Şişli
Kadıköy

0ksitosin / 0xytocin Hormonu Testi

0ksitosin / 0xytosin / Aşk Hormonu /Oxt

0ksitosin, bir hormondur ve doğum sonrası emzirme ile ilgili bir nörotransmiterdir. Aynı zamanda empati, güven, cinsel aktivite ve ilişki kurma ile ilişkilidir.

Halk arasında “aşk hormonu” olarak da adlandırılır, çünkü sarılma , kucaklaşma ve orgazm sırasında 0ksitosin seviyeleri artar. Ayrıca, depresyon , anksiyete ve bağırsak sorunları da dahil olmak üzere birçok koşul için eksikliğinin tedavi edilmesi sonucu faydalı olabilir

0ksitosin, beynin bir parçası olan hipotalamusta üretilir. Kadınlar genellikle erkeklerden daha yüksek seviyelere sahiptir.

0ksitosin hakkında hızlı gerçekler.
İşte 0ksitosin hakkında bazı önemli hususlar.

 • 0ksitosin hipotalamusta üretilir ve üreme işlevlerine yardımcı olmak için seks, doğum ve emzirme döneminde serbest salınımı artar .
 • Sosyal davranışları ve duyguları etkilemek dahil olmak üzere fiziksel ve psikolojik etkileri vardır.
 • 0ksitosin, obstetric ve jinekolojik nedenlerden dolayı bir ilaç olarak reçete edilir ve doğumda yardımcı olabilir.
 • Araştırmalar, otistik spectrum bozukluğu (ASD), kaygı ve irritabl barsak sendromu (IBS) olan insanlara fayda sağlayabileceğini göstermektedir .

 

0ksitosin nedir?

0ksitosin doğum ve emzirme döneminde önemlidir.

0ksitosin, bir nörotransmitter ve hipotalamusta üretilen bir hormondur . Oradan, beynin tabanında, hipofiz bezi tarafından taşınır ve salgılanır.

Bu rol oynar cinsel aktivite gelen doğum ve emzirme için, dişi üreme fonksiyonları. Meme uçlarının uyarılması serbest bırakılmasını tetikler.

Doğum sırasında, 0ksitosin rahim hareketliliğini arttırır, rahim kaslarında veya rahim kaslarında kasılmalara neden olur. Serviks ve vajina doğum için genişlemeye başladığında, 0ksitosin salınır. Bu genişleme, başka kasılmalar meydana geldikçe artar.

0ksitosinin de sosyal işlevleri vardır. Bu etkiler davranışı, grup anılar, sosyal tanıma ve diğer sosyal işlevlerinin oluşturulmasını bağlanması suretiyle yapılabilir.

Bir ilaç olarak 0ksitosin

0ksitosin, Pito..cin markası altında reçeteli bir ilaç olarak kullanılır . Tıbbi gözetim altında doğum kasılmalarını başlatmak veya doğum sırasında onları güçlendirmek için bazen bir 0ksitosin enjeksiyonu kullanılır ve doğumdan sonra kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Yan etkileri hızlı bir kalp atışı ve sıradışı kanama içerir.

Çok fazla 0ksitosin çok hızlı verilirse , uterusun yırtılmasına neden olabilir .

Rahim kontratı yapmak ve bir doğumdan veya bir fesihten sonra kanamayı kontrol etmek için 0ksitosin de verilebilir .

Kullanılabilecek bir fesih neden ya bir düşük tamamlamak için tıbben.

Aşk hormonu?

Araştırmacılar, 2012 yılında , romantik ilişkinin ilk aşamalarındaki insanların, ilişkisiz bekarlara göre daha yüksek seviyelerde 0ksitosin içerdiğini bildirdi . Bu seviyeler en az 6 ay devam etti.

Cinsel aktivitenin 0ksitosin salınımını uyardığı bulundu ve ereksiyon ve orgazmda bir rol oynadığı görülüyor. Bunun nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak kadınlarda, artan uterus hareketliliğinin spermin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceği olabilir. Bazıları, 0ksitosin konsantrasyonu ile orgazm yoğunluğu arasında bir ilişki olduğunu öne sürdü.

 

0ksitosin ve duygu

Oksitosin, sosyal etkileşimde ve insanlar arasındaki ilişkilerde rol oynuyor gibi görünmektedir.

0ksitosin, sosyal etkileşimde ve insanlar arasındaki ilişkilerde rol oynuyor gibi görünmektedir.

0ksitosin kan dolaşımına girdiğinde rahim ve laktasyona etki eder, ancak beynin belirli bölgelerine salındığında duygusal, bilişsel ve sosyal davranışları etkileyebilir.

0ksitosin üzerine yapılan araştırmalardan bir tanesi , hormonun “sosyal davranış yanlısı davranışlar” ve duygusal tepkiler üzerindeki etkisinin gevşeme, güven ve psikolojik kararlılığa katkıda bulunduğunu belirtir .

Beyin 0ksitosinin ayrıca endişe dahil stres tepkilerini azalttığı görülmektedir . Bu etkiler birçok türde görülmüştür.

Hormon “vücudun oldukça duygusal durumlara adapte olmasını sağlayan karmaşık bir nörokimyasal sistemin önemli bir bileşeni” olarak tanımlanmıştır .

Bu kadar basit mi?

2006 yılında, araştırmacılar , “sosyal ilişkilerinde boşluklar” olan ve birincil eşleriyle daha olumsuz ilişkiler yaşayan kadınlar arasında daha yüksek seviyelerde 0ksitosin ve kortizol bulduğunu bildirmiştir . Katılımcıların tümü menopozdan sonra hormon tedavisi almıştır.

