Şişli
Kadıköy

Hiv aids testi nerede yaptırabilirim

Hiv aids testi nerede yaptırabilirim?

Sorusu herhalde kendisinde cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan şüphe eden bir çok insanın sıklıkla sorduğu sorulardan birisidir.

HIV (AIDS) Testini  Ne Zaman, Nerede Yaptırmalı?

Bireylerin HIV diğer adı ile AIDS hastalığına yakalanıp yakalanmadığı  alınan bir kan örneğinden yapılan kan testi sonucunda anlaşılmaktadır. Korunmasız bir cinsel ilişki sonrası, bulaşıcı hastalık kontrolü yapılmamış bir kişiden kan transferi veya kan alışverişi sonrası ve hamile kalınmadan önce HIV/AİDS testi yaptırılması mutlaka gereklidir.  Fakat virüsün yaklaşık 2 ila 12 hafta kuluçka dönemi olması sebebiyle testin doğru zamanda yaptırılması gerekmektedir.

Şimdi bu konu ile ilgili merak edilen sorular ve cevaplarına değinmek istiyoruz.

HIV /AIDS testi için en uygun zaman ne zamandır?

HIV yani AIDS hastalığı tanısı, yapılan çeşitli kan testleriyle olmaktadır.  HIV vücudunuza girdikten hemen sonra bulgu vermeyebilir. HIV pozitif olup olmadığınızı anlamanız için en doğru zamanda HIV testi yaptırmanız gerekir. Bir testin en doğru sonucu vermesi için şüpheli ilişkiden 10-12 hafta süre geçmesi gerekmektedir.

Testlerin amacı nedir?

HIV teşhisi için kullanılan testler, hastanın kanında, HIV’e karşı gelişmiş olan koruyucu maddeleri (antikor /antijen) saptamak amacıyla yapılır. Bu antikorlar / antijenler, virüs vücuda girer girmez oluşmaz. Antikorların veya antijenlerin testlerle saptanabilir düzeye ulaşması, her kişide farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu zamana “Pencere Dönemi” veya “Kuluçka Dönemi” denir. Bu süre genellikle 2-12 hafta arasındadır. Bu nedenle, kuşkulu bir ilişkiden / riskli temastan hemen sonra test yapılması uygun değildir. Doğru zamanda testi yaptırmak gerekir.

Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir. Test sonucu HIV (+) (HIV Pozitif) çıkarsa kişi kanında bu antikorları / antijenleri taşıyor demektir. Bu da kişinin HIV ile karşılaştığı anlamına gelir.

Testin yalancı pozitif çıkma ihtimali nedir? Nedir yalancı pozitiflik?

Evet, testin yalancı pozitif çıkma ihtimali vardır. Kişinin HIV pozitif olduğunun söylenebilmesi için western blood testi denen hiv doğrulama testinin yapılıp sonucunun da pozitif olarak belirlenmesi gerekir. Şüpheli ilişki sonrası doğru zamanda yapılan testlerde sonuç negatif çıktıysa bu sonuca güvenebiliriz.

Hiv Aids için en  yaygın yapılan testler nelerdir?

En yaygın yapılan testler Hiv p24, Anti-HIV 1-2 , Hiv Combo ve HIV PCR RNA testleridir.

HIV p24 testi:
•    Kanda hiv antijenine bakılır.
•    Şüpheli temastan 16 – 21 gün sonra en erken tanı için  test yaptırmak gerekir.
•    Bu test için en doğru sonucu almak istersek en az 30 gün geçmelidir.

Anti HIV 1-2 testi 
•    Kanda antikora bakılır.
•    Şüpheli temastan en erken 2 hafta sonra test yaptırmak gerekir
•    Şüpheli temastan 3 ay sonra elde edilecek negatif sonuç kesin olarak kabul edilebilir.
•    Kesin sonuç verir.

Combo testi 

•    Kanda hem antijene hem antikora bakar.
•    Şüpheli temastan en erken 2 hafta sonra test yaptırmak gerekir.
•    Şüpheli temastan 3 ay sonra elde edilecek negatif sonuç kesin olarak kabul edilebilir.
•    Günümüzde en yaygın kullanılan ve güvenilir testtir.

HIV RNA Testi
•    Kanda HIV viral yüke bakar.
•    Şüpheli temastan 9 -11 gün sonra yapılır.
•    Günümüzde en erken tanı testidir.

HIV p24 Testi:
•    Kanda hiv 1 antijenine bakılır.
•    Şüpheli temastan 16 – 21 gün sonra en erken tanı için  test yaptırmak gerekir.
•    Bu test için en doğru sonucu almak istersek en az 30 gün geçmelidir.

