Şişli
Kadıköy

Üst Ekstremite Arter Doppler

üst ekstremite arter doppler

Üst Ekstremite Arter Doppler Nedir?

Üst Ekstremite arter doppler hastaların kol damarlarında meydana gelen tıkanma, damar sertliği, iltihap gibi birçok hastalığın saptanmasını sağlar. Damar hastalıklarında doppler ultrasonografi, doktorların işlerini büyük oranda kolaylaştırır.

Renkli doppler ultrasonografi yöntemleri, günümüzde birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde oldukça önemli bir yöntemdir. Organların ve damarların kan akımını incelemeye yarayan renkli doppler sayesinde, hastalıkları kısa süre içerisinde tespit etmek ve değerlendirmek mümkündür.

Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak kol bölgesindeki damarları incelemek mümkündür. Üst ekstremite arter doppler görüntüleme işlemlerinin, radyoloji uzmanları veya damar hastalıkları uzmanı tarafından yapılması gerekir.

İşlem esnasında hastalar, herhangi bir zarar görmez. Üst ekstremite doppler incelemesi esnasında herhangi bir radyasyon veya iyonize ışınları kullanılmaz.

Hastaların şikâyetleri ve semptomları belirlenerek gerekli görülen durumlarda hastalarda renkli doppler talep edilir. Hastaların şikâyetlerinin altında yatan rahatsızlıkları tespit ve tedavisi açısından üst ekstremite doppler çok önemli bir yöntemdir.

Üst ekstremitede hastaların en sık karşılaştığı şikâyetler arasında şişlik, hassasiyet, ağrı, çabuk yorulma gibi şikâyetler yer alır. Bunun yanı sıra kolda şişme, ödem, ağrı, hassasiyet gibi semptomlarda meydana gelebilir.

Üst ekstremite arter doppler kısa süre içerisinde hastaya herhangi bir zarar vermeden tekrarlanması mümkündür. Hastaların şikâyetleri ile birlikte venöz sisteminin trombozun eşlik edip etmediği de değerlendirilebilir.

Üst Ekstremite Arter Doppler Nasıl Yapılır?

Kol bölgesinde şişme, ağrı, hassasiyet gibi şikâyeti bulunan hastalardan, uzman doktorlar tarafından üst ekstremite arter doppler talep edilir. Bazı şikâyetleri ve semptomları bulunan hastalar, uzman doktor tarafından muayene yapılır.

Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin kısa süre içerisinde başlaması açısında üst ekstremite doppler yapılır. Üst ekstremite arter doppler ultrasonografi muayenesi için işlem uygulanacak bölgeye jel sürülür. Bu cihaz sayesinde ultrason cihazı rahat bir şekilde hareket ettirilir.

Özel ses dalgaları sayesinde hastaya ait görüntüler ekrana yansıtılarak incelenir. Muayene gerçekleştirilecek bölgeye göre hastaların ayakta veya yatar pozisyonda olması istenebilir. Uzman radyolog tarafından gerekli ölçümler yapılarak rapor edilir.

Hastaların ölçümleri ve raporlarının uzman doktor tarafından incelenmesi ve gerekli tedavinin başlatılması gerekir. Yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen renkli doppler ultrasonografi sonrasında, hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Günümüzde kol bölgesinde meydana gelen bazı hastalıkları tespit etmek için çok fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Damar hastalıklarında kolay bir şekilde tanı koymayı sağlayan üst ekstremite doppler esnasında hastalar, herhangi bir ışığa veya radyasyona maruz kalmazlar.

Üst Ekstremite Arter Doppler Neden İstenir?

Üst ekstremite arter çekimi, doktor uzman doktorlar tarafından çok fazla tercih edilen ve kollara yönelik yapılan renkli doppler ultrasonografi işlemidir.

Bir organın veya damarın kan akımını incelemeye yarayan renkli doppler sayesinde daha önceden birçok hastalığı teşhis etmek mümkündür. Birçok kişide rastlanabilen kol damarlarındaki genişleme, damar sertliği, damarlarda tıkanma, toplar damarlarda pıhtı, iltihap gibi hastalıkların saptanmasını sağlar.

Herhangi bir bölgede atar damarlarda meydana gelen hastalıkları teşhis etmek açısından renkli doppler ultrason istenebilir. Yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen üst ekstremite doppler ile detaylı inceleme yapılabilir.

Üst ekstremite doppler işlemlerinin, uzman ve deneyimli hekimler tarafından hastaya yeterli zaman ayrılarak yapılması çok önemlidir. Kol bölgesinde bulunan damarlarda meydana gelen darlık, ciddi sıkıntılara sebebiyet verir.

Radyasyon içermeyen işlem, hamile annelere de rahatlıkla uygulanabilir. İnsan yaşamını etkileyecek tetkikler olan renkli doppler işlemleri dikkat ve titizlikle yapılmalıdır.

Üst ekstremite aarter doppler kol bölgesinde damarlarla ilgili bazı şikâyetleri ve semptomları bulunan herkese yapılabilir.

 Üst Ekstremite Arter Doppler Kimlere Uygulanır?

Üst ekstremite doppler görüntüleme işlemleri bazı risk faktörleri ve bulguları bulunan hastalara uygulanır. Öncelikle uzman doktor fiziki muayene gerçekleştirdikten sonra gerekli gördüğü hastalara renkli Doblo tavsiye eder.

Hastalığa neden olan risk faktörleri ve hastalığa neden olan sorunlar araştırılarak uygun tedavi başlatılır. Diğer birçok yönteme göre daha konforlu ve herhangi bir kanama riski bulunmadığında çok fazla tercih edilmektedir.

Üst ekstremite başlıca nedenleri arasında yerçekiminin etkisi kolun daha az sayıda kapakçıkları sahip olması gibi yer alır. Üst ekstremite arter doppler kalp yetersizliği kanser gibi genetik eğleme bulunan Hastalarde de hastalık teşhis etmek açısından tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Üst ekstremite derin ven trombozlarında en çok görülen şikâyetler ve semptomlar arasında hassasiyet, çabuk yorulma, renk değişimi, şişlik, ağrı gibi bulgulardır. Üst ekstremite doppler her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir. Ayrıca emziren ve hamile annelere de yapılabilir.

Üst Ekstremite Arter Doppler Fiyatı 2022

Üst ekstremite arter doppler fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir.

Birçok hastalığın teşhis ve tedavisi açısından oldukça önemli olan renkli doppler ultrasonografi işlemlerinin uzman ve deneyimli kişiler tarafından son teknolojik aletler ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Üst ekstremite arter doppler fiyatları ile ilgili güncel ve detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu ile bir ön görüşme yapılması daha doğru olacaktır.

Hastaların şikayetlerle ve semptomlarına uygun şekilde tedavi başlatılmalıdır. Ayrıca üst ekstremite arter doppler fiyatları, uygulanacak ek tedavi yöntemlerine göre de değişebilir.