Şişli
Kadıköy

Sperm Testi

Sperm Testi Spermiogram

 

Diğer İsmi :

Sperm Analizi ,  Sperm Sayımı , Semen Analizi, Spermiogram

Resmi Ad:

Spermiogram

İlgili Diğer Testler:

Anti Sperm Antikor Testi, ASA, FSH, LH,   Prolaktin, İdrar Tahlili, Sperm Dna Hasar Testi, Sperm Mar Testi, Sperm DNA Fragmantasyonu, Sperm Kültürü, Sperm Fish

Neden Sperm Testi Olmalı?

Kısırlık testinin bir parçası olarak eşiniz hamile kalmakta zorluk çekiyorsa veya üreme sağlığı ile ilgili bir ameliyatın başarılı olup olmadığını belirlemek için vazektomi ( sperm kanallarının bağlanması)  sonrası araştırılır.

Ne Zaman Sperm Testi Yapılmalı?

Bir doğurganlık problemi olabileceğini veya vazektomi ( sperm kanallarının bağlanması)  geçirdikten yaklaşık üç ay sonra kontrol amaçlı düşünülebilir. Boşalma esnasında sperm hacmi azalmaları, ağrılı veya acılı boşalma.

Sperm Testi İçin Hangi Örnek Gerekli?

Laboratuvar tarafından sağlanan temiz, geniş ağızlı bir kapta toplanan sperm örneği ; sıklıkla test yapılan yerde toplanır, ancak bazen özel koşullarda evde bir laboratuvar tarafından verilen kaba verilerek ve hızlıca laboratuvara ulaştırılarak laboratuvarda analiz edilmelidir.

Sperm Testi  Hazırlığı Gerekli mi?

 

 

Sperm Testi için, numune toplanmadan 2-5 gün önce seks veya mastürbasyon yapmaktan kaçının; verilen talimatları dikkatlice izleyin. İstem dışı uykuda bir boşalma olduysa perhize baştan başlanmalıdır.

Sperm Testi  Nasıl kullanılır?

Bir erkeğin infertil ( kısırlık) olup olmadığını belirlemek için bir semen analizi yapılır – bir kadını hamile bırakamaz. Sperm analizi, spermin kalitesini ve miktarını ve ayrıca spermi ve onları içeren sıvıyı değerlendiren bir dizi testten oluşur. Test, diğer infertilite testleriyle birlikte, bir çiftin gebe kalmama (gebe kalma) nedenini belirlemeye ve kısırlık tedavisi ile ilgili kararları yönlendirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Semen analizi, bir erkeğin bir vazektomi ( sperm kanallarının bağlanması)  geçirdikten sonra spermin semende mevcut olup olmadığını belirlemek için de kullanılabilir; bu, spermin ejakülat içinde salınmasını önleyen bir cerrahi prosedürdür. Bu ameliyat başarılı bir şekilde yapıldığında kalıcı bir doğum kontrol yöntemi (% 99.9) olarak kabul edilir.

Sperm Testi Ne Zaman İstenir?

Bir ürolog yada jinekolog doktor bir erkeğin veya bir çiftin doğurganlık sorunu yaşayabileceğini düşündüğü zaman semen (sperm) analizi /Sperm Testi istenir . Kısırlık tipik olarak bir çiftin 12 ay boyunca başarılı sonuca varamadan hamile kalmaya çalıştığı zaman teşhis edilir.

Verimliliği belirlemek için bir sperm analizi, 15 ila 25 günlük aralıklarla toplanan en az iki numunede yapılmalıdır. Sperm sayısı ve semen tutarlılığı günden güne değişebilir ve bazı koşullar sperm hareketliliğini
ve sayılarını geçici olarak etkileyebilir.

Bir Sperm Testi analizi anormal bulgular gösterdiğinde, test laboratuvar uzmanı tarafından belirlenen aralıklarla tekrarlanır. Tekrar yine en az 2-3 gün perhiz sonrası olmalıdır.

