Şişli
Kadıköy

Aromataz İnhibitörü

Aromataz İnhibitörü, Aromataze, Aromataz İnhibitörleri


Aromataz inhibitörleri postmenopozal (Menopoz Sonrası) kadınlarda östrojen üretimini durdurur. Aromataz inhibitörleri, hormon androjeni vücuttaki az miktarda östrojen haline getiren aromataz enzimini bloke ederek çalışırlar. Bu, hormon reseptör pozitif meme kanseri hücrelerinin büyümesini teşvik etmek için daha az östrojen bulunduğudur.

 

 

Her biri bir hap, genellikle günde bir kez alınır. Her üçü de jenerik ilaçlar olarak mevcuttur.

 

Aromataz inhibitörleri yumurtalıkları östrojen üretmesini durduramazlar, bu yüzden aromataz inhibitörleri esas olarak menopoz sonrası kadınları tedavi etmek için kullanılır. Ancak, aromataz inhibitörleri postmenopozal kadınlarda tamoksifenden çok daha etkilidir; araştırmacılar, hormonal reseptör pozitif, erken evre meme kanseri tanısı alan preküropozal kadınları aromataz inhibitörü ile başarıyla tedavi etmenin bir yolu olup olmadığını merak ettiler. Elde edilen sonuçlar YUMUŞAK (Yumurtalık Fonksiyon Deneme Bastırılması) çalışması 2015 yılında yayınlanan, hormon reseptör pozitif meme kanseri tanısı alan premenopozal kadınların, yumurtalık fonksiyonları bastırılmış olması halinde, aromataz inhibitörü Aromasin ile başarıyla tedavi edilebileceklerini ortaya koymaktadır. Yumurtaların bastırılması için ilaç almak isteyen premenopozal bir kadınsanız, hormon tedavisi tedaviniz için tamoksifen yerine Aromasin almanız mümkün olabilir.

 

Emzirmek, hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamile kalma şansınız varsa aromataz inhibitörü almamanız gerekir. Aromataz inhibitörleri gelişmekte olan embriyolara zarar verebilir. Bir aromataz inhibitörü kullanırken etkili bir hormonal olmayan doğum kontrol türünü (prezervatifler, sperm öldürücü bir diyafram veya hormonsuz bir RİA gibi) kullanmalısınız. Bir aromataz inhibitörü almayı bıraktıktan sonra doktorunuza sizin için en iyi hormonal olmayan doğum kontrol türünü ve bu tür doğum kontrolünü ne kadar kullanmanız gerektiğini sorun.

 

Aromataz İnhibitörlerinin Yararları


Postmenopozal kadınlarda erken evre hormon reseptör pozitif meme kanserinin tedavisinde hangi tıp türünün daha etkili olduğunu görmek için aromataz inhibitörlerini tamoksifen ile karşılaştıran bir dizi çalışma yapılmıştır. Çoğu doktor, sonuçlara dayanarak ilk tedaviden sonra (ameliyat ve muhtemelen kemoterapi ve radyasyon tedavisi) önermektedir

 

Bir aromataz inhibitörü, başlaması gereken en iyi hormonal terapidir. Erken evre hormon reseptör pozitif meme kanseri tedavisinde aromataz inhibitörleri, tamoksifene göre daha fazla fayda ve daha az ciddi yan etkiye sahiptir.

 

2-3 yıl boyunca tamoksifen aldıktan sonra bir aromataz inhibitörüne geçiş (toplam 5 yıllık hormonal terapi için), 5 yıllık tamoksifen’den daha fazla fayda sağlar.

 

5 yıl süreyle tamoksifen kullandıktan sonra 5 yıl boyunca bir aromataz inhibitörü alarak, tamoksifen sonrası hiçbir tedaviye kıyasla kanser gelme riskini azaltmaya devam ediyor.

