Şişli
Kadıköy

Covid Testi

covid testi

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid Testi; Ülkemize girdiği günden beridir kâbus dolu günler yaşanmasına sebep olan covid 19 halen tedavisi bulunamamış olan bir hastalığı oluşturuyor. Bu hastalık pandemi olarak adlandırılıyor ve yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada etkileri halen sürüyor. Ancak covid testi ve covid aşısı ile her ülkede kişilerin biraz daha rahat nefes alması sağlandı.

Özellikle covid testinin yapılıp sonucunun alınmaya başlanması kişilerin kuşkularını da yok etme adına önem taşıyor. Özel laboratuvarlarda çok daha güvenli bir şekilde yapılan ve sonuçları hızlı bir şekilde çıkan hastalığın durumu kişilerin rahat bir nefes almasını sağlarken, sonucu pozitif çıkanların ise hemen tedaviye başlamasını sağlıyor.

Covid testi son dönemlerde en çok konuşulan sağlık gelişmesini oluşturuyor. Kişiler covid 19 hastalığından şüphelendiklerinde bu testi yaptırarak sonuçlarını bekliyor. Bu işlem kısa süreli bir işlem olurken özellikle hastanelerde yapılan covid 19 testi sonuçları çok geç çıkıyor.

Bu durum kendilerinde hastalık olduğunu düşünenlerin sonuç çıkana kadar stres yaşamalarına sebep oluyor. Ancak özel laboratuvarlarda covid testi yaptıranlar daha kısa sürede sonuç alıyor. Böylelikle hemen tedavi aşamasına da geçilmiş oluyor.

Covid testi çok kısa süren bir işlemle yapılıyor. Çubuk benzeri bir materyal ile burun ve ağızdan sürüntü alınıyor ve bu sürüntü laboratuara gönderiliyor. Laboratuvarlarda yapılan işlemler sonrasında vücutta covid mikrobunun bulunup bulunmadığı belirleniyor.

Aynı zamanda covid aşısı yaptıranlar vücutlarının covid 19’a karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığına da bu test sayesinde baktırabiliyor. Hastanelerde yapılan bu işlem uzun bir süreci oluştururken özel merkezlerde daha kısa süre içinde cevap alınabiliyor.

Covid (Korona Virüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Covid 19 tedavisi için henüz kesinleşmiş bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Ancak covid testi pozitif çıkan hastaların dinlendirilmesi ve hastalığın seyrine göre tedavi altına alınması gerekiyor. Covid aşısı yaptıranların ise antikor testi yaptırarak hastalığa karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı hakkında bilgi edinmekte yarar bulunuyor.

Covid 19 hastalığında kişinin test sonuçlarının çabuk çıkması önem taşıyor. Bu testten edinilen bulgular sayesinde hastalığa müdahale etmek mümkün oluyor. Covid 19 hastalığının henüz bir tedavisi bulunmuyor ancak Pcr testi ve antikor testi sayesinde şu anda bazı kontroller yapılabiliyor.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Covid 19 hastalığı insandan insana bulaşan bir hastalık olurken kişilerin birbirlerine teması ile buluşuyor. Virüsün havada asılı kalmadığı ve hemen yere indiği kesin olurken, öksürme ve konuşma sırasında ortaya çıkan tükürükle bulaşıyor.

Bu nedenle kalabalık ortamlarda başka kişilerle temas halinde olanların ara ara covid testi yaptırmaları gerekiyor. Böylelikle kendilerinde virüs olup olmadığını anlamış oluyor.

Covid Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Covid 19 ülkemize ve dünya ülkelerine ilk giriş yaptığı aylarda virüsün belirtileri için farklı söylemlerde bulunulmuştu. Günümüzde ise koronavirüs hakkında yapılan açıklamalarda virüsün yüksek ateş, ishal, öksürük ve soğuk algınlığına yönelik belirtileri olduğu söyleniyor.

Yapılan testlerde kişilerde bu bulguların yer aldığı gözlemlenirken, test sonuçlarında da öksürük, soğuk algınlığı yüksek ateş gibi belirtiler gösteren hastaların test sonuçlarının pozitif olduğu görülüyor. Ancak bazı hastalarda hiçbir belirti görülmemesine rağmen yalnızca bir baş ağrısı ile bile covid testleri pozitif çıkabiliyor. Bu nedenle halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerde bile covid testi yapılabiliyor.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Ülkemizde kapanma tedbirlerine ara verilmesi sebebiyle toplumun hemen hemen tamamı covid 19 açısından riskli grupta bulunuyor. Bu nedenle hastalığın belirtileri de sürekli olarak değişim gösteriyor. Baş ağrısı, grip, öksürük, hapşırma gibi problemler yaşayan kişilerin bu durumlardan yalnızca bir tanesini bile yaşamaları durumunda covid testi yaptırmaları gerekiyor.

