Şişli
Kadıköy

Spermiogram Testi

Spermiogram testi yaptırmadan önce 3 ile 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Hiç bir yolla 3-7 gün arası cinsel boşalma ( uykuda veya mastürbasyon ) olmaması gereklidir. Eğer olmuş ise Spermiogram testi öncesi perhize tekrar başlanmalıdır.

Cinsel perhiz süresince alkol, uyuşturucu veya sigara tüketimi yapılmamalıdır. Bu maddeler sperm sayılarını ve hareketlerini etkilediğinden Spermiogram testi sonucunu yanılmaktadır.

Şişli ve Kadıköy şubelerimizde, Spermiogram testi Kruger yöntemi ile çalışılmaktadır. Spermiogram testi yaptırmanız için randevu almanız gerekmemektedir, kapanış saatimizden 2 saat önce gelinmesi yeterlidir.

Hafta içi : 08:30 -17:00 arası Cumartesi :08:30 – 13:00 arası örnek kabul edilir. Pazar günleri laboratuvar kapalıdır
LABORATUVARLARIMIZDA DVD FİLM SEYRETME ODASI MEVCUTTUR.

 

Sperm testi / Kruger Metodu Nedir?

Sperm değerlendirmesinde bir kaç farklı kriter vardır. “Kruger kriterleri” özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme metodudur.

Normal ve normale yakın morfolojiye sahip sperm hücrelerinin seçilmesi, infertilite tedavisinde son derece önemlidir. Örneğin akrozom, spermin yumurtaya girmesi için gerekli enzimleri içeren önemli bir bölge olduğundan, akrozom anormallikleri spermin yumurtaya bağlanmasında sorun yaratır.

Çekirdek anormallikleri, DNA içerik bozukluğu anlamına gelmektedir. Bu da sağlıklı bir embriyo gelişimini engellemektedir. Sitoplazmik droplet, spermin olgunlaşmadığı anlamına gelmektedir. Globozospermia, akrozom yokluğu anlamına gelmektedir ki böyle anomaliye sahip spermlerin dölleme kabiliyeti yoktur.

Orta parça, mitokondrilerin olduğu önemli bir kısımdır. Buradaki anormallikler, enerji desteğinin noksanlığına neden olmaktadır. Bu durum hareketliliği direkt etkilemektedir. Spermin kuyruğu sperm başının tam ortasından çıkmadığında yani aksı bozuk olduğunda spermin ileri yönde hareket yeteneği düşmektedir.

Kuyruk, spermin hareketliliğini ve dikliğini sağlayan bölüm olduğundan kuyruktaki anormallikler, sperm hareketini kısıtlayıcı etkiye sahiptir. Semen morfolojik değerlendirmesinde Kruger kriterleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterler ile baş, akrozom, çekirdek, boyun, kuyruk ve orta parça anormalikleri değerlendirilmektedir.

Sperm testi / Kruger’e göre

%14 ve üzerinde normal morfolojiye sahip sperm örneklerinin fertilizasyon başarısı %88,3

%4-14 arası normal morfolojiye sahip sperm örneklerinin fertilizasyon başarısı %49,4,

%4’ten küçük olduğu durumlarda ise fertilizasyon başarısı %7,6’dır.

Bu veriler morfoloji ile fertilizasyon arasındaki korelasyonu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Semen parametrelerinin bilinmesi, bize hangi olgulara inseminasyon, hangi olgulara IVF ve hangi olgulara mikroenjeksiyon uygulaması yapmamız konusunda ışık tutacaktır

 

 

Sperm Testi Kruger Yöntemi ile Morfoloji Tayinindeki Anomaliler:


Sperm testi, Akrozom bölümünde olabilecek anomaliler aşağıda sıralanmıştır :


Mid-piece’de olabilecek anomaliler aşağıda sıralamıştır :


Kuyruk kısmında olabilecek anomaliler aşağıda sıralanmıştır:


Yukarıda tanımlanan anomaliler dışında olabilecek diğer anomaliler ise aşağıda sıralanmıştır:


Spermiogram testi için Şişli ve Kadıköy şubelerimizde özel numune verme odası mevcuttur. Numune verirken DVD seyretme imkanı vardır. Kendi DVD nizi de getirebilirsiniz.

Spermiogram testi çalışılırken, özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine geçilir.

Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Spermiogram testi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.