Şişli
Kadıköy

Renkli Doppler

renkli doppler

Renkli Doppler Nedir?

Renkli doppler, gelişmiş bir ultrasonografik görüntüleme yöntemi olmakla birlikte görüntünün renkli bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Bu tekniğin en önemli özelliği, ultrasonik pulse echo teknikleri yardımıyla anatomik bilgi elde edilir ve bu bilgi hız bilgisi ile birleştirilerek doku anatomisi detaylı bir şekilde görüntülenir.

Özellikle kanın arterler, kalp ve damarlar içindeki hareketini görüntülemek için kullanılması ve bununla birlikte kalp dokuların hareketini de görmeye yarayan bir tekniktir. Belirtilen bu avantajlar nedeniyle renkli doppler kullanımı yaygınlaşmıştır.

Renkli Doppler Nasıl Çekilir?

Gelişmiş ultrason sistemi olan renkli doppler ile vücut anatomisinde birçok hareketin görüntülenmesi sağlanır. Hasta, sırtüstü pozisyonda olmak üzere sedye üstüne uzanması sağlanır.

Görüntüleme yapılacak bölgeye jel sürülür, bu jel ses dalgalarının hareket etmesi noktasında yardımcı olarak hekim tarafından teşhisin yapılmasında katkıda bulunur. Cilt üzerine özel bir aparat hareket ettirilerek, buradan ses dalgaları organlara gönderilir.

Gönderilen ses dalgaları organlara, vücudun diğer kısımlarına, kan hücrelerine ulaşır ve cihaza geri döner. Dönen bu ses dalgaları, cihaz üzerinde görüntü oluşmasını sağlayarak hekimin istediği sonuca ulaşmasına yardımcı olur.

Yaklaşık 30 dakika ile 60 dakika arasında işlem tamamlanır. Ultrason cihazının en önemli özelliklerinden bir tanesi de radyasyon yaymaması, ağrısız ve güvenli olmasıdır.

Renkli Doppler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Vücut anatomisinde farklı organların ve hareketlerin görüntülenmesine kullanılan renkli doppler ultrason cihazı; toplardamar, atardamar hastalıkların tespiti, böbrek damarlarının incelenmesi, gebelik sürecinde fetüs gelişiminin takip edilmesi ve anomalinin tespiti, genital organlarda oluşabilen kitle ya da tümörlerin tespiti, karaciğer bozukluklarında damarların incelenmesi, kol ve bacak damarlarının incelenmesi gibi pek çok alanda yaygın kullanılır.

Renkli doppler cihazını kullanıldığı diğer alanlar ise safra kesesi taşının tespiti, yumuşak doku ve memelerdeki tümörlerin tespiti, enfeksiyon tespiti, kan hastalıklarının incelenmesi, tiroid bezi hastalıklarının incelenmesi, kalp ritmi bozuklukları, tıkalı ya da daralmış arterlerin bulunması gibi alanlarda da kullanılır.

Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Hekimin yapacağı işleme göre renkli doppler ultrason cihazı işlemleri, 30 dakika ile 60 dakika arasında tamamlanır.

İşlem tamamlandıktan sonra en geç 30 dakika içerisinde sonuçlar rapor halinde sunulur. Raporda, görüntüleme yapılan bölge ile ilgili detaylı bilgiler yer alır. Doktor buradaki bilgilerden hareketle teşhisi ve tedavi sürecini belirler.

 Aç Karnına mı Çekilir?

Görüntüleme sistemi olan renkli doppler ultrason cihazı ile görüntülemenin yapılabilmesi için bir ön hazırlığın yapılması gereklidir.

Hastanın, karın içindeki organların ultrasonu çekilecekse ve hasta erişkin ise en az çekimden 8 ile 12 öncesinden hiçbir şey tüketilmemelidir.

1 aylığa kadar çocuklarda açlık süresi, bir emzirme süresi kadardır. 5 yaşına kadar çocuklarda 4 saatlik ve 10 yaşına kadar çocuklarda ise renkli doppler ile görüntüleme yapılabilmesi için 6 saatlik açlık gereklidir.

Mesane, rahim yumurtalıklar incelenecekse ve karından görüntüleme işlemi yapılacaksa hastanın idrarının sıkışık olması istenir.

Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hastalığın türüne göre kaçıncı haftada yapılacağı hekim tarafından belirlenir. Eğer anne adayının karnındaki bebeğin gelişim ile ilgili doppler çekimine ihtiyaç duyuluyorsa 11. ile 13. ve 18. ile 21. haftalar renkli doppler çekimi için en uygun zamanlardır. Fetal kalp değerlendirmesi için 22. hafta esas alınır. Bunun dışında renkli doppler cihazının kullanıldığı alanlara göre ultrason çekimi yapılabilir.

Renkli Doppler Ne Zaman Çekilir?

Yüksek frekansta ses dalgaları kullanılarak görüntülerin elde edildiği tıbbi bir yöntem olan doppler ultrason görüntüleme tekniği ile damarlardaki kan akışını tespit etmek ve incelemek mümkündür. Bu yöntem ile birçok rahatsızlığın tespit edilmesi sağlanır.

Genel olarak kalp kapak sorunları, damar tıkanıklığı, damar daralması, damarlardaki akış bozuklukları gibi durumlar söz konusu olduğunda doppler tekniğine müracaat edilir.

Görüntüleme işlemleri, teknisyen ya da doktor tarafından yapılabilir. İşlemden sonra uzman radyoloji doktoru tarafından rapor hazırlanarak, ilgili hekime gönderilir.

Renkli Doppler Hangi Hastalıkları Gösterir?

Günümüzde birçok hastalığın yaygınlaşması ile birlikte teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanılarak birçok hastalığın teşhisinde medikal cihazlar ve elektronik ürünler kullanılır.

Bu cihazlardan biri olan renkli doppler sayesinde hekimler tarafında görüntüler incelenerek kanın dolaşımı sırasında kanın nerede yavaşladığı veya durduğu, derin damar trombozu belirtilerini tespit etmek, bacaklarda oluşan ağrı ve şişlik gibi sorunların sebebini bulmak için doppler çekilir.

Renkli dopplerin kullanıldığı yaygın yerler ve hastalıklar ise şunlardır:

  • Abdominal aort anevrizması belirlemek için kullanılır.
  • Kanın akış hareketini incelemek
  • Kalpteki arterlerdeki ve damarlardaki kan akışını kontrol etmek
  • Arterlerden meydana gelen anevrizma denilen şişkinliği bulmak
  • Hamile bayanlarda bebeğin sağlığı için bebeğin kan akışını kontrol etmek amacıyla
  • Pankreas, böbrekler, karaciğer ve damarlardaki kan akışı problemlerini tespit etmek amacıyla kullanılır.

Renkli Doppler Fiyatları 2022

Sağlık kuruluşlarında profesyonel olarak çekilen renkli doppler sayesinde birçok hastalığın teşhisi ve sağlığın bozulmasına neden olan durumların sebepleri, elde edilen görüntüler vasıtasıyla tespit edilir.

Renkli doppler ultrason fiyatları, birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Sağlık kuruluşunun bulunduğu şehir, görüntülemenin detayları ve renkli dopplerin kullanıldığı alana göre fiyatlar belirlenir. Güncel renkli doppler ultrason fiyatları için sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinilebilir.