilsel olarak değerlendirilmesi sıklıkla “kruger testi” denilen bir yöntemle yapılmaktadır.

Kruger testi çok katı bir değerlendirme metodudur, sperm yapısındaki en küçük bir problemde spermi anormal kabul etmektedir.

Bu katı değerlendirme bebek sahibi olmayı bekleyen çiftleri endişelendirmesin, sperm sayısı ve hareketliliği yeterli ise tek başına morfoloji düşüklüğü ( hatta %1 olması bile ) gebeliğe engel değildir.

Morfoloji değerlerinin düşük olması hemen tüp bebek tedavisine başlamayı gerektirmez, diğer parametreler yani sperm sayı ve hareketi de birlikte değerlendirilmelidir. Ayrıca morfoloji düşüklüğü anormal bebek doğumuna da yol açmamaktadır.

Kruger testi 1986 yılından bu yana, Kruger isimli bilim adamının belirlediği kriterler ile kullanılmaktadır.

Kruger yöntemi, spermdeki yapısal şekil bozukluklarını ölçmeye yarayan etkili bir metottur. Kruger metodunun temeli; spermlerin özel bir boya ile boyanması sonrası spermlerdeki şekil ( morfoloji ) özelliklerinin belirlenmesi ve spermlerin doğurganlık kapasitesinin saptanması üzerinedir.

 

 

Kruger testi ehil ellerde yapılmalıdır. Kruger testi hakkında daha detaylı bilgi almak, kruger testi yaptırmak veya kruger testi fiyatı öğrenmek için İstanbul Laboratuvarları çağrı merkezini ( 444 7 522 ) aramanız yeterlidir.