Şişli
Acıbadem
Telefon

444 7 522

FİYAT AL

USG

Radyoloji Hizmetleri

 

Ultrason Nedir?

Ultrason ya da ultrasonografi bir görüntüleme yöntemidir. İnsan vücudunun içini görmemizi sağlayan ultrason ‘un diğer görüntüleme yöntemlerden en önemli farkı X ışınlarını kullanmamasıdır, yani ultrason radyasyon içermez. Ultrason insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgaları kullanır. Bir başka üstün özelliği de elde edilen görüntünün anlık görüntü olmasıdır. Ultrason cihazları 40 yıldan uzun süredir tıp alanında kullanılmaktadır. jinekolojik muayene ve gebelik takiplerinin vazgeçilmez uygulaması olarak kabul edilmiştir.

Ultrason ( USG ) Karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane (idrar torbası) ve prostatın değerlendirilmesinde yardımcı yöntemdir. İç organlar monitörden görüntülenerek organlarda tümör, enfeksiyon (İltihap), taş gibi bulguların olup olmadığı incelenir.

Modern ultrason cihazımız ile Conveks Transrektal ve Vaginal ultrasound incelemeleri yapılmaktadır. Ayrıca Lineer probuyla yüzeysel doku, meme troid, skrotal, boyun, parotis tükrük bezi incelemeleri yapılmaktadır. Renkli Doppler incelemeleri ile tüm ekstremitelerin ve skrotal böbrek damarlarının incelemeleri yapılmaktadır.

Gebelik süresince hem normal gebeliklerin hem de problemli gebeliklerin takibinde ultrason bir çok sorunun erken teşhisine olanak sağlamış en önemli testlerden birisidir. Gebelerde ultrason ( ultrasonografi ) anne karnındaki bebeğin muayenesi olarak düşünülebilir. Bu açıdan her 3 aylık dönemlerde en az birer kez olamak üzere ultrasound ( ultrason ) değerlendirmesi yapılması önerilmektedir. Erken gebelik döneminde yapılan ilk ultrasound ( ultrason ) özellikle önemlidir, çünkü bu sayede bebeğin gebelik haftası tam olarak saptanır ve sonraki izlemler buna göre değerlendirilir, ayrıca erken gebeliğin normal yerleşimli bir gebelik mi olduğu, yoksa bir dış gebelik mi olduğu da ultrasound ( ultrason ) ile kolaylıkla anlaşılabilir. Bu inceleme sırasında bebeğin çeşitli vücut ölçümleri yapılmakta, tahmini ağırlığı hesaplanmakta, sıvı miktarı ölçülmekte, ve elde edilen bulguların gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı saptanmaktadır.