Şişli
Acıbadem
GENETİK TESTLER

Mikrodelesyon Testi


Karyotip Analizi
Y Mikrodelesyon Testi:

İnfertil erkeklerde Y kromozomunun uzun kolu üzerinde yer alan genlerin silinmesi veya bu bölgelerin kırılması sonucu, şiddetli sperm yapım bozukluklarından azoospermiye kadar ulaşan sperm sorunlarının geliştiği saptanmıştır. Y mikrodelesyonu olan erkeklerde sperm elde edildiğinde bu spermlerin dölleme ve eşlerinde gebelik şansı diğer kromozom yapı bozukluğu olmayan erkeklerle aynı orandadır. Ancak Y mikrodelesyonuna sahip erkeklerin doğan erkek çocuklarında da kendilerinden gelen Y kromozomu bulunacağından gelecekte infertilite problemi yaşayacakları unutulmamalıdır.


Y Mikrodelesyon Testi Y Mikrodelesyon Testi Kimlerden İstenir?

Sperm sayısı 1 milyon/ml, seksüel fonksiyon bozukluklarında, muayene bulgularına göre endokrin bozukluk veya ileri derecede testis boyutlarında azalma durumlarında hormon analizleri yapılmalıdır. Sperm sayısı 5 milyon/ml.’nin altında olan, testiste sperm üretim bozukluğuna bağlı azoospermik erkeklerde klinik bulgulara bağlı olarak genetik incelemelere başvurulmalıdır.

Günümüzde infertilite nedeniyle erkeklerde periferik karyotip analizi, Y kromozomu mikrodelesyon testi ve kistik fibrozis geni mutasyonu analizi yapılmaktadır. Bu testler herkesten değil, ileri düzeyde araştırmanın yapıldığı hastalardan istenmelidir. Bunlar kolunuzdan alınan kanda bakılan basit testlerdir, sonuçlanması zaman alabilmektedir.

Çağrı Merkezimiz

Mikrodelesyon Testiyle ilgili daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen arayın!