Şişli
Kadıköy

Renal Doppler

renal doppler

Renal Doppler Nedir?

Renal doppler, yüksek tansiyon ve böbrak hastlalıkları teşhisi tedavisinde de  başvurulan yöntemlerden birisidir. Yüksek tansiyon, son yıllarda birçok kişide görülen hayati risk oluşturan hastalıklardan birisidir. Tansiyon hastalarında, günlük hayatlarını etkileyecek şekilde birçok sıkıntı meydana gelir. Bu tür hastalıklarda, hastalığın ilerlememesi ve riskleri azaltmak için erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Bazı kişilerde böbrek atar damarlarında meydana gelen darlık, tansiyon hastalığına sebebiyet vermektedir. Yapılan detaylı renal doppler ultrason görüntülemesi sayesinde, böbrekler detaylı bir şekilde incelenerek atardamarda meydana gelen sıkıntılar gözlemlenebilir.

Böbrek, konum olarak vücutta ultrasonografi görüntülemeye uygun bir konumdadır. Bu nedenle böbrekte meydana gelen hasarlar ve damarlarla ilgili kan akışı rahatlıkla gözlenebilir.

Renal doppler kişilerin şikâyetleri ve semptomları değerlendirilerek uzman doktorlar tarafından sıkça istenen ultrasonografik tetkikler arasında yer alır.

Uzman ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilen ultrasonografi incelemesi, kişilerin hayatını etkileyebilecek hastalıkları ve riskleri tespit etmeye yardımcı olur. Ultrasonografi incelemesinin, uzman ve deneyimli doktorlar tarafında yapılması gerekir.

Ayrıca ultrasonografi incelemesi, böbrek nakli olmuş hastaların takibinde de istenmektedir. Birçok hastalığı teşhis edilmesinde önemli bir yer alan ultrason görüntülemelerinin herhangi bir sakıncası veya riski bulunmaz.

Renal Doppler Nasıl Çekilir?

Kadın, erkek her yaştan hastaya rahatlıkla yapılabilen renal doppler özellikle hipertansiyon hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çok fazla tercih edilen işlemlerden birisidir.

İşlemler, uzman doktorlar veya radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Hastalarda, 8 saatlik tam açlık istenir. Küçük çocuklarda ise 3-4 saatlik açlık yeterli olacaktır.  Öncelikle uzman doktor tarafından kişilerin fizikli muayenesi ve gerekli tetkikleri gerçekleştirilir.

İncelemeyi gelirken daha önceden mevcut olan radyolojik tetkiklerin de hastanın yanında bulunması daha doğru olacaktır. Ultrason görüntüleme işlemleri bittikten sonra sonucu ne zaman ve nereden alınacak hastalara bildirilir.

Hastanın şikayetleri de göz önünde bulundurularak gerekli görülen durumlarda, uzman doktor tarafından renal doppler ultrason görüntüleme işlemlerine başvurulur. İşlem esnasında hastane muayene masasına uzanması gerekir.

Görüntülemenin yapılacağı bölgeye, jel sürülür. Uzman doktor incelenmesi gereken yerde ultrason cihazını hareket ettirerek ekrana görüntülerin yansımasını sağlar. Ekran üzerinde kırmızı ve mavi renkler oluşur.

Detaylı bir şekilde doppler ultrason işlemleri gerçekleştirilerek bilgisayara aktarılır. Radyoloji uzmanı tarafından rapor haline getirilerek doppler ultrason çekimini talep eden uzman doktora gönderilir.

Renal doppler ultrason görüntüleme sonuçları, uzman doktor tarafından yorumlanarak hastaya gerekli bilgiler verilmelidir. Yapılan ultrason çekimi sonrasında kişilerin hastalıkları ile ilgili gerekli tedavi başlatılır.

Renal Doppler Neden İstenir?

Bazı şikâyetleri ve semptomları bulunan veya rutin kontrollerde uzman doktor tarafından hastalara renal dopler yaptırılması talep edilebilir. Öncelikle uzman doktor fiziki muayene ve gerekli tetkikleri gerçekleştirir.

Hastanın hipertansiyon, böbrek yetmezliği, gebelik durumlarında renal doppler ultrason işlemleri talep edilir. Ayrıca bebeklerinde ve mesanesinde rahatsızlık yaşayan kişiler için de bu teknik talep edilir.

Oldukça kolay ve hasta için ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmesi ile birçok kişide karşılaşılan böbrek taşının büyüklüğü ve bulunduğu yerde tespit edilebilir. Böbrek taşı bulunan hastalarda, şiddetli ağrı ve acı hissettiren hastalıklardan birisidir.

Bu nedenle yapılan doppler sonrasında uzman doktor tarafından ameliyat veya yapılacak tedavi belirlenir. Aynı zamanda renal ultrason işlemleri ile böbrekteki enfeksiyon gibi değişikliklerde tespit edilebilir.

Böbreklerde meydana gelen kist oluşumunu tespit etmek için de renal ultrason görüntüleme işlemlerine başvurulur.

Tansiyon böbrek gibi hastalıkların tedavisi açısından oldukça önemli olan renal doppler ile birlikte diğer görüntüleme işlemlerinden de faydalanılarak hastanın iyileşmesi için gerekli tedavi usulleri belirlenir. Uzman doktor, gerekli gördüğü durumlarda tetkikin tekrarlanmasını talep edebilir.

Renal Doppler Kimlere Uygulanır?

Renal doppler birçok durumda, hastalardan kontrol ve muayene amaçlı istenebilir. Ailede genetiksel böbrek rahatsızlığı ve tansiyon gibi rahatsızlığı bulunan kişilerden düzenli olarak doppler yaptırması talep edilir.

Bunun yanı sıra ileride oluşabilecek ciddi hastalıkları önlemek açısından da yapılması istenebilir. Böbrekte meydana gelecek enfeksiyon, böbrek büyümesi gibi durumları kontrol altına almak için uygulanabilir.

Zararsız ve ağrısız bir yöntem olduğundan, her yaşta kadın ve erkek hastalara uygulanabilir. Hipertansiyonu bulunan hastaların birçoğunda böbrek damarlarındaki meydana gelen daralmalar ve düzensizlikleri olduğu bilinen bir durumdur.

Aynı zamanda renal doppler yardımıyla anne karnındaki bebeğin, yenidoğan dönemindeki bebeklerin böbrek kanallarında meydana gelen rahatsızlıkları tespit etmek açısından da tercih edilen bir görüntüleme sistemidir.

Böbrek ve idrar kanallarındaki enfeksiyon ve tıkanıklığı tespit etmek için renal doppler ultrason ile inceleme yapılması gerekir.

Renal Doppler Fiyatı 2022

Bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde oldukça önemli ve kolaylıkla yapılabilen Renal doppler ultrason görüntüleme işlemleri; devlet hastaneleri, özel hastaneler ve bazı sağlık kuruluşlarında yapılabilir.

Renal doppler ultrason incelemelerinde, doğru tanı ve tedavi için işlemin uzman ve deneyimli kişiler tarafından son teknolojik ekipmanlar ile gerçekleştirilmesi gerekir. Renal doppler fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir.

Bunun yanı sıra hastalara uygulanacak ek tetkikler de fiyatların belirlenmesinde göz önünde bulundurulan faktörlerdir.

Renal doppler fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için işlemi gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmesi gerekir.