Şişli
Kadıköy

CYBH Testi

CYBH TESTİ CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

CYBH Testi; Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ‘ın (CYBH testi) çoğu cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bu konudan başka cinsel vücut teması, öpüşmek, oral veya anal sex ile bulaşım yollarını sağlayabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunun başlangıçta herhangi bir belirti vermemesi tanıda gecikmelere sebep olmaktadır. CYBH testi lerin diğer bir önemi anneden bebeğe geçmesi ve kronik hastalıklara yol açabilmesidir. Hastalıkların erken dönemde öğrenilmesi, tedavi olma şansın artırmakta ve kişinin bu hastalıkları başkalarına bulaştırma riskini azaltmaktadır. Bu nedenle şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında herhangi bir belirti (semptom) olmasa da mutlaka bu testler yaptırılmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığı olan kişilerde AIDS gelişme olasılığı daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple cinsel yolla bulaşan hastalıklar görüldüğünde HIV şüphesi mutlaka hatıra gelmeli ve araştırılmalıdır.

CYBH için Test Yaptırma Endikasyonları

 • Geçmişteki cinsel davranışı ile ilgili bilgi alamadığınız bir kişi ile kondom kullanmadan seks yaptıysanız,
 • Birden çok cinsel partneriniz varsa,
 • Lakin çok eşlilik tarzınız değişmeden devam edecekse altı aydan altı aya CYBH testi  yaptırmanız gerekir.
 • İlk defa tanıştığınız bir birey ile cinsel ilişkiye girmeden önce CYBH testi mutlaka yatırılmalıdır.
 • Aynı şahıs ile devamlı bir cinsel hayatınız var ise, her şeye rağmen prezervatif kullanmanız veya yılda bir kere CYBH testi yaptırmanız gerekir.

CYBH testi tanımlamada kullanılacak testler çeşitlidir. Bu testleri çalışmak için alınacak hasta numuneleri ise yapılacak testlere göre değişiklik gösterir. Bu numuneler kan, idrar , vücut sıvıları, genital akıntı veya sürüntü örneği olabilir.
İstanbul Laboratuvarları CYBH testi konusunda uzmanlaşmış bir tanı merkezi ve laboratuvardır.

CYBH testi SGK’lılara özel indirimli paketler halinde bütçenize uygun paketler halinde hazırlanmıştır.

Hangi CYBH Testleri’ni Yapmalıyım?

Cinsel yaşam olarak aktif iseniz , cinsel yolla bulaşan hastalıklar CYBH testi için analiz yaptırmak sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en mühim girişimlerden biridir. Cinsel yaşam öykünüz ve doktorumuzla cybh testi hakkında cesur ve dürüst bir görüşme yaparak , ne yaptırmak istediğinizden emin olun ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için CYBH testi yaptırıp hayata endişesiz devam etmek istediğinizi belirtin. Eğer aile sağlık merkezindeki doktorunuzla cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında konuşmaktan çekiniyorsanız, gizli ve düşük maliyetli testler sağlayan laboratuvarlarımızdan yararlanabilirsiniz. Aşağıda CYBH testi (STD Testi) önerilerine kısa bir genel bakış yapabilirsiniz