Bir Sperm Testi analizinin daha kısa bir versiyonu, bir Sperm Testi, tipik olarak prosedürün başarısını onaylamak için bir vazektomiden ( sperm kanallarının bağlanması) yaklaşık 3 ay sonra istenir ve sperm, semen numunesinde görülemeyene kadar gerektiği kadar tekrar edilebilir.

Sperm Testi Sonucu Ne Anlama Geliyor?

Vazektomi ( sperm kanallarının bağlanması)  ameliyatı sonrası Sperm Testi kontrolü: Çiftler, spermde veya spermde nadir görülen hareketli olmayan sperm bulunmadığında diğer doğum kontrol yöntemleri kullanılarak kesilebilir. Sperm menide varsa, erkek ve eşinin hamileliği önlemek için önlemler almaları gerekir. Sperm, numunelerinde hareketli sperm artık bulunmayana kadar test tekrar edilebilir.

Kısırlık testi: Bir erkeğin doğurganlık değerlendirmesinde, semen analizinin her yönü ve bir bütün olarak bulgular tümüyle değerlendirilir. Bir erkekten semen, numuneden numuneye değişebilir. Bir numunedeki anormal sonuçlar, kısırlığın nedenini göstermeyebilir ve bir tanı koyulmadan önce birden fazla örneğin test edilmesi gerekebilir.

 • Hacim – toplanan spermin tipik hacmi, boşalma başına 2 ila 5-6 mililitre (yaklaşık bir yemek kaşığı) sıvıdır. Azalan meni hacmi, spermin daha az olduğunu gösterir ve bu da başarılı döllenme ve sonraki hamilelik için fırsatları azaltır. Aşırı seminal sıvı (total sperm hacmi), sperm konsantrasyonunu seyreltebilir.
 • Viskozite – semen başlangıçta peltemsi olmalı ve daha sonra 15 ila 30 dakika içinde sıvılaşmalıdır. Bu olmazsa, sperm hareketini engelleyebilir.
 • Sperm konsantrasyonu (ayrıca sperm sayısı veya sperm yoğunluğu olarak da adlandırılır) – bu mililitre sperma başına milyonlarca sperm cinsinden ölçülür. Normal, mililitre başına en az 20 milyon veya daha fazla spermdir ve toplam boşalma hacmi 80 milyon veya daha fazla spermdir. Daha az sperm ve / veya daha düşük bir sperm konsantrasyonu doğurganlığı azaltabilir.
 • Hareketlilik – bir numunedeki hareketli spermin yüzdesi; seyahat edilen hız ve yöne göre derecelendirilir. Boşalmadan bir saat sonra en az% 50 hareketli olmalı, iyi bir hızla düz bir çizgide ilerleyecektir. Spermin ilerlemesi sıfıra (hareketsiz) 4’e göre derecelendirilir, 3-4 iyi bir hareketliliği temsil eder. Spermin yarısından daha azı hareketliyse, ölü spermin yüzdesini belirlemek için bir leke kullanılır. Buna sperm canlılık testi denir.
 • Morfoloji – sperm hücrelerinin büyüklüğü, şekli ve görünüşü; Analiz spermin yapısını değerlendirir. İncelenen hücrelerin% 50’sinden fazlasının boyut, şekil ve uzunluk bakımından normal olması gerekir. Ne kadar fazla anormal sperm mevcutsa, kısırlık olasılığı o kadar yüksektir. Anormal formlar, hatalı kafaları, orta bölümleri, kuyrukları ve olgunlaşmamış formları içerebilir. Normal bir spermin bir görüntüsünü görmek için web de görsel araştırabilirsiniz.
 • Normal bir spermde:
  • 5-6 mikrometre uzunluğa ve 2,5-3,5 mikrometre genişliğe sahip pürüzsüz, oval şekilli bir kafa
  • (bir iğne ucu boyutundan küçük)
  • Sperm başının% 40 ila% 70’ini kapsayan iyi görünümlü bir baş (akrozom)
  • Boyun, orta parça veya kuyrukta gözle görülür anormallik olmamalı
  • Sperm kafasında sperm kafası boyutunun yarısından büyük olan sıvı damlacıkları olmamalı
                       Bir Sperm Nasıl Anormal Olabilir?