Hayvan çalışmaları, diğer türlerden ayrılmış türlerde hem stres hem de 0ksitosin düzeylerinin yüksek olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, türlere 0ksitosin dozları verildiğinde, kaygı düzeyleri, kardiyak stres ve depresyon düştü , bu da stresin hormonun iç üretimini arttırdığını, dışarıdan verilen dozların ise stresi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Açıkça, 0ksitosinin etkisi basit değildir.

2013 yılında yayınlanan bir inceleme uyarıyor ; 0ksitosinin genelde daha çok ,belirli etkilere sahip olduğu muhtemeldir ve tek başına 0ksitosin etkilemesi olası olduğunu “sosyal bilime özgü karmaşık, yüksek mertebeden zihinsel süreçler vardır.” Yazarlar ayrıca işbirliğine istekli olmanın ilk başta endişe kaynaklı olabileceğinin altını çizdiler.

Bununla birlikte, 0ksitosinin , anne bakımı, çiftler arasında bağlanma, cinsel davranış, sosyal hafıza ve güven gibi sosyal davranışlarla ilişkili olduğu görülmektedir .

Oksitosin:'İlişki krizi hormonu'?

Davranışsal etkiler

Bir burun spreyi ile 0ksitosin verilmesi, araştırmacıların davranış üzerindeki etkilerini gözlemlemelerine olanak sağlamıştır.

2011 yılında yayınlanan bir araştırmada Psikofarmakoloji olan sosyal durumlara ve bu tür sıcaklık, güven, fedakarlık, ve açıklık arttıkça kişilik özellikleri bu intranazal 0ksitosinin geliştirilmiş kendinden algı yarattığını gördü.

2013 yılında PNAS’ta yayınlanan bir araştırma , beynin içindeki ödül merkezlerini harekete geçirerek 0ksitosinin erkekleri eşlerine sadık kalmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü .

2014 yılında araştırmacılar, Emotion dergisinde , insanların burun spreyi ile 0ksitosin aldıktan sonra diğerlerinde duyguların yüz ifadesini daha yoğun gördüğünü öne süren bulgular yayınladılar .

 

Psikiyatrik terapi

0ksitosin, sosyal fobi , otizm ve doğum sonrası depresyon için olası bir tedavi olarak önerilmiştir .

Bilim adamları gelmiş önerilen bu kişiler arası ve bireysel refah artmasına yardımcı olabilir ve bazı nöropsikiyatrik bozukluğu olan kişiler için uygulamalara sahip olabilir.

Sosyal etkileşimden kaçınan insanlara ve sürekli korku ve başkalarına güvenememeyi deneyimleyenlere yardım edebileceğine inanıyorlar.

Bazı araştırmacılar, otizmi olan çocukların 0ksitosinden faydalanabileceğini söylüyor. 2013 yılında, küçük bir çalışma önerildi, beyindeki 0ksitosin seviyeleri 17 yaş çocukların sosyal ve sosyal olmayan görüntüleri  nasıl algıladıklarını ve nasıl etkilediğini gözlemledi.

0ksitosin ayrıca öfke yönetiminde de rol oynayabilir. Araştırma, 0ksitosin reseptörü (OXTR) geninin bazı polimorfizmlerinin, durumlara karşı öfkeyle tepki verme eğiliminin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Özellikle, OXTR gen ekspresyonundaki farklılıkların alkol ve agresif davranış arasındaki ilişkinin düzenlenmesini etkilediği görülmektedir .

 

Kullanımları

0ksitosinin, bağırsakta bulunan hücrelerde prostaglandin E2 (PGE2) salınımını arttırdığı görülmektedir. Bu, bağırsak yaralanmalarının onarımını teşvik etmeye ve bu tür yaralanmalara karşı korunmaya yardımcı olur.

Bu doğrulanırsa, 0ksitosin kemoterapi ve radyoterapi kaynaklı bağırsak hasarını önlemek için yararlı bir tedavi ve İrritabl  (huzursuz) bağırsak sendromu (IBS) tedavisi için kullanılabilir.

Ayrıca gebelerde doğum esnasında anne rahmindeki kasılmaları oluşturmak için serum içerisinde 0ksitosin hormonu (suni sancı – doğum sancısı) verilir.

 

Riskler

0ksitosinin rolü karmaşıktır ve tespit edilmesi kolay değildir.

Bağlılığı ve aile ve toplumun oluşumunu arttırdığı görülmesine rağmen , aynı zamanda kıskançlık, ön yargı ve muhtemelen saldırganlığa yol açan “grup içi” ve “dış grup” oluşumunu da teşvik edebilir .

2014 deki bir çalışmaya katılanların, 0ksitosin aldıktan sonra aynı gruptaki diğer kişilerin yararına olabilecek davranışlara daha yatkın olmaları muhtemeldi. Araştırmacılar, bulgular “işbirliğinin ne zaman ve neden zarara dönüştüğü hakkında fikir verilmesine” yardımcı olabilir.

0ksitosinin karmaşıklığını ve ne yaptığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

0ksitosin Testi İstanbul Laboratuvarlarında Çalışılmaktadır

Test Kabul : Hafta İçi Salı Günleri   Sonuç Süresi : 2 gün sonra

Ayrıntılı Bilgi : 4447522

ilgili Aramalar :

 • 0ksitosin
 • 0xytosin
 • 0ksitosin hormonu
 •  0xytocin hormon
 •  0ksitosin hormon
 •  0xytocin hormonu
 • aşk hormonu
 • aşk hormon
 • 0ksitosin testi
 • oxitosin
 • 0xytocin testi
 • 0ksitosin testi
 • 0ksitosin challenge test – OCT