Şişli
Kadıköy

Alt Ekstremite Arter Doppler

alt ekstremite arter doppler

Alt Ekstremite Arter Doppler Nedir?

Varis, birçok kişide rastlanan ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen hastalıklardan birisidir. Özellikle kadınlarda görülen varis; hem yaşam kalitesini düşürür, hem de kişilerde hayatı tehlikeye sebebiyet veren durumların görülmesine sebebiyet verir.

Valiz, cilt altında bulunan kılcal damarların belirginleşmesi olarak görülür. Alt bacakta meydana gelen sorunları tespit edebilmek için alt ekstremite arter doppler görüntüleme sistemleri kullanılır.

Bacağın her bölgesinde meydana gelen varislerin kaynağını tespit etmek için tercih edilen alt ekstremite arter doppler ile hastanın ayak bileklerinden itibaren tüm bacağı incelenebilir.

Yapılan tetkikler sonrasında, gerekli tedavi yöntemleri belirlenerek uygulanır. Birçok kişide görülen varis hastalığı; kilo, çok fazla ayakta durmak, beslenme şekilleri, genetik yapı gibi faktörlerden kaynaklı olarak meydana gelebilir.

Yapılan alt arter doppler sayesinde hastalığın boyutu, şiddeti, derecesi öğrenilir. Alt ekstremite arter doppler, gözde görülen varislerde veya varis şüphesi bulunan kişiler de detaylı bir şekilde inceleme olanağı sunar.

Alt Ekstremite Arter Doppler Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok sağlık sorunu kısa süre içerisinde teşhis edilerek tedavisine başlanabilir. Alt arter doppler, özellikle bacak bölgesinde meydana gelen sağlık sorunlarının tanısı için kullanılan yöntemlerden birisidir.

Ayrıca bu görüntüleme sistemleri sayesinde derim ven trombozu araştırılması da gerçekleştirilebilir. Varisler, bacak toplardamarlarında kan birikmesi sonucunda damarların genişlemesine sebebiyet veren bir hastalık türüdür.

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen varisin tedavisinde en önemli nokta, öncelikle hastalığa sebebiyet veren ve toplardamarlara fazladan gelen kanın nereden geldiğini tespit etmektir. Varis tedavisinde hastadan hastaya yapılacak olan tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Alt arter doppler, hastalığa neden olan toplardamara gelen kanın nerede geldiğini tespit etmeyi sağlar. Özel bir hazırlama süreci bulunmayan alt ekstremite arter doppler işlemi, kısa süre içerisinde konforlu bir şekilde gerçekleştirilir.

Uzman doktor tarafından gerekli tetkikler ve muayeneler yapıldıktan sonra hasta, hasta muayene masasına uzanır. Görüntüleme işleminin gerçekleştirileceği bölgeye, jel sürülür. Alt ekstremite arter doopler görüntüleme sisteminde, bacak bölgesindeki sorunlar ekran üzerinde görülür.

Gerçekleştirilen görüntüleme işlemleri sayesinde damarlar hakkında fizyolojik ve anatomik bilgiler ve kan akışı ile ilgili görüntüler elde edilir.

Alt Ekstremite Arter Doppler Neden İstenir?

Vücutta dolaşması gereken kanın, damarlardaki boşluklarda göllenmesine sebebiyet veren varis hastalığının tespit ve tedavisi açısından alt arter doppler oldukça önemli bir yöntemdir. Kişilerin bacak bölgesinde meydana gelen sorunlar, yorgunluk, kas krampları, kaşıntı, cilt bozuklukları ve tromboza yol açabilir.

Kan akışında meydana gelen bir pıhtılaşma sonrasında kişilerin hayati tehlikesi de söz konusudur. Hastalarda varis noktasını bulmak ve doğru tedavinin uygulanması açısından alt arter doppler tercih edilmektedir.

Yapılan tetkik ile bozukluğa sebebiyet veren kısımlr tespit edilebilir. Bacaklara giden atardamarların, kasıktan ayaklara kadar olan kısmının incelenmesini sağlayan alt arter doppler, bacak bölgesinde sıkıntı olan kişilerde genellikle istenir.

Dolaşım bozukluğu şüphesi bulunan kişilerden istenilen alt arter doppler atardamarlarda kan akış hızları ve kan akımı miktarını da incelemeye olanak sunar. Bu nedenle atardamarında kritik bir durum söz konusu olup olmadığını araştırmak için hastalardan alt ekstremitede arter doppler istenir.

Özel röntgen ışınları kullanılarak detaylı bir görüntüleme yapılabilir. İnsanların yaşam kalitesi ve hastalıklarını erken teşhis etmek açısından gerçekleştirilen ultrasonografi tetkikleri çok önemlidir.

Uzman doktorlar tarafından talep edilen tetkikler değerlendirilerek gerekli tedavi yöntemleri belirlenir. Meydana gelen hastalık; kişilerde şeker hastalığı, obezite, yüksek kolesterol, hipertansiyon gibi hastalıkları tetikleyebilir. Bazı şikâyetleri bulunan hastalardan uzman doktorlar tarafından alt ekstremitede arter doppler çektirilmesi talep edilir.

Alt Ekstremite Arter Doppler Kimlere Uygulanır?

Alt ekstremite arter doppler ultrasonografi incelemesi, yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen işlemlerdir. Atar damarlarda akan kan akımı hızını ve kan akımı miktarını inceleyen bu incelemeler, günümüzde çok fazla tercih edilmektedir.

Ayrıca damar duvarlarında plak olup olmadığı da renkli doppler sayesinde tespit edilebilir. Alt ekstremite arter doppler görüntülemesi, genellikle damarlarında darlık veya tıkanıklık kuşkusu bulunan kişilerden talep edilir.

Uzman doktor tarafından yapılan detaylı muayene sonrasında gerek görüldüğü durumlarda kişilerin karın bölgesi ve batın bölgesinde de gerekli incelemeler ve tahliller yaptırılması istenebilir. Alt arter doppler incelemesi sonrasında, bazı kişilerde şikâyetlerin sebebi bacak şişmesinden kaynaklı da olabilir.

Bu gibi durumlarda bacak şişmesine yol açacak durumlar araştırılır. Bacak bölgesinde meydana gelen şikâyetler ve sorunlar, her ne olursa olsun incelenmesi ve gerekli tedavinin yapılması gerekir. Alt ekstremite arter doppler sayesinde hastalık şikâyetlerine sebebiyet veren durumların saptanmasına yardımcı olur.

Alt Ekstremite Arter Doppler Fiyatı 2021

Alt arter doppler fiyatları, işlemin yapılacağı sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterir. Renkli doppler incelemesinin, deneyimli doktorlar tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Zaman içerisinde değişiklik gösterdiğinden işlemin yapılacağı sağlık kuruluşu ile bir ön görüşme yapılması gerekir. Ayrıca hastanın özel sağlık sigortasını olup olmamasına göre de fiyatlar değişebilir.

Alt ekstremite arter doppler fiyatları ve işlemin gerçekleştirilecek kurum ile ilgili detaylı araştırma yapılarak uzman cerrahlarla iletişime geçilmesi gerekir. Hastalığa göre doğru analiz yapılması ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.