Şişli
Acıbadem 7/24

Portal Doppler

portal doppler

Portal Doppler Nedir?

Portal doppler uzman doktorlar tarafından istenen tetkiklerden birisidir. Karaciğerde damarla ilgili sorunların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen portal doppler, birçok hastaya rahatlıkla uygulanabilir. Karaciğerde, damarlarda meydana gelen tıkanmayı tespit için portal doppler ultrasonografi işlemlerine başvurulur.

Günümüzde kişilerin şikâyetlerine ve semptomlarına göre birçok tedavi yöntemi uygulanır. Hastalıkların ilerlemeden tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Vücudunda sağlıkla ilgili herhangi bir şikâyeti bulunan kişilerin, uzman doktorla iletişime geçerek gerekli tetkikleri yaptırması ve hemen tedaviye başlanması gerekir.

Uzman doktor tarafından yapılan detaylı ve özenli inceleme sonrasında, tramboz varlığı veya kollateral damarlar ortaya çıkabilir. Hastalıkla ilgili tanı koymaya yardımcı olan portal doppler işlemlerinde portal sisteminde akımın varlığı, hızı gibi veriler doktor tarafından değerlendirilir.

Uzman kişiler tarafından yapılan portal doppler yardımıyla karaciğer sirozunun tespiti mümkün hale gelmiştir. Bunun yanı sıra bazı şikâyetleri ve semptomları bulunan hastalara kontrol amacıyla da talep edilebilir.

Günümüzde birçok kişi ile karşılaştı siroz hastalığının tanısında da ultrasonografi yöntemlerinden yardım alınır. Siroz hastalığı, hayati tehlike oluşturabilmekte ve hastaların hayatını olumsuz yönde etkiler.

Karaciğerde meydana gelen hastalıklar ve kan akımında meydana gelen değişiklikler için doppler ultrasonografi işlemleri tercih edilir.

Portal Doppler Nasıl Yapılır?

Karaciğerde, damarlarda meydana gelen pıhtılaşmanın oluşması hayati açıdan riskli bir durumdur. Pıhtılaşmaya neden olan dolaşım sisteminde var olabilecek sorunları tespit etmek için portal doppler hastalardan istenir.

Bazı şikayetleri bulunan veya rutin kontrollerde de doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılabilir. Uzman doktor tarafından hastanın fiziki muayenesi ve gerekli tetkikleri gerçekleştirilir.

Oldukça basit ve konforlu bir işlem olan doppler ultrason çekimi öncesinde, hastanın herhangi bir hazırlık süreci bulunmaz. Gerekli görüldüğü durumlarda, hastanın muayene masasına uzanması istenir. Yapılacak bölgeye, jel veya prop sürülür.

Uygulanan prop veya jel sayesinde doppler ultrason cihazının, işlem yapılan bölgede rahatlıkla hareket etmesi sağlanır. Cihaz, işlem uygulanan bölgede hareket ettirilerek çekim başlar. Bilgisayar ekranı üzerinde kırmızı ve mavi renkler ortaya çıkar.

Bu renkler sayesinde damarlardaki kan hızı ve akışı belirlenir. Portal doppler yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Ancak işlemi, uzman bir doktor tarafından son teknolojik cihazlar kullanılarak yapılması hastalığın teşhisi ve tedavisi açısından da oldukça önemlidir.

Yüksek frekanslı ses dalgaları sayesinde hastalığın teşhis edilmesi sağlanır.

Portal Doppler Neden İstenir?

Karaciğerde kan akışının durumu hakkında gerekli tespitler için kullanılan portal doppler görüntüleme sistemi sayesinde damarlardaki kan akışı ve yönü ile ilgili sonuçlar elde edilir.

Bazı hastalıkların teşhisi için kullanılması hayatı risk taşıyan hastalıkları teşhis etmek mümkündür. Damar tıkanıklığı veya damar daralmasının olduğu yerler tespit edilerek gerekli tedavi uygulanır.

Radyoloji uzmanı tarafından yapılması gereken işlemleri sonrasında görüntüleme ile ilgili bilgiler raporlanır. Günümüzde çok sık tercih edilen doppler görüntüleme sistemleriyle, kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerinin akış yönü ve kanın hızına dair güvenilir bilgiler elde edilir.

Kadın, erkek her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilen portal doppler görüntüleme sistemlerinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Karaciğer bozukluklarında damarların incelenmesi gibi birçok alanda inceleme ve teşhis yapılması sağlanır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte karaciğerde meydana gelen sorunları yüksek görüntü kalitesi ile görüntülemek, daha kolay ve hızlı bir işlemdir. İncelenen organın doğru değerlendirerek doğru teşhis yapılmasının sağlanmasıdır.

Portal Doppler Kimlere Uygulanır?

Portal doppler; her yaşta kişiye uygulanabilen karaciğer, siroz gibi hastalıkların incelenmesini sağlar. İşlem esnasında herhangi bir radyasyon ışığı olmadığından, hamile ve emziren annelere de uygulanabilir.

Uzman doktorun yaptığı gerekli tetkikler ve incelemeler sonrasında gerekli gördüğü hastalara portal doppler talep edebilir. Renkli doppler uygulamalarında, vücudun iç organlarının görüntülerinden herhangi bir kitle oluşumu olup olmadığı da tespit edilebilir.

Ayrıca hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Bunun yanı sıra renkli doppler görüntüleme sistemleri yardımıyla, kan damarı ameliyatından sonra kan akışını izlemek mümkündür.

Anne karnındaki bebeğin sağlığını kontrol edilmesinde de renkli doppler ultrasonografik görüntülerine başvurulur.

Her yaştan kişiye uygulanabilen portal doppler, karaciğeri ilgilendiren siroz hastalıkları ve bazı kan akımında meydana gelen değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olur. Damarlarda meydana gelen daralma oluşumu, hastaların hayatını tehdit edebilir.

Portal Doppler Fiyatı 2021

Portal doppler özel sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Portal doppler fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir.

Ayrıca hastaların sahip olduğu özel sigortalar da fiyatta farklılık görünmesini sağlar. Portal doppler fiyatları ile ilgili güncel ve detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmesi gerekir.

Kişiler için hayatı tehdit edecek hastalıkların teşhis edilmesine yardımcı olan portal doppler ultrasonografik görüntüleme işlemlerinin, uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir.

Her yıl farklılık gösteren portal doppler fiyatları, hastaya uygulanacak ek tedavilere göre de değişebilmektedir. Portal doppler fiyatları ve işlemi gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu ile ilgili detaylı araştırma yapılarak uzman ve deneyimli kişilerle iletişime geçilmelidir.