Şişli
Kadıköy

Batın Ultrason

batin ultrason

Batın (Karın) Ultrason Nedir?

Batın ultrason, karın bölgesinde meydana gelen hastalıkları tespit ve tedavisi için uygulanan ultrason incelemesi işlemleridir.

Günümüzde çok sık tercih edilen batın ultrason görüntüleme işlemleri ile böbrek, karaciğer, safra kesesi, dalak ve diğer iç organlar hakkında değerlendirme yapılması sağlanır. Üst batın ve alt batın olmak üzere ikiye ayrılan karın ultrason işlemleri, karın bölgesinde bulunan bütün iç organların incelenmesine imkan tanır.

Batın ultrason ses dalgaları kullanılarak uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Radyasyon içermeyen karın ultrason, oldukça güvenilir ve konforlu bir şekilde yapılabilir.

Karın bölgesinde herhangi bir ağrı veya şikayeti bulunan hastalar, uzman doktor tarafından karın ultrason işlemlerine yönlendirilir.

Bu yöntem sayesinde iç organlardaki şikâyetlerin sebeplerini ve böbreklerde meydana gelebilecek sıkıntıları teşhis etmek mümkündür. Batın ultrason çok sık tercih edilen tıbbi görüntüleme yöntemlerinden birisidir.

Batın (Karın) Ultrason Nasıl Yapılır?

Alt ve üst karın bölgesinde bundan organlarda meydana gelen rahatsızlıkları tespit etmek ve değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen karın ultrason, ağrısız ve acısız bir şekilde yapılır.

İç organlarda bulunan kist oluşumuna dair bilgi sahibi olmayı sağlayan karınultrason öncesinde, uzman doktor tarafından fiziki muayene ve gerekli tetkikler gerçekleştirilir. Ayrıca karaciğerde meydana gelen yağlanmayı da teşhis etmek için kullanılan bu yöntemin uygulamasını, uzman radyoloji hekim tarafından yapılır.

Hastalarda meydana gelen ağrı, sancı ve şişme gibi şikayetlerde, batın ultrason işlemlerine hazırlıklar başlatılır. Batın ultrason öncesinde hastaların daha önceden kullandıkları ilaçlar ve geçirdiği ameliyatlar hakkında uzman doktoru bilgilendirmeleri gerekir.

Başarılı analiz sonuçlarının elde edilebilmesi için karın ultrason işlemlerinin, uzman radyoloji doktorları tarafından yapılması gerekir. Batın ultrasonu için hastanı karnı aç ve idrar kesesinin dolu olması gereklidir.

Batın (Karın) Ultrason Neden İstenir?

Batın ultrason; karaciğer, safra kesesi, böbrek, dalak, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar, erkeklerde prostat gibi organların değerlendirilmesi için talep edilir.

Uzman doktorlar, bazen hastaların şikayetlerini ve semptomları göz önünde bulundurarak bazen de rutin kontroller için batın ultrason talep edebilirler. Karın ultrason, karaciğerde gözlemleme ve değerlendirme olanağı sunar.

Bunun yanında birçok kişiyle karşılaşılan safra kesesindeki taş oluşumu ile ilgili de ayrıntılı inceleme yapılabilir.

Batın ultrason görüntüleme işlemleri ile dalakta meydana gelen değişiklikler, kistler veya iyi ya da kötü huylu tümörler teşhis edilebilir. Batın ultrason gerektiği durumlar şunlardır:

  • Karın ağrısı, şişme, hazımsızlık
  • Böbrek hastalığı ve böbrek taşı
  • Trafik kazası sonrasında sert darbe alma
  • Ağrılı ve kanlı işeme
  • Sık sık idrara gitme
  • Organların boyutlarını tespiti için
  • Rutin sağlık taraması gibi durumlarda başvurulur.

Batın (Karın) Ultrason Nasıl Çekilir?

Batın ultrason işlemlerinde, vücuttan cihaza gelen ses dalgaları yardımıyla hastalıkların teşhis ve tedavisi yapılabilir.

Birçok hastalığın değerlendirilmesinde oldukça önemli olan bu yöntem öncesinde hastaların bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. İşlemden önce hastanın, 12 saat öncesinden aç olması gerekir.

Acil durumlar dışında hastaların aç olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Karın ultrason öncesinde doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılarak bağırsakların boşaltılması gerekir. İşlemden önce hastaların sıvı tüketerek, mesaneyi tamamen doldurmuş olmalıdırlar.

Günün her saatinde yapılabilen karın ultrason işlemleri öncesi hastanın, hasta yatağına sırt üstü, yüzüstü veya yan yatması talep edilir.

Görüntüleme yapılacak bölgeye jel sürülerek ultrason aletinin rahat hareket etmesi sağlanır. Yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen batın ultrason işlemleri, oldukça konforlu ve ağrısız görüntüleme yöntemlerinden birisidir.

Batın (Karın) Ultrason Neden İstenir?

Karın diğer bir adı ile batın bölgesi, üst batın ve alt batın olmak üzere ikiye ayrılır. Üst batın ultrason işlemleri ile safra kesesi, safra yolları, böbrekler, böbrek üstü bezleri, pankreas, karaciğer, dalak gibi organlar incelenerek değerlendirilir.

Alt batın ultrasonda ise mesane, erkekte prostat, kadında rahim, yumurtalar gibi bölgeler incelenir. Bunun yanı sıra batın bölgesinde kitle, tümör, kist gibi anormalliklerin tespit edilmesi açısından da karın ultrason talep edilir.

Vücudun karın kısmında detaylı bir şekilde görüntülemeyi sağlayan batın ultrason mide dışındaki karın bölgesindeki tüm organların detaylı bir şekilde incelenebilmesi olanağı sunar.

Batın (Karın) Ultrason Kimlere Uygulanır?

Batın ultrason görüntüleme işlemleri esnasında ses dalgaları kullanılır. İşlem sırasında hasta, zararlı bir ışın ile temas etmez. Oldukça konforlu ve pratik bir şekilde gerçekleştirilen karın ultrason; kadın, erkek, çocuk her yaşta kişiye rahatlıkla uygulanabilir.

Karın bölgesinde şikayeti bulunan kişilere, batın ultrason işlemleri yapılabilir. Karın ağrısı, gözlerde sarılık, bazı kalıtsal hastalıklar, karında şişlik, hazımsızlık sorunları gibi durumlarda hastalara karın ultrason incelemesi yapılabilir.

Gebelik ve doğum takibinde batın ultrason incelenmesi istenebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda karın ultrason sonrasında değişik ultrason cihazları da kullanılabilir.

Batın (Karın) Ultrason Fiyatları 2022

Batın ultrason fiyatları 2022 işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterir. Birçok hastanede uygulanan ve hastalıkların teşhisinde oldukça önemli bir yere sahip batın ultrason görüntüleme işlemleri, çok yüksek fiyatlı işlemler değildir. Bunun yanı sıra kişilerin sahip olduğu özel sigortalar da batın ultrason fiyatlarında farklılık gösterebilir.

Batın ultrason fiyatları 2022 ve uygulanacak tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmelidir. Ayrıca hastalara uygulanacak tedaviler ve ilaçlarda, fiyatta artış görünmesine neden olabilir.