 

Aromataz İnhibitörlerinin Yan Etkileri


Aromataz inhibitörleri, kan pıhtılaşması, inme ve endometriyal kanser gibi tamoksifenden daha az ciddi yan etkilere neden olma eğilimindedir. Ancak aromataz inhibitörleri , en azından tedavinin ilk birkaç yılı boyunca, kalp problemlerine , daha fazla kemik kaybına ( osteoporoz ) ve daha fazla kırılmış kemiklere neden olabilirler . Eğer siz ve doktorunuz tedavi planınızın bir parçası olarak aromataz inhibitörü kullanıyorsanız, aromataz inhibitörünü kullanırken bir kemik güçlendirici tıbbın gerekli olup olmayacağını görmek için bir kemik yoğunluğu testi yaptırmanız konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Aromataz inhibitörlerinin en sık görülen yan etkileri eklem sertliği veya eklem ağrısıdır. Bir aromataz inhibitörü ilacı almaktan kaynaklanan yan etkiler yaşıyorsanız, doktorunuza bildirin. Farklı bir ilaç alabilirsin. Arimidex ve Femara benzer kimyasal yapılara sahipken Aromasin farklı bir yapıya sahiptir.

 

Aromataz Nedir ?


Dna’nın serbest kalmasını veya PCR işleminde DNA’nın kopyasının çıkartılmasını engelleyen madde veya faktör. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyonları geciktiren veya durduran genellikle organik yapıda olan bileşikler. Metabolizmamızda gelişmeyi engelleyici bir faktördür.

 

Bir başka deyişle Aromataz, enzimle katalize edilen reaksiyonların hızını azaltan veya tamamen yok eden maddedir.

 

Aromataz İnhibitörü ve Etkisi:


Östrojen üretiminin engellenmesi, hormona bağlı meme kanseri olan hastalar için etkili bir tedavi sağlar. Premenopozal kadınlarda östrojen kaynakları ağırlıklı olarak yumurtalıktır, ancak menopozdan sonra östradiol (E2) periferik dokularda androjenlerin östrojenlere aromatize edilmesi yoluyla sentezlenir.

 

Premenopozal kadınlarda meme kanseri dokusunda östradiol (E2) konsantrasyonlarının sürdürülmesinde plazmadan yararlanma birincil mekanizma olmasına karşın, postmenopozal kadınlarda birkaç adım işe yarayabilir. Bunlar, sülfataz, aromataz ve tümörün kendisinde 17 beta-hidroksisteroid dehidrogenaz vasıtasıyla östradiolün (E2) enzimatik sentezini içerir.

 

Adrenal tarafından periferik dokulardaki östrojenlere salgılanan androjenlerin aromaterizasyonu ve plazmada dolaşım yoluyla tümöre nakli, postmenopozal kadınlarda göğüs tümörü östradiol (E2) düzeylerini korumanın bir başka yolunu sağlar. Bu çeşitli kaynaklar meme tümör dokusunda ölçülen yüksek doku östrojen seviyelerine katkıda bulunur.

 

Postmenopozal hastalarda östrojenlerin ve dolaşımdaki östradiolün (E2) doku konsantrasyonlarını etkin bir şekilde bastırması için, çeşitli aromataz inhibitörleri yakın zamanda bilim adamları tarafından geliştirildi. Bunlara, 4-hidroksi-androstenedion gibi steroidal inhibitörler ve imidazol ve triazol yapıları olan steroidal olmayan bileşiklerde dahildir.

 

Bunların en güçlüsü olan CGS 20267, aktif östrojen seviyelerini (yani estron, estron sülfataz ve östradiol E2) %95 ‘den fazla bastırdığı bildirilmiştir. Bu bileşik, serum ve 24 saatlik idrar östrojenlerini ikinci nesil inhibitör CGS 16949A tarafından üretilenden daha büyük ölçüde bastırabilir. CGS 20267, 24 saatlik idrar örneklerinde ACTH stimülasyon testleri sırasında sodyum ve potasyum dengesizliği sırasında kortizol ve aldosteron serum düzeylerini etkilemediğinden oldukça özeldir.

Aromataz Testi laboratuvarımızda çalışılmaktadır…