Şişli
Acıbadem 7/24

CYBH Testi

CİNSEL SAĞLIK TESTLERİ

Cinsel yolla bulaşan hastalakların (CYBH) çoğu cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bundan başka yakın vücut teması, öpüşme, oral ve anal ilişki de bulaşma yollarını oluşturabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunun başlangıçta herhangi bir belirti vermemesi tanıda gecikmelere neden olmaktadır. CYBH’lerin diğer bir önemi anneden bebeğe geçmesi ve kronik hastalıklara yol açabilmesidir. Hastalıkların erken dönemde öğrenilmesi, tedavi olma şansın artırmakta ve kişinin bu hastalıkları başkalarına bulaştırma riskini azaltmaktadır. Bu nedenle şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında herhangi bir belirti (semptom) olmasa da mutlaka bu testler yaptırılmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığı olan kişilerde AIDS gelişme olasılığı daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle  cinsel yolla bulaşan hastalıklar tespit edildiğinde HIV mutlaka akla gelmeli ve araştırılmalıdır.

CYBH için Test Yaptırma Endikasyonları

  • Geçmişteki cinsel davranışı ile ilgili bilgi alamadığınız bir kişi ile kondom kullanmadan seks yaptıysanız,
  • Birden çok cinsel partneriniz varsa,
  • Eğer çok eşlilik tercihiniz devam edecekse altı ayda bir test yaptırmanız önerilebilir.
  • İlk kez tanıştığınız bir kişi ile cinsel bir ilişkiye başlamadan önce test yapılmalıdır
  • Aynı kişi ile sürekli bir cinsel beraberliğiniz varsa, yine de kondom kullanmanız ve yılda bir kez test yaptırmanız önerilir.

CYBH’ı tanımlamada kullanılacak testler çeşitlidir. Bu testleri çalışmak için alınacak hasta numuneleri ise yapılacak testlere göre değişiklik gösterir. Bu numuneler kan, idrar veya sürüntü örneği olabilir.