Aşağıdaki ve yandaki resimde görüldüğü gibi, sperm çoklu kusurlara sahip olabilir. Bunlar baş, boyun veya kuyruk bölgesini etkileyebilir.

Yani Sperm Morfolojiniz Düşük – Endişelenmeli misiniz?

Düşük sperm morfolojisi ( spermin  şekli veya fiziksel görünümü), bir semen analizinden sonra duymak istediğiniz bir şey değildir, ancak düşündüğünüzden daha sık görülür.

Doğurgan erkeklerin düşük oranda ideal şekilli spermleri olması oldukça yaygındır; ancak ideal olarak şekillendirilmiş sperm oranı önemli ölçüde azaldığında, fertil olma şansı daha düşüktür. Normal görünen sperm ve doğurganlık potansiyeli arasında kesin bir eğilim olsa da, bu,% 0 normal şekilli spermin sperm analizi sonucu olan bir erkeğin, çocukken baba olamayacağı anlamına gelmez; Milyonlar!

Sperm boynu veya kuyruğu şeklindeki kusurlar hareketi etkileyebilir; Sperm başındaki kusurlar spermin yumurtaya bağlanma ve döllenme kabiliyetini etkileyebilir. Katı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterleri kullanılarak değerlendirildiğinde, morfoloji sonucu sadece spermin bir yumurtayı dölleme şansını etkileyen sperm fonksiyonunun bir işaretidir. Bir yumurta anormal ‘görünümlü’ bir sperm ile döllenirse, sonuçta ortaya çıkan herhangi bir çocukta potansiyel doğum kusurları olasılığını artırmadığını hatırlamak önemlidir.

Semen Analizleri Sperminizi Değerlendiriyor

Eşinizle aktif olarak gebe kalmaya çalışıyorsanız,   ne tür bir sperm ürettiğinizi belirlemenin tek yolu semen analizidir. Bir semen analizinin oldukça invazif olmayan bir prosedür olduğu göz önüne alındığında, bu genellikle doğurganlık araştırmaları sırasında Doğurganlık Uzmanınızın önerdiği ilk testlerden biridir.

Sperm morfolojisi, bir semen analizinde değerlendirdiğimiz tek şeydir. Ayrıca semen hacmine, pH’a, bir numunedeki sperm sayısına (konsantrasyon), spermin ne kadar hızlı yüzdüğüne (hareketlilik) ve spermin birlikte yığılmakta olup olmadığını (genellikle testisleri içeren travma sonrası sperm üreten antikorlardan dolayı veya bazı hastalıklar). Genel olarak, daha fazla sayıda anormal şekilli sperm, spermin düşük sperm sayısı veya hareketliliği gibi diğer düzensizlikleriyle ilişkilidir.

Normal Şekilli Sperm Nedir?

normal spermNormal bir spermde:

 • 5-6 mikrometre uzunluğa ve 2,5-3,5 mikrometre genişliğe sahip pürüzsüz, oval şekilli bir kafa (bir iğne ucu boyutundan küçük)
 • Sperm başının% 40 ila% 70’ini kapsayan iyi tanımlanmış bir başlık (akrozom)
 • Boyun, orta parça veya kuyrukta gözle görülür anormallik yok
 • Sperm kafasında sperm kafası boyutunun yarısından büyük olan sıvı damlacıkları yok
 • Semen pH – 7,2 ile 7,8 arasında olmalıdır. 8.0 veya daha yüksek bir pH bir enfeksiyonu gösterebilirken, 7.0’dan daha düşük bir pH idrarla kontaminasyon veya boşalma kanallarında tıkanma olduğunu gösterir.
 • Fruktoz konsantrasyonu, semen desilitresi başına 150 miligramdan fazla olmalıdır.
 • Beyaz kan hücreleri – mililitrede 1 milyondan az beyaz kan hücresi bulunmalıdır.
 • Spermin aglütinasyonu – bu, sperm, antisperm antikorlarının varlığını gösteren spesifik ve tutarlı bir şekilde (baştan başa, kuyruktan kuyruğa, vb.) Yapışırsa meydana gelir. Spermin spesifik olmayan bir şekilde topaklanması, bakteriyel enfeksiyon veya doku kontaminasyonu nedeniyle olabilir.
 • Spermimin şeklini geliştirmek için yapabileceğim bir şey var mı?Araştırma, anormal sperm şekli ile tütün, alkol ve kafein kullanımı arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Hamilelik için çalışırken, tütün veya eğlence amaçlı ilaçlar kullanmamalı ve alkol ve kafein tüketimini sınırlamanız gerekir.Bu maddeler sperm DNA (genlerinizi taşıyan materyal) kalitesini etkileyebilir. Aynı zamanda sağlıklı bir kiloyu korumak ve dengeli bir diyet yaptığınızdan emin olmanız önemlidir, çünkü bunun sperm üzerinde de etkisi vardır.Propolis’i üreme sağlığını iyileştirdiği tavsiye olunduğu için kullanmanızı öneririz  . Ayrıca multi vitamin takviyeleri, bununla birlikte, diyet ve yaşam tarzındaki herhangi bir değişikliğin sperm kalitesinde fark edilir artışlar meydana gelmesi 3 aya kadar sürebilir, çünkü bu sperm döngüsünün kabaca uzunluğu kadardır.Bazen değişiklikler (DNA bütünlüğü gibi) rutin bir semen analizi ile değerlendirilemez  . Bunun yerine, sperm dna hasar testi gibi sperm DNA bütünlüğüne bakan testlerde açıkça görülebilir.Çocuk sahibi olabilmek yani O tango için iki kişi gerekir!Sperm kalitesine ek olarak, çiftin hamile kalma şansını etkileyebilecek diğer faktörler şunlardır:
  • çiftin gebe kalmaya çalıştığı süre
  •  ilişki sıklığı ve zamanlaması
  • kadın eşin yaşı
  • kısırlığın nedeni

  Semen analizi sonucu ile birlikte bu faktörler infertilite uzmanına hangi durum için en uygun tedaviyi tavsiye ettiğini söyler.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?

Anormal sonuçlar döllenme olasılığını azaltırken, kısırlık testlerinde zayıf sonuçları olan bazı çiftler, yardımla ya da yardımsız düşünmeye devam edebilir ve görünüşte iyi sonuçlara sahip olanlar zorluk yaşayabilir.

Alkol, tütün, kafein, birçok eğlence ve reçeteli ilaçlar vede piyasada bilindiği gibi bazı bitkisel ilaçların kullanımı dahil olmak üzere, çeşitli faktörler sperm sayısını veya diğer semen analiz değerlerini etkileyebilir.

Sperm Analizinde Ne Test Ediliyor?

Tam anlamıyla bir semen (sperm) analizi, cinsel boşalma sırasında serbest kalan meni sıvısının miktarını ve kalitesini ölçer. Hem semen veya seminal sıvı denilen sıvı kısmı hem de sperm hücresi  denilen mikroskop ile hareketli hücreleri değerlendirir. Erkek kısırlığının değerlendirilmesinde genelde bu test kullanılır. Bu testin daha kısa bir versiyonu, bir erkeğin ameliyatın başarılı olup olmadığını belirlemek için bir vazektomi (kanal bağlama)  geçirdikten birkaç ay sonra menide sperm varlığını kontrol eder.

Semen, sperm ve birkaç bezden elde edilen ürünleri içeren viskoz, beyazımsı opak bir sıvıdır. Boşalma sırasında oldukça kalındır, ancak 10 ila 30 dakika içinde incelir veya sıvılaşırır. Sperm, semende başı, gövdesi ve kuyruğu olan ve her kromozomun bir kopyasını içeren (erkek genlerinin tamamı) üreme hücreleridir. Sperm hareketlidir, normalde semen içinde ilerler. Bir kadının vücudunda, bu özellik sayesinde, dişilerin yumurtasına gitmelerini ve kaynaşmalarını sağlayarak döllenme ile sonuçlanır. Her semen numunesi, mililitre başına en az 20 milyon sperm içeren ve değişen miktarlarda fruktoz (şeker), tamponlar, pıhtılaştırıcı maddeler, yağlayıcılar ve desteklemesi gereken enzimler içeren 1.5 ila 5.5 mililitre (yaklaşık bir yemek kaşığı) sıvıdır. sperm ve döllenme süreci.

