Şişli
Kadıköy

Abdomen Doppler

abdomen doppler

Abdomen (Batın) Doppler Nedir?

Abdomen doppler, Tüm karın organlarının incelenmesini sağlayan görüntüleme işlemleridir. Hastalıkların tümünde, erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Hastalığın ilerlemeden tedaviye başlanması gerekir.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte vücutta, organlarda ve kan damarlarında meydana gelen sorunları kısa süre içerisinde tespit etmek mümkündür.

Abdomen doppler; karaciğer, safra kesesi, pankreas, safra kanalları, böbrekler, dalak, karın ana damarları, rahim, yumurtalık, mesane, prostat, seminal veziküller gibi organların incelenmesine yardımcı olur.

Birçok organın incelenmesini sağlayan abdomen doppler, oldukça önemli yöntemlerden birisidir. Abdomen doppler sayesinde karaciğer büyüklüğü, karaciğerin yapısı, yağlanması gibi durumlar incelenebilir. Bunun yanı sıra pankreas hastalıkları, dalak büyüklüğü, kist ve kitle durumlarını da tespit etmek mümkündür.

Birçok kadında oluşabilen rahim ve yumurtalık kistlerinin olup olmadığı hakkında da bilgi sahibi olmayı sağlar. Uzman doktor tarafından gerek görüldüğünde abdomen doppler işlemleri, daha detaylı bir şekilde incelenerek değerlendirilebilir.

Üst düzey teknolojiye sahip abdomen doppler ultrasyon cihazları sayesinde hastaların şikâyetleri ve semptomları ile ilgili tetkikler en iyi şekilde gerçekleştirilir.

Karın bölgesi, üst organlar, iç organları rahatlıkla incelenmesini sağlayan ultrasyon teknikleri, uzman kişiler tarafından detaylı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Abdomen (Batın) Doppler Nasıl Yapılır?

Böbrek, safra kesesi, böbrek üstü bezleri, pankreas, orta hat damar yapıları, dalak, karaciğer gibi organların incelenmesini sağlayan abdomen doppler ultrason görüntüleme işlemleri, oldukça basit ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Birçok hasta bu incelemeyi yaptırmak isterken, işlemin ne olduğunu nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Uzman doktorun gerekli gördüğü sağlık sorunlarında, hastalığı teşhis etmek ve takibini gerçekleştirmek için abdomen doppler yöntemlerine başvurulur. Birçok organın incelenmesini sağlayan abdomen dobler, yaklaşık 20-25 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. İşlem öncesinde, hasta 8 saat hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekir.

Bazı şikâyetleri ve semptomları bulunan hastalar, öncelikle uzman doktor tarafından fiziki muayenesi ve gerekli tetkikleri gerçekleştirilir.

Daha sonra gerek görüldüğü durumlarda tanı koyma, tedavi takip etme veya tedavi sonrasında hastalığın düzeyini belirlemek ve kontrol etmek amacıyla abdomen doppler ultrasonografik uygulanabilir.

Hastanın, sırt üstü sedyeye uzanması talep edilir. İşlem yapılacak bölgeye, özel jel sürülerek ultrason cihazının rahatça hareket etmesi sağlanır. Daha sonra ses dalgaları sayesinde işlem yapılan bölgede detaylı bir inceleme yapılır.

Uzman radyoloji doktoru, ekran üzerindeki ses dalgalarını bilgisayara aktarır. İşlem esnasında hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez.

Tüm görüntüler rapor haline getirilerek abdomen doppler ultrason görüntüsünü talep eden uzman doktora gönderilir. Uzman doktor, görüntüler ile ilgili sonuçları hastaya aktarır. Gerekli görüldüğünde işlemin tekrar yapılması talep edilebilir. Elde edilen görüntüler ve kan akışı ile ilgili bilgiler değerlendirilerek hastanın şikâyetleri de göz önünde bulundurularak gerekli tedaviler uygulanır.

Abdomen (Batın) Doppler Kimlere Uygulanır?

Abdomen doppler, birçok hastalığın teşhisi ve tedavi sonrasında gelişmeleri yakından takip etmek açısından birçok fayda sağlayan önemli bir işlemdir. İşlem esnasında, hasta radyasyon ışınlarına maruz kalmaz. Abdomen doppler ultrason görüntüleri işlemlerinde, ses dalgaları kullanılarak hastalığın teşhis edilmesi sağlanır.

Kadın, erkek her yaştan hastaya uygulanarak ve karın yapısını detaylı şekilde görüntülenmesini sağlar. Abdomen doppler birçok kişide görülen siroz, karaciğerde yağlanma, karaciğerde kist veya kötü huylu bir kitle olup olmadığını tespit etmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra safra kesesinde oluşan taş, çamurlanma, iltihaplanma, kist oluşumu, sarılık tehlikesinde de abdomen dobler uygulanabilir.

Erkeklerde görülen prostat hastalığında, prostatın boyutu, yapısının araştırılmasını da sağlar. Rahimde meydana gelen kist ve kitle kontrolü yapılmasında da abdomen dopler ultrason görüntüleme işlemlerinden faydalanılır. Karın bölgesinde bulunan birçok organda meydana gelebilecek kitle oluşumunu incelemek için doktor hastalardan abdomen dopler çekimini talep edebilir.

Abdomen (Batın) Doppler Neden İstenir?

Abdomen doppler, birçok sağlık sorununda kullanılabilen görüntüleme işlemlerinden birisidir. Karın bölgesindeki hayati önem taşıyan organların kontrol eden ve tanı konulmasını sağlayan abdomen ultrason görüntülü işlemleri, son yıllarda çok gelişmiş, detaylı teşhis ve analiz etmeyi sağlar.

Yapılan muayene sonrasında hastaların güvenli bir şekilde takibini yapmak için ses dalgaları kullanılır. Ağrısız ve herhangi bir zararı bulunmayan bu görüntüleme sistemleri, incelenen organın boyutunun homojen olup olmamasına, damarlardaki yapı hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur.

Elde edilen görüntülerin kalitesi ve güvenirliği açısından radyoloji uzmanlığı tecrübesi ve başarısı çok önemlidir.

Hamile kadınlarda bebeğin sağlık durumu ile ilgili de oldukça faydalı olan renkli dopler işlemleri oldukça kısa süre içerisinde tamamlanır. Abdomen doppler, karın boşluğunda yer alan organları incelemek ve oluşan hastalıklar ile ilgili araştırma yapılmasında kullanılır.

Abdomen (Batın) Doppler Fiyatı 2022

Bazı hastalıkların teşhisinde veya herhangi bir hastalık ile ilgili rutin kontroller de oldukça etkili olan abdomen doppler fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir.

Bunun yanı sıra ultrasyon tekniklerinin yanı sıra kişilere uygulanacak ek tedavilerde, fiyatların belirlenmesini etkileyen faktörlerdir.

Abdomen doppler tetkikleri sonrasında sonuçlar, uzman doktor tarafından değerlendirilerek uygulanacak tedavi yöntemlerine karar verilir.

Herhangi bir şikâyeti veya rutin kontrol gerçekleştirecek kişilerin apdomen doppler fiyatları ve muayene ile ilgili detaylı bilgi için sağlık kuruluşu ile iletişime geçmesi gerekir.