Şişli
Kadıköy

İkinci Düzey ( ileri düzey usg ) Ultrason

2.Düzey ( ileri düzey usg ) Ultrason


Gebelik süresince hem normal gebeliklerin hem de problemli gebeliklerin takibinde ultrason bir çok sorunun erken teşhisine olanak sağlamış en önemli testlerden birisidir. Gebelerde ultrason anne karnındaki bebeğin muayenesi olarak düşünülebilir. Bu açıdan her 3 aylık dönemlerde en az birer kez olamak üzere ultrason değerlendirmesi yapılması önerilmektedir. Erken gebelik döneminde yapılan ilk ultrason özellikle önemlidir, çünkü bu sayede bebeğin gebelik haftası tam olarak saptanır ve sonraki izlemler buna göre değerlendirilir, ayrıca erken gebeliğin normal yerleşimli bir gebelik mi olduğu, yoksa bir dış gebelik mi olduğu da ultrason ile kolaylıkla anlaşılabilir. Bu inceleme sırasında bebeğin çeşitli vücut ölçümleri yapılmakta, tahmini ağırlığı hesaplanmakta, sıvı miktarı ölçülmekte, ve elde edilen bulguların gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı saptanmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda deneyimli hekimler tarafından ileri düzey ultrason ile ayrıntılı inceleme ve takip yapılmaktadır.

Ayrıntılı ultrason veya detaylı ultrason veya ileri düzey (ikinci düzey) ultrason aynı anlamdadır. 3 boyutlu ultrason veya 4 boyutlu ultrason bunlarla aynı anlama gelmez ancak halk arasında çoğunlukla aynı sanılır. Ayrıntılı ultrason sırasında aileye bebeğin yüzü, elleri, ayakları 4 boyutlu olarak gösterilebilir ancak ayrıntılı ultrason esas olarak 2 boyutlu olarak yapılır. Ayrıntılı ultrasonda önemli olan ultrason cihazının 3 veya 4 boyutlu olması değildir, hatta 3-4 boyutlu olmasa da olur. Ayrıntılı ultrasonda önemli olan bu konuda deneyimli bir uzmanın (genellikle perinatolog, kadın doğum uzmanı veya radyoloji uzmanı) değerlendirmesidir.

Normal gebelik takibinde kadın doğum uzmanları tarafından 17-22 haftalar arasında fetal anomali taraması yapılır. Fetal anomali taraması (birinci düzey ultrason) normal, risksiz her gebelikte bebekte bir doğumsal kusur (anomali) varlığını araştırmak amacıyla yapılır. Fetal anomali taramasında bir risk veya şüphe saptandığında ayrıntılı inceleme için hasta detaylı (ikinci düzey) ultrason incelemesine sevk edilir. Burada perinatoloji uzmanı tekrar inceler ve aileye bebeğin durumu hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Detaylı ultrason 19-24 haftalar arasında uygulanabilir ancak sıklıkla 17.-19. haftalarda uygulanır. İnceleme yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bazen bir şüphe varlığında 3-4 hafta sonra tekrar ultrason yapılır ancak bir şüphe veya risk saptanmamış ise normal gebelikte 1 kere yapılır, tekrar yapılmaz.

Ayrıntılı ultrasonda bebeğin kafa içerisi, beyin, omurga (belde açıklık), göğüs içerisi, kalp, karın organları, mide, barsak, böbrekler, kollar- bacaklar (el ve ayaklarda içe-dışa dönüklük), parmaklar (eksiklik-fazlalık), yüz, (yarık damak-dudak) v.b her organı ayrıntılı olarak incelenir. Ayrıca bebeğin suyu, plasenta (bebeğin eşi) değerlendirilir.

Detaylı ikinci düzey ultrason sıklıkla 17-18 haftalarda yapılır, bu haftalar kalbi değerlendirmek için erkendir, çok iyi değerlendirilemez. Gerekli ise daha ileri 21-22 haftalarda kalp fetal ekokardiyografi ile en net şekilde değerlendirilir.

Ayrıntılı ultrason ile her anomali kesin saptanır mı?

Ayrıntılı ultrason en iyi merkezlerde en tecrübeli uzmanlar tarafından yapılsa bile asla bebekteki anomalileri %100 saptayamaz. Ortalama %70 civarında anomaliler saptanabilir. Çünkü bazı anomaliler ultrasonda saptanacak belirtiler vermez, bazı anomaliler ultrason yapıldıktan sonra daha ileri aylarda gelişir.

Normalde bütün gebeliklerin yaklaşık %2-3 kadarında anomali (doğumsal kusur) vardır. Tek yumurta ikizlerinde ve akraba evliliklerinde bu oran artar %4-5 olur.

Gebelerin ultrasona gelirken bilmesi gerekenler
Gebelerde ultrason için aç gelmek gerekli değildir. Daha önce yapılan ultrason ve tetkik sonuçları, gebe takip formu ve dosyanız yanınızda bulunmalıdır.

İkinci Düzey Detaylı (ayrıntılı) ultrason fiyatları ?

Görüntüleme merkezimizde detaylı ikinci düzey ultrason fiyatları SGK’lılara özel indirimli olarak yapılmaktadır, SGK kapsamında  (SSK – Bağkur -Emekli Sandığı- Devlet Memuru )  sosyal güvenceniz varsa detaylı ultrason için SGK indirimli fiyatları uygulanmaktadır.

İkinci düzey (2. Düzey) ayrıntılı detaylı ultrason fiyatları için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

444 7 522 (LAB)

Whatsapp: 05303829938 ( 7/24 )

 

Arama Terimleri: detaylı ultrason fiyatları 2019, detaylı ultrason fiyatları, detaylı ultrason istanbul, detaylı ultrason ne zaman çekilir, detaylı ultrason nedir, detaylı ultrason kaçıncı hafta yapılır, detaylı ultrason görüntüsü, detaylı ultrason nasıl çekilir, detaylı ultrason anadolu yakası,

ayrıntılı ultrason fiyatları 2019, ayrıntılı ultrason fiyatları, ayrıntılı ultrason istanbul, ayrıntılı ultrason ne zaman çekilir, ayrıntılı ultrason nedir, ayrıntılı ultrason kaçıncı hafta yapılır, ayrıntılı ultrason görüntüsü, ayrıntılı ultrason nasıl çekilir, ayrıntılı ultrason Anadolu yakası,

ileri düzey ultrason fiyatları 2019, 2. düzey ultrason fiyatları, ileri düzey ultrason istanbul, ikinci düzey ultrason ne zaman çekilir, 2. düzey ultrason nedir, 2.düzey ultrason kaçıncı hafta yapılır, ikinci düzey ultrason görüntüsü, 2.düzey ultrason nasıl çekilir, ikinci düzey ultrason Anadolu yakası,