Şişli
Kadıköy

SMA Taşıyıcı Testi

sma taşıyıcı testi

Sma Hastalığı Neden Olur?

Sma taşıyıcılık testi son zamanlarda en çok merak edilen ve sıkça araştırılan konular içerisinde yer alıyor. Sma hastalığı sinir ve kas sistemlerinde görülen zayıflığın tedavi edilmemesi ile birlikte gelişerek ortaya çıkar ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Kişide görülen SMN1 adı verdiğimiz bir genin 5. kromozomu üzerindeki kusurlarından kaynaklı olarak da sma hastalığı kişide bulunabilir. Ayrıca bireyde SMN1 geninin hiç bulunmaması da sma hastalığının başlıca sebepleri arasında yer alır.

Sma hastalığının kişide ortaya çıkması ile birlikte tedavi sürecine girilir. Öyleyse sma taşıyıcı testi yaptırmakta geç kalmayalım. Sma için kesin bir çözüm üretilmediği gibi uzmanlarımız hastalığının semptomlarını kontrol altına almak ve yönetmeyi hedefleyerek çalışmalarını başlatır. Sma hastalığının en rahatsız edici durumlarından biri kişinin nefes alıp vermede çekmiş olduğu sorunlardır. Bu sebep ile solunum ağız maskesi ya da oksijen tüpü ile sağlanması hekim tarafından uygun görülebilir. Yaşam koşullarımızı bu denli değiştiren bir hastalığın taşıyıcısı olmayacağımızın garantisi yok.

Sma Taşıyıcı Testi

Sma, kalıtsal, gelişim faaliyetlerinde kısıtlama oluşturulan bir tür kas hastalığı olarak biliniyor. Sinir kas hastalıkları grubunda yer alan bu rahatsızlık, istemsiz çalışan kaslarda herhangi bir etki göstermez. Sma hastası bireylerde zekâ seviyesi normal veya normalin üzerindedir. Bu sebep ile otozomal resesif geçişli bir hastalık olma özelliği taşır. Sma hastaları ülkemizde dâhil olmak üzere birçok kişide sıklıkla görülür. Sma anne ve babadan çocuğa taşıyıcı olarak geçeceğinden, sma taşıyıcılık testi ile hastalığın teşhisi yapılır.

Sma hastalığı dört farklı tipte görülse de genel anlamda en hafif olana rastlarız. Sma hastalarında yaşam kalitesi düşerken, aynı zamanda yutma, baş kontrolü, nefes alıp verme güçlüğü, oturma, kol ve bacak hareketleri gibi kişinin bu becerilerden yoksun kalmasına sebebiyet verir. Sma hastalığı oldukça zorlu ve yorucu bir süreç içerir. Hastalığın ciddiyeti sebebi ile çiftlere evlenmeden önce mutlaka sma taşıyıcılık testi yapılır. Labistanbul firması olarak hastalığınızın her evresinde yanınızda olmaya ve test akışınızı takip etmeye devam ediyoruz.

Sma Taşıyıcı Testi Nasıl Yapılır?

Kalıtsal bir hastalık olan sma, ülkemizde her 50 kişiden birin de görülüyor. Sma hastalığının ortaya çıkması için en güvenilir, ekonomik ve sağlıklı yolu sma taşıyıcı testi yaptırmaktır. Sma testlaerinin yapılma nedenleri arasında başlıca sma taşıyıcılarının hastalığın varlığına dair herhangi bir belirti vermemesidir.

Fakat ülkemizde birçok kişi sma hastalığına yakalanır ve evlenmeden önce yapılan sma taşıyıcı testi sonuçlarına kadar hastalığın varlığından habersizdir. Evlilik öncesinde çiftlerde sma teşhisi yapılırsa tedavi ile bebek sahibi olmalarında herhangi bir mahsur yoktur.
Sma hastalığının varlığından haberdar olmak için kas güçsülüğü aşayan kişilere elektromiyografi çekimi yapılabilir. Öyle emg çekimi hastanın kaslarında yaşanan sinirsel iletimlerdeki zayıflıkları ortaya çıkarır. Sma hastalığınızda kesin teşhisi ise uzman ekiplerimizde gen ve kromozom eksikliklerinizi fark ettiğimizde de görebiliriz. Sma taşıyıcı testi uzman hekimlerimizce, dikkatli, özenli bir şekilde yapılır ve firmamızdan sağlıklı sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sma Taşıyıcı Testi Kimlere Uygulanır?

Sma hastalığı yukarıda da belirttiğimiz dört farklı türde ortaya çıkabilir. Genellikle çiftler bu hastalığın taşıyıcısı olduklarında, hasta bir çocuk dünyaya getirdiklerinde anlarlar. Ayrıca ülkemiz genelinde sıklıkla yapılan akraba evliliklerinde, çiftlerin sma hastalığı için her ikisinin de taşıyıcı olma olasılıkları yüksek olduğundan dolayısı ile hasta bir çocuğun dünyaya gelme olasılığı da oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu sebep ile çiftlere evlenmeden önce sma taşıyıcı testi yapılması kişinin geleceği ile ilgili önemli kararlar almasınd ave tedavi süreçlerini başlatmada büyük rol oynar. Öyle ki sma taşıyıcı testlerimizde hastalığın varlığını kesinleştirdiğimizde, gebelik gibi bir durum var ise ilk haftalarından itibaren prenatal tedavi sürecinin içerisine giriyoruz.

