Şişli
Kadıköy

HLA B27 Testi

HLA-B27 Testi Nedir ?


HLA-B27 testi ankilozan spondilit ‘i tanılamaya yardımcı olması için yapılan bir testtir. Reiter sendromu (reaktif artirit) veya bazı anterior uveit tanısını doğrulamak ya da emin olmak amacıylada istenebilir.

HLA-B27 testi bir hastalığın tanısını koymada ya da ortadan kaldırmada kullanılabilen kesinlik sağlayan bir test değildir. Ankilozan spondilit ve Reiter sendromu gibi belirli bağışıklık sistemi hastalıklarının tanısını desteklemek ya da ortadan kaldırmak amacıyla bulgular, belirtiler ve laboratuvar testleri gibi takım oluşturacak şekilde tek bir kanıt olarak kullanılır. Ankilozan spondilit ve Reiter sendromları kadınlardan daha çok erkeklerde görülen kronik olarak ilerleyen hastalıklardır ve hastalar erken 30’lu yaşlardayken genellikle ilk belirtiler görülmeye başlar. Ankilozan spondilit ağrı, inflamasyon üretra, gözler, ve deri lezyonlarının enflamasyonunu kapsayan bir grup belirtilerle görülür. Çoğunlukla, bu otoimmun hastalıkların ilk belirtileri gizli seyreder, kemiklerde ve eklemlerde karakteristik dejeneratif değişikliklerin rontgen ile görülebilmesi için önce birkaç yıl geçmesi gerekir. Anterior uveit bir veya her iki gözün yapısında nüks ile seyreden enflamasyonlar ile birlikte görülür.

HLA-B27 testi artirite benzer kronik eklem ağrısı, katılık, ve enflamasyona neden olan durumları değerlendirmek ve tanısını koymak için kullanılan test grubu olarak istenebilir. Bu gruptaki testler RF (romatoid faktör) ile birlikte, ESR (eritrosit sedimantasyon hızı) veya bir CRP (C-Reaktif protein)’i içerebilir. HLA-B27, bazen bilinen bir hastalık sürecinden kaynaklanmayan nüks uveit görülen kişilerin değerlendirilmesine yardımcı olmak amacıyla istenir.

HLA-B27 Testi Ne Zaman İstenir?


Bir HLA-B27 testi, omurga, boyun, göğüs veya eklemlerde inflamasyon ve akut veya kronik ağrısı olan bir hastadan istenebilir, doktor HLA-B27 ile birlikte gelişen otoimmun bir hastalıktan şüphe edebilir. Doktorlar sıklıkla kendi klinik bulgularına ve ankilozan spondilit ve diğer HLA-B27 ile ilişkili hastalıkların tanısında HLA-B27 test sonucuna güvenmek zorundadırlar, çünkü kemiklerdeki karakteristik değişiklikler yıllarca belirgin olmayabilir. Bu koşullarda, HLA-B27 tanı koyucu değildir, ancak bir hastanın ankilozan spondilit olma olasılığını arttıran veya azaltan ek bilgileri sağlayabilir. HLA-B27, bir hastada nüks uveit olduğu zamanda istenebilir.

HLA-B27 Test sonucu


HLA-B27 olabilirde, olmayabilirde. Olduğu takdirde, HLA-B27 antijeni vücutta beyaz kan hücreleri ve diğer çekirdekli (bir nukleus içeren) hücrelerin yüzeyinde bulunur. Bir hastada HLA-B27 ve kronik ağrı, inflamasyon ve/ya da kemiklerinde dejeneratif değişiklik (X-ışınları ile görülebilen) belirtileri var ise, daha sonra HLA-B27’nin varlığı ile ilişkili AS, Reiter sendromu, veya diğer otoimmun hastalık tanısını destekler. Bu durum, özellikle hasta genç, erkek ve 40 yaşından önce ilk belirtileri yaşamaya başladığı takdirde gerçekten doğrudur.

HLA-B27 yok ise, bu ilşkide yok demektir. Ancak bu kişinin şüphe edilen koşullara sahip olmayacağı anlamına gelmez, bu hastalıkları taşıyan hastaların belirli bir yüzdesinde HLA-B27 negatiftir.

Belirtileri taşımayan veya ailesinde HLA-B27 ile ilgili bir hastalık geçmişi olmayan bir kişide pozitif HLA-B27 olması klinik açıdan anlamlı değildir. Bu durum bir otoimmun hastalık gelişeceği ihtimalini önceden kestirmeye yardımcı olmaz. Hastada ilgili bir hastalık yok ise, HLA-B27’nin bulunması hangi hastalıkların bulunacağını, ne kadar süratle gelişeceğini, şiddetini, prognozunu, veya hangi organlarını etkileyeceğini belirlemede kullanılamaz.

 

Test Laboratuvarımızda çalışılmaktadır SGK lılara indirimli fiyatını öğrenmek için lütfen arayınız 444 7 522

 

HLA antijenlerinin olup olmadığı genetik olarak saptanır. Bu antijenlerin yapımı anne ve babadan çocuklarına geçen genleri ile kontrol edilir. Aile üyelerinizden birinde omurga eklemlerini etkileyen HLA-B27 ile ilişkili bir hastalık var ise sizde de HLA-B27 antijeni var demektir ve sizin de benzer bir hastalığı edinmek için yüksek risk altında olduğunuz anlamına gelir.

Yeni genetik test yöntemleri ile HLA-B27’nin alt tiplerini ayırmak mümkündür. Şimdiye kadar onbeş farklı alt tip belirlenmiştir.