 • 13 ile 64 yaşları aralığındaki tüm yetişkinler veya ergenler HIV için en az bir kere test yaptırmalıdır
 • 25 yaşından küçük tüm “cinsel olarak aktif kadınlar ” senede bir kez gonore ve klamidya hastalığı açısından test yaptırmalıdır. Yeni bir partneriniz olduysa ya da birden fazla seks partneri ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı olan cinsel ilişki partneri gibi riskli bir kişi ile  birlikte olan 25 yaş ve üstü kadınlar da her yıl gonore ve klamidya açısından test yaptırması önerilir.
 • Tüm hamile bayanlar hamileliğin erken dönemi olan başlarından itibaren sifilis, HIV ve hepatit B / C açısından mutlaka test yaptırmalıdır. Yüksek risk altındaki hamile bayanlar hamileliğin erken dönemlerinde başlayan klamidya ve gonore için de test yaptırmalıdır. Annelerin ve bebeklerinin sağlığını korumak adına testler yeteri kadar tekrarlanmalıdır.
 • Cinsel açıdan aktif olan tüm eşcinsel ve biseksüel erkekler yılda minimum bir kez sifiliz, klamidya ve belvsoğukluğu gonore açısından test yaptırmalıdır. Birden fazla eşli veya çokeşli denilebilen kişiler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için CYBH testi daha sık yaptırmalıdır (kısaca 3-6 aylık aralıklarla diyebiliriz).
 • Cinsel olarak aktif gey ve biseksüel gay erkekler daha sık HIV testinden eçmelidirler (mesela her 3-6 ayda bir).
 • Cinsel Hastalık Şüphesi Olan kişilerden enjeksiyon yolu ile kan örneği alan sağlık çalışanları CYBH testi senede 3 veya 6 ayda bir teste tabi olmalıdır.
 • Hastanelerde kadın doğum, üroloji , cildiye veya deri zührevi hastalıklar servislerinde çalışan sağlık personelleri senede en az 1 kez cybh testleri yaptırmalıdır.
 • Paylaşılan seks oyuncaklarını (yapay penis, vibratörler) kullanıcıları CYBH testi 3-6 ay aralıklarla yaptırmalıdır.
 • Güvenli olmayan, önlem alınmayan spontane seks yapan veya enjeksiyon yötemi madde kullanan yada paylaşan herkes yılda en az bir kez HIV testi yaptırmalıdır.

En Çok Yapılan CYBH Testleri

Neden CYBH Testi için İstanbul Laboratuvarları

İstanbul Laboratuvarlarında CYBH için her zaman bir uzman doktor danışman bulunur

Bünyemizde çalışan mikrobiyoloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı  diye de adlandırılan uzman doktor, cinsel hastalıklar ve cybh (STD) sağlık probleminiz olup olmadığını ilk anlayacak kişidir. Bu durum için danışmanlık ücreti almıyoruz. Önceden randevu alarak CYBH testi için doktorlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
Mevcut aile hekiminizi görüşme için seçebilir veya çekingenlik yaşamayacağınız farklı bir bayan veya erkek doktor arayabilirsiniz.
Laboratuvarımızda hem erkek hem bayan CYBH danışmanı uzman doktor bulunmaktadır.. 
Herkes doktorunda hastalık konusunda yeteri kadar bilgi birikim ve tecrübe arar . Rahatlık adına, cinsiyetine veya belirli bir alanda uzman oldukları konuya göre uzman doktor seçebilirsin. Doktorumuzla konuşurken rahat ve güvenli hissetmeniz için önceliğimiz hasta hakları ve gizliliktir. Laboratuvar kayıtlarımız kesinlikle e-devlet , e-nabız gibi platformlarla , aile bireyleri ile  paylaşılmamaktadır! Gizlilik esastır.

İSTANBUL LABORATUVARI DOKTORLARI 

 • söyleyeceklerinizi iyi dinler,
 • davranışlarınızı yargılamaz,
 • size genel sağlığınız, cinsel temas tarihi ve cinsel tercihleriniz hakkında özel sorular sorabilir,
 • rahat hissedersiniz çünkü o sizinle arkadaş gibidir,
 • özel cinsel tercihlerinizi onlara anlayabileceği gibi rahatça anlatabilirsiniz,
 • cinsel sağlığınızı nasıl koruyacağınız konusunda konuşur, tavsiyeler verir,
 • tüm sorularınızı yanıtlar.

 

Aşağıdaki maile yazarak  gizli cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi ,CYBH testi yaptırmak için
merkezimizle irtibata geçebilirsiniz…
mail :   cybh@labistanbul.com.tr