Sma taşıyıcı testi, henüz dünyaya yeni gözlerini açmış bebeklerimizde belirtiler görüldüğünd eyapılmasında hiçbir mahsur yoktur. Firmamız tarafından yapılan sma taşıyıcı testleriniz ortalama 1 hafta içerisinde doğru bilgiler ile sonuçlanır. Bunun yanı sıra sma hastası olan bir kişi hastalığının farkında olmaksızın çocuk sahibi olmuş ise anne babaların sonraki çocuk sahibi olma süreçlerinde, tanı testlerinin mutlaka yapılması gereklidir. Firmamız sma hastalığınızın ortaya çıkması ve tedavi metotlarında sizlere en doğru bilgi aktaramını uzman hekimleri dahilinde yapar.

Sma Taşıyıcı Testi Kimlere Uygulanmaz?

Sinir hücrelerindne kaynaklı olarak ortaya çıkan sma hastalığı, sma taşıyıcılık testi yapılması ile kişilerin fark edebileceği rahatsızlıklar içinde yer alır. Sma hastalığı ağır olarak kişilerde başlamadığı sürece herhangi bir belirti vermez ve ülkemizde dâhil olmak üzere birçok insan sma taşıyıcısı olabilir.

Bu sebep ile evlilik öncesi yapılan sma taşıyıcı testi ile kişinin bu hastalığı taşıyıp taşımadığı kolaylıkla öğrenilir. H

astalığın ortaya çıkması ile birlikte sizlere hizmet veren uzman hekimlerimiz, sma taşıyıcılık testi sonuçlarında yanıltmayan doğru sonuçlar verir. Sma hastalığı yeni doğan bebeklerde dâhil olmak üzere birçok kişide görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Sma hastalığında taşıyıcı olunup olmadığı sma taşıyıcı testi yapılarak kesinleştirilir. Sma taşıyıcılık testi küçük yaşta hasta olan kişilere de yapılabileceğinden sağlık açısından herhangi bir yan etki göstermezler. Bu sebep ile her yaş grubuna uygun olarak, sma belirtileri görüldüğünde testin yapılmasında herhangi bir mahsur yoktur. Kalp, böbrek ve akciğer rahatsızlığı geçiren hastalarımızın testi, mutlaka doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

Sma Taşıyıcılık Testi Evlilik Öncesi

Sma hastalığı yaşamsal faaliyetleir kısıtlamış olsa da sma taşıyıcısı olmak günlük yaşamı etkilemez. Ülkemizde seyrek olarak SMA Hastalığı görülmesinin yanı sıra bunun aksine birçok insanda SMA Taşıyıcılığına rastlanır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre ülkemizde anne ve babası sma taşıyıcısı olan yılda ortalama 300 sma hastası bebek dünyaya gelir. Bu sebep ile evlilik öncesinde çiftlere mutlaka sma taşıyıcılık testi yapılır.

Sma taşıyıcı testi, oldukça kolay ve kısa zaman içerisinde sonuçlanan test grupları içerisinde yer alır. Sağlıklı çiflerin evliliğinden sma hastası çocuk doğmayacak diye bir durum yoktur. Anne baba sağlıklı olsa da çocukları sma taşıyıcısı olabilir.

Sma taşıyıcılarında herhangi bir bulguya rastlanılmadığından sma taşıyıcı testi yaptırmak en doğru kararlar arasında yer alır.

Sma Genetik Testi Nedir Ve Neden İstenir?

Bireylerin sinir sistemi ve iskelet kas sisteminde yaşamış oldukları zayıflıkları nedeni ile ortaya çıkan sma, genetik ve kalıtsal bir hastalık olma özelliği taşır. Motor nörün hastalıklar grubunda yer alan sma, kesin bir tedavisi olmamak ile beraber çok nadir kişilerde görülürken, sma taşıyıcılığı ülkemizde de birçok kişide sıklıkla rastalanır. Sma genetik testleri kişilerde hastalığa dair herhangi bir bulgu gözlemlendiğinde veya yapılan kan test sonuçları anormal geldiğinde hekimlerimizce istenir. Kişide sma hastalığının şüpheli durumlarında öncelikle sma taşıyıcılık testi yapılır ve hastanın taşıyıcı olması ile beraber genetik testler yapılarak kesin sonuçlar elde edilir.

Sma Taşıyıcı Testi Nerede Yapılır?

Sma hastalığının belirtileri görüldüğünde veya evlilik öncesi çiflerde kontrol amaçlı sma taşıyıcı testi yapılır. Aynı zamanda sağlıklı anne babadan doğan bebeklerde de sma testlerinin yapılmasında herhangi bir mahsur yoktur. Sma testleri tüm sağlık kurumlarında yapılır. Sağlık kurumları kendi istekleri doğrultusunda zaman zaman ücretsiz taramalar da yapabilirler.

Sma Taşıyıcı Testi Ücreti 2022

Ülkemizde yaygın olarak görülen sma taşıyıcılığı, teknolojinin gelişimi ile birlikte testler yapılarak öğrenilebiliyor. Fakat insanlar araştırmalarında en ok sma taşıyıcı testlerinin fiyat bilgisini merak ediyorlar.

Sma taşıyıcı testleri hakkında net bir fiyat bilgisi vermemiz doğru olmaz. Firmalar sma testleri için develet kurumları haricinde, özel sağlık kuruluşlarında farklı fiyat çıkartabilirler. Bu anlamda sma 2022 taşıyıcı testleri hakkında net bir bilgi vermemiz doğru değildir. Fakat testlerin zaman zaman ücretsiz yapıldığını ve her bütçeye de uygun olduğunu belirtebiliriz. Sma taşıyıcı testi ücreti için hemen bizimle iletişime geçin.