Şişli
Kadıköy

ENA Testi

ENA Paneli ( ENA Testi )

 

Neden Test Ediliyor?


Otoimmün hastalıkları teşhis etmek ve ayırt etmek ve otoimmün hastalık progresyonunu izlemek için test yapılır.

Neler test ediliyor?


Extractable Nükleer Antikor (ENA) panel, bir ya da daha fazla oto antikor varlığını algılar,otoantikorlar hücre proteinleri ile reaksiyona girerler. Kandaki nükleer antikorlar “ekstraktlanabilir” olarak bilinir, çünkü bunlar, salin kullanılarak hücre çekirdeğinden çıkarılabilir.

Otoantikorlar, bir kişinin bağışıklık sistemi , vücudun kendi dokularını yanlışlıkla hedef aldığında ve saldırarak üretilir . Bu saldırı, inflamasyona, doku hasarına ve otoimmün bir bozuklukla ilişkili diğer belirti ve semptomlara neden olabilir.

Bazı otoimmün bozukluklar, bir veya daha fazla anti-ENA antikorunun varlığı ile karakteristik olarak ilişkilidir. Bu ilişki, bir otoimmün bozukluğun teşhisine yardımcı olmak ve bozukluklar arasında ayrım yapmak için kullanılabilir.

ENA paneli tipik olarak 4 veya 6 otoantikor testinden oluşan bir gruptan oluşur. Gerçekleştirilen test sayısı, laboratuvara ve hizmet ettiği sağlık çalışanlarının ve hastalarının ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Bireysel ENA panel testleri ayrıca sipariş edilebilir.

ENA Testi Ne Zaman Test Edilir?


Ne zaman Anti Nükleer Antikor (ANA) testi pozitiftir; Otoimmün bir bozukluğu düşündüren semptomlarınız olduğunda; Bir otoimmün bozukluğun aktivitesini izlerken. Örneğin, Koldaki bir damardan alınan kan örneği (Serum)