Böylelikle virüsü erken teşhis etmek mümkün oluyor. Kişiler bu testi kaliteli bir laboratuvarda yaptırdıklarında hem sonucunu erken öğreniyor hem de antikor alanında da bilgi sahibi olabiliyor.

Evde Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Son dönemlerde özel merkezler evde covid testi yapıyor. Eve gelen özel bir ekip covid testini yapmak için gerekli olan sürüntüyü alarak laboratuvara götürüyor.

Covid Testi Kaç Günde Çıkar?

Hastane ortamında yapılan covid testi sonucunun çıkma süresi daha uzun olurken özel merkezlerde yapılan covid testi sonucu bir ya da iki saatte çıkıyor. Özel merkezler bu anlamda çok daha hızlı bir şekilde sonuç almayı sağlıyor. Bu sayede kişiler covid 19 test sonuçlarını beklerken stres yaşamamış oluyor.

Covid Kan Testi Nedir?

Covid kan testi vücudun antikor üretip üretmediğiyle ilgili bir testtir. Parmaktan alınan veya damardan alınan bir miktar test kişinin vücudunun covid 19’a karşı antikor üretmediğini gösterir. Bu işlemin farklı bir florası vardır. Bazı test kitleri bu teste geç tanı koyarken bazı test kitleri hemen tanı koyar. Vücudun antikor üretme süresi değişkenlik gösterir. Ancak covid 19 kan testi özel merkezlerde çok daha doğru ve hızlı sonuçlar verecektir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Covid testi pozitif çıkan hastaların sağlık kuruluşlarında ilk müdahaleleri yapılır. Test evde yapıldı veya sonucu evde belirlendiyse bu durumda sağlık kuruluşları hasta için gerekli olan tedavi yöntemini iletmek için eve ulaşacaklardır. covid-19 testi pozitif çıkan hastaların belirli bir karantina süresi vardır. Hastaların bu süre dahilinde evden çıkmamaları ya da hastanede tedavi altında olmaları gerekir.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Covid 19 test sonuçları negatif olan hastaların eğer bir şüphe dahilinde hastaneye başvurdularsa farklı bir klinikleri tedavileri yapılır. Grip benzeri şikâyetler covid-19 hastalığının belirtilerindendir. Ancak bu hastaların testinin negatif çıkması kişilerin covid-19 mikrobunu taşımadığı anlamına gelir. Bu bakımdan testin negatif çıkması durumunda hastaya bir tedavi uygulanmaz.

Covid Testi Ücretli midir?

Covid testi hastanelerde ücretli değildir. Ancak hastanelerde yapılan test sonuçlarının çıkması uzun bir süre alabilir. Bazı laboratuvar ve merkezlerde de covid testi için ücret alınmıyor. Covid 19 hastalığı ile mücadele kapsamında covid testi yaptırmak büyük önem taşıyor.

Kendisinde bu hastalığa dair bulgu tespit edenlerin hemen güvenilir bir merkezde test yaptırmaları gerekiyor. Aynı zamanda bu hastalıkla ilgili şüphe duyanların kendilerini izole altına almaları da özel bir öneme sahip. Bu hastalığın varlığından şüphe duyanların kendilerini koruma önlemlerini almamaları başkaları içinde büyük tehlike oluşturuyor.

Covid Testi Fiyatları 2022

Covid 19 yaşadığımız dönemin en önemli konu ve özelliğini içeriyor. Bu bakımdan yaşam standartlarımız içinde bu hastalığın olmadığını düşünmemek en büyük yanlışı oluşturuyor. Testin gerçek anlamda kaliteli ve güven veren bir merkezde yapılması gerekiyor.  Sonuçlarına göre tedbirler almak ve sağlık görevlilerinin önerilerine uymak hem kendi sağlığını hem de etrafında bulunan kişilerin sağlığını korumak anlamına geliyor.

Bu nedenle test yaptırmak hayati bir önem taşıyor. Hastalığa dair en ufak bir şüphe taşıyanların en yakın sağlık merkezine başvuru yapması ve covid testi yaptırması, kendi hayatını ve başkalarının hayatını korumayı sağlıyor.

Her sağlık merkezi ve laboratuvarda yapılan ve yapılması gereken covid testi için belirlenmiş bir fiyat bulunmuyor. Covid testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.