Şişli
Kadıköy

Mikrodelesyon Testi

Mikrodelesyon Testi


Y Mikrodelesyon Testi

İnfertil erkeklerde Y kromozomunun uzun kolu üzerinde yer alan genlerin silinmesi veya bu bölgelerin kırılması sonucu, şiddetli sperm yapım bozukluklarından azoospermiye kadar ulaşan sperm sorunlarının geliştiği saptanmıştır. Y mikrodelesyonu olan erkeklerde sperm elde edildiğinde bu spermlerin dölleme ve eşlerinde gebelik şansı diğer kromozom yapı bozukluğu olmayan erkeklerle aynı orandadır. Ancak Y mikrodelesyonuna sahip erkeklerin doğan erkek çocuklarında da kendilerinden gelen Y kromozomu bulunacağından gelecekte infertilite problemi yaşayacakları unutulmamalıdır.


 

Y Mikrodelesyon Testi Y Mikrodelesyon Testi Kimlerden İstenir?

Sperm sayısı 1 milyon/ml, seksüel fonksiyon bozukluklarında, muayene bulgularına göre endokrin bozukluk veya ileri derecede testis boyutlarında azalma durumlarında hormon analizleri yapılmalıdır. Sperm sayısı 5 milyon/ml.’nin altında olan, testiste sperm üretim bozukluğuna bağlı azoospermik erkeklerde klinik bulgulara bağlı olarak genetik incelemelere başvurulmalıdır.

Günümüzde infertilite nedeniyle erkeklerde periferik karyotip analizi, Y kromozomu mikrodelesyon testi ve kistik fibrozis geni mutasyonu analizi yapılmaktadır. Bu testler herkesten değil, ileri düzeyde araştırmanın yapıldığı hastalardan istenmelidir. Bunlar kolunuzdan alınan kanda bakılan basit testlerdir, sonuçlanması zaman alabilmektedir.