Burada en önemli olan husus, testler öncesinde, sırasında ve sonrasında mutlaka danışman hekim yardımı alınarak yaptırılmasıdır. Bu arada HIV/AIDS testi yaptırmak amacıyla kızılaya kan bağışı yapmak son derece tehlikelidir. Zİra hastalığın kuluçka döneminde, kanda virüs bulunsa bile testlerde bu durum anlaşılamayabilir ve hiv virüsü içeren kan, başka bir kişiye verilebilir.

Ülkemizde bunun çeşitli örnekleri yaşanmıştır. HIV kuşkusu olan bir kişinin ilk yapacağı işlem, laboratuvarlara veya bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmak olmalıdır. Hekim hastaya danışmanlık verir ve uygun testleri ister; test sonuçlarını yorumlar ve bu sonuçlara göre hastayı uygun şekilde yönlendirir. HIV testleri, hastanın adı şifrelenerek yapılmaktadır.

HIV TESTİ EVDE YAPILABİLİR Mİ?

Kanunlar gereği test yaptırıp bir rapor isteniyorsa ,rapor veren kurum doğru kişiye test raporu vermek adına sizden kimlik bilgilerinizi istemek zorundadır. Alınan Bilgiler asla bir kurumla paylaşılmaz.

Sadece HIV için evde yapılabilecek bir test eczanelerde de satılmaktadır. Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi, danışmanlık almadan HIV testi yaptırmanın çok ciddi sakıncaları vardır; çünkü testin sonucu güvenilir değildir. Örneğin, yalancı pozitif testler, kişinin gerçekten hasta olduğunu düşünmesine ve ruhen travma yaşamasına yol açabilir. Yalancı negatif testte ise hasta aslında virüsü taşımakta, fakat hastalık henüz kuluçka döneminde bulunduğundan, test HIV negatif çıkmaktadır. Bu durumda testi yapan kişide yalancı bir güven hissi oluşabilir ve riskli davranışların sürdürülmesi halinde hastalık başkalarına bulaşabilir. Bu nedenle, evde yapılan testlerin kullanılması, uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

HIV Pozitif çıkarsa herkes duyar mı?

HIV/AIDS Sağlık Bakanlığı`na bildirilmesi zorunlu bir durumdur. Bu, istatistikler yapmak, durumu ve gidişi belirlemek için gereklidir. Bildirimler isim vermeksizin, kodlanarak ve sadece T.C. Sağlık Bakanlığı’na bildirilir. Kodlama isminizin baş harfleri ve doğum yılınız kullanılarak yapılıyor. Bunun dışında testi çalışan sorumlu doktor ve ekibi dışında kimseye söylenmemesi gerekiyor. Tüm tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil kurumlar tarafından karşılanıyor. Sigortası olmayıp, maddi gücü de yeterli olmayanlar yeşil karttan, isteğe bağlı sigorta veya genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor.


HIV /AIDS testi için hangi doktora gitmeliyim?

HIV tedavisi kompleks bir tedavi olduğundan doktorunuz da HIV ve AIDS tedavisi konusunda uzman olmalıdır. Tedaviniz hakkında karar verecek doktorun; rahatlıkla ulaşabileceğiniz yakınlıktaki bir hastanede ve kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir kişi olmalıdır. Bu HIV tedavisinin yararları ve riskleri hakkında her şeyi rahatlıkla sarabilmeniz için önemlidir. Ayrıca Türkiye `de HIV/AIDS tanı ve tedavisi hakkında sizi yönlendirebilecek ve yardımcı olabilecek merkezler bulunmaktadır.

HIV tedavisine başlamadan önce doktorunuz tam bir hikaye almalı, fizik muayene yapmalı ve kan testlerini istemelidir. Bu testler tam kan sayımı, viral yük testi ve CD4+ T hücre sayımını içerir. Ayrıca enfeksiyonlar için gerekli diğer testler (sifilis, tüberküloz deri testi, toksoplazma antikor testi ve kadınlar için jinekolojik Pap Smear testi) yapılmalıdır. Viral Yük testi ve CD4+ T hücre ölçme testi, HIV tedavisine başlamadan önce mutlaka yapılmalıdır.

HIV/AIDS konusunda testlerini nerede yaptırmak mümkündür? Hiv testi için danışmanlık veren merkezler var mıdır?

İstanbul Laboratuvarları HİV AİDS TEST MERKEZi sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti ve SGK lılara indirimli HİV AİDS testi hizmeti vermekte ve herhangi bir kuruma kimlik bilgileriniz verilmemektedir.