Tipik bir semen analizi önlemleri:

 • Meni hacmi
 • Viskozite – semen kıvamı veya akıcılığı
 • Sperm sayısı – toplam sperm sayısı
 • Sperm konsantrasyonu (yoğunluk) – semen hacmi başına sperm sayısı
 • Sperm hareketliliği – yüzde olarak spermin ne kadar kuvvetli ve düz bir şekilde hareket edebileceği
 • Normal ve anormal (kusurlu) spermlerin boyut ve şekil bakımından sayısı veya yüzdesi (morfoloji)
 • Pıhtılaşma ve sıvılaştırma – spermanın koyu kıvamdan sıvıya ne kadar sürede döndüğü
 • Fruktoz – sperme enerji veren menide şeker
 • pH – asitliği ölçer
 • Olgunlaşmamış sperm sayısı
 • Lökosit (BK) hücrelerinin sayısı (enfeksiyonu gösteren hücreler)

Sperm sayısı düşükse, sperm azalmış motilite veya anormal morfoloji gösteriyorsa veya seminal sıvının anormal olduğu tespit edilirse ek testler yapılabilir. Bu ilave testler, sperm antikorlarının varlığı, anormal hormon seviyeleri ( FSH , LH , prolaktin ), aşırı beyaz kan hücrelerinin sayısı ve Klinefelter sendromu gibi fertiliteyi etkileyebilecek durumlar için genetik testler gibi anormallikleri tespit etmeye yardımcı olabilir. kistik fibroz veya diğer kromozomal anormallik.

Bazı durumlarda, ultrason, CAT taraması veya MRI gibi görüntüleme testleri gerekebilir. Testis biyopsisine de ihtiyaç duyulabilir. Bazen bir çiftin gelecekteki hamilelikler için sperm depolamak istiyorsa, semenin uzun süreli depolama için ne kadar iyi kalacağını görmek için kriyosurvival denen bir test yapılır.

Örnek test için nasıl toplanır?

Vazektomi sonrası sperm kontrolü: semen örneği laboratuvar tarafından sağlanan temiz, geniş ağızlı bir kapta toplanır.

Kısırlık değerlendirmesi: Çoğu laboratuvar numunelerin yerinde toplanmasını gerektirir, çünkü spermin numunenin kalitesini korumak için boşalmadan sonraki 60 dakika içinde incelenmesi gerekir.

Semen, kendini uyarma yoluyla özel bir alanda toplanır. Bazı erkekler, dini veya başka nedenlerle, cinsel ilişki sırasında kondom kullanarak sperm toplamak isteyebilirler. Bu durumda, sağlık uzmanı kondom veya kılıfı sağlamalıdır, çünkü yağlanmış prezervatifler test sonuçlarını etkileyebilir.

Sperm çok sıcaklığa duyarlıdır. Toplama evde yapılırsa, numune taşıma sırasında vücudun yanında tutularak vücut sıcaklığında (37 oC) tutulmalıdır. Oda sıcaklığında uzun süre bırakılmamalı ve buzdolabında saklanmamalıdır.

Boşalma sonrası sperm hareketliliği azalır; Bu nedenle, zamanlama ve sıcaklık, doğru sonuçlar elde etmek için çok önemlidir. Örnek zayıfsa, tekrar testi gerekli olabilir.

NOT: Tıbbi testlerden geçmeniz sizi veya ilgilendiğiniz birini endişeli, mahcup veya başa çıkılması zor duruma düşürüyorsa, laboratuvarımıza gelerek yardım almayı düşünebilirsiniz: Test Ağrısı, Rahatsızlık ve Kaygı ile Başa Çıkma, Kan Testi İle İlgili İpuçları, Çocuklara Tıbbi Testleri ile Yardım Etme İpuçları ve Yaşlılara Tıbbi Testleri ile Yardım Etme İpuçlarını uzmanımızdan alabilirsiniz.

Numunenin kalitesini sağlamak için herhangi bir test hazırlığı gerekli midir?

Kısırlık testi için: Spermin tekrar doldurma şansı vermek için, numune alınmadan önce 2 ila 5 gün boşalmadan kaçının. Daha uzun süreli yoksunluk süreleri, daha fazla sperm hacmine, ancak sperm hareketliliğinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca testten önce birkaç gün boyunca alkol tüketiminden kaçınmanız istenebilir. Verilen talimatları izleyin.

Vazektomi Sonrası: Erkeklerin spermi üreme kanalından daha hızlı bir şekilde temizlemek için her 3-4 günde bir düzenli boşalma yapmaları önerilebilir.

 

Laboratuvarımızdaki İşleyiş;

Sperm Testi yaptırmadan önce 2 ile 5 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Hiç bir yolla 2-5 gün arası cinsel boşalma ( uykuda veya mastürbasyon ) olmaması gereklidir. Eğer olmuş ise Sperm Testiöncesi perhize tekrar başlanmalıdır.

Cinsel perhiz süresince alkol, uyuşturucu veya sigara tüketimi yapılmamalıdır. Bu maddeler sperm sayılarını ve hareketlerini etkilediğinden Sperm Testi sonucunu yanıltmaktadır.

Şişli ve Kadıköy şubelerimizde Sperm Testi Kruger yöntemi ile çalışılmaktadır. Sperm Testi yaptırmanız için randevu almanız gerekmemektedir, kapanış saatimizden 3 saat önce gelinmesi yeterlidir.

Hafta içi : 08:30 -17:00 arası Cumartesi :08:30 – 13:00 arası örnek kabul edilir. Pazar günleri laboratuvar kapalıdır
LABORATUVARLARIMIZDA DVD FİLM SEYRETME ODASI MEVCUTTUR.

Şişli ve Kadıköy şubemizde Sperm Testi yaptırmak için Laboratuvarlarımızda özel numune verme odaları mevcuttur. Numune verirken DVD seyretme imkanı vardır. Kendi DVD nizi de getirebilirsiniz.

Sperm Testi çalışılırken, özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine geçilir.

Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Sperm Testi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

 

Normal Olmayan Sperm Testi İçin Açıklamalarda ve Raporlarda Geçen  Terimler Nelerdir?

* İşte Sperm Sözlüğü:

 • Aspermi: Sperm Hacmi Yok
 • Akrozom : Spermin kuyruktan sonraki baş kısmı
 • Astenozoospermi: Sperm Motilitesi < % 40
 • Azospermi: Örnekte  Sperm Hücresi Yok
 • Globozoospermi: başsız yuvarlak başlı sperm
 • Hematospermi: Semende kırmızı kan hücreleri (eritrosit)
 • Hiperspermi: Semen hacmi> 5.5 ml
 • Hipospermi: Semen hacmi < 2 ml
 • Nekrozospermi: Cansız (“ölü”) sperm
 • Oligoastenozoospermi: yoğunluğu < 8 milyon sperm / ml’dir.
 • Oligozoospermi: Sperm sayısı 20 milyon / ml’den azdır.
 • Polyzoospermi: Aşırı yüksek sperm konsantrasyonu
 • Pyospermia: Semende bulunan lökositler (mikropla mücadele hücreleri)
 • Teratozoospermi:  spermin% 40’ı anormal şekilde oluşur

 

Sperm testi hakkında daha detaylı bilgi almak, Sperm testi yaptırmak veya sperm testi fiyatı öğrenmek için İstanbul Laboratuvarları çağrı merkezini ( 444 7 522 ) aramanız yeterlidir.

Şişli Sperm Testi Merkezi: 02126311031

Kadıköy Sperm Testi Merkezi: 02166021010

Whatsapp: 05303829938