Şişli
Kadıköy

Sperm Testi Fiyatı

Sperm Testi Fiyatı

Spermiogram Testi Fiyatı


Sperm testi fiyatları, işlemin yapıldığı sperm testi araştırma merkezine ve laboratuvara göre değişir. Sperm testi fiyatını belirleyen en önemli etken işlemi yapan sağlık merkezinin kalitesi, çalışan doktorların akademik kariyerleri, çalışan teknik personelin tecrübe ve eğitimine göre değişmektedir. Bu nedenle mutlaka kalitesine ve tecrübesine  güvendiğiniz merkezlerde bu işlemi yaptırınız.

Laboratuvarımızda sperm testleri ile ilgili sorumlu uzman doktorumuz Profesör. Dr. Abdullah Olgun’dür.
Prof. Dr.Abdullah Olgun laboratuvarımızda yapılan sperm testleri ile ilgili bizzat testin inceleme aşamasında kendi tecrübe ve bilgi birikimine dayalı olarak bizzat müdahil olarak testleri titizlikle incelemektedir…

Sperm testi konusunda uzmanlaşmış bir kadroya sahip olan İstanbul Laboratuvarları, üreme sağlığı konusunda araştırma yapan merkezler arasında ön plana çıkmaktadır. Bir çok doktor laboratuvarımızı sperm testi konusunda referans laboratuvar olarak göstermekte ve son aşamada kesin tanı için laboratuvarımıza yönlendirmektedir.

Kısırlık tedavisinin en önemli tetkiklerinden biri olan sperm testinin sonuçları ne kadar doğru olursa tedavinin başarısı da o denli artacaktır. Sperm testi fiyatını web sitemizde belirtmemiz sağlık bakanlığının mevzuatları gereği yasaktır.

Ancak şunu belirtelim; sperm testi fiyatı genel olarak her laboratuvarda birbirine yakındır. Eğer normal fiyatların çok altında bu testi yaptığını iddia eden laboratuvarlar olursa bu merkezlerden uzak durunuz zira hijyenik olmayan koşullarda, uzman kadrosu veya doktoru işin başında olmayan, ticari amaçla işletilen laboratuvarlarda  özensiz çalışılan sperm testlerinin sonuçları tedavinizi olumsuz etkileyebilir.

Sperm testi fiyatını Sağlık bakanlığı onaylı laboratuvarlardan, kalite standartlarından ödün vermeyen ve uygun sertifika belgelerine sahip , iç ve dış kalite programlarına üye olan köklü merkezlerden öğrenebilirsiniz.

Bu kalitedeki merkezlerde yaptıracağınız sperm testi, tedavi başarınızı, dolayısı ile çocuk sahibi olma olasılığını oldukça arttıracaktır.

Düşük Spermiogram Sebepleri

Düşük sperm sayısı, bir orgazm sırasında boşaldığınız sıvının (semen) normalden daha az sperm içerdiği anlamına gelir.

Düşük bir sperm sayısı da oligospermi (ol-ih-go-SPUR-me-uh) olarak adlandırılır. Spermin tamamen yokluğuna azospermi denir. Mililitre semende 15 milyondan az sperminiz varsa, sperm sayınız normalden düşük olarak kabul edilir.

Sperm sayısının düşük olması, spermlerinizden birinin eşinizin yumurtasını dölleme ihtimalini azaltır ve hamilelikle sonuçlanır. Bununla birlikte, sperm sayısı düşük olan birçok erkek çocuk sahibi olabilir.

Belirtiler

Düşük sperm sayısının ana işareti bir çocuğu gebe bırakamamaktır. Başka belirgin bir belirti veya semptom olmayabilir. Bazı erkeklerde, kalıtsal bir kromozomal anormallik, hormonal bir dengesizlik, genişlemiş testis venleri veya sperm geçişini engelleyen bir durum gibi altta yatan bir sorun belirti ve semptomlara neden olabilir.

Düşük sperm sayısı belirtileri şunları içerebilir:

 • Cinsel işlev ile ilgili problemler – örneğin, düşük cinsel dürtü veya ereksiyon sağlama zorluğu (erektil disfonksiyon)
 • Testis bölgesinde ağrı, şişme veya şişkinlik
 • Azalan yüz veya vücut kılları veya bir kromozom veya hormon anomalisinin diğer belirtileri

Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuğu düzenli, korunmasız cinsel ilişkiden bir yıl sonra veya aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz daha erken yaşta hamile kalamadıysanız bir doktora görünün:

 • Ereksiyon veya boşalma problemleri, düşük cinsel dürtü veya cinsel işlevli diğer problemler
 • Testis bölgesinde ağrı, rahatsızlık, şişlik veya şişlik
 • Testis, prostat veya cinsel sorunların öyküsü
 • Bir kasık, testis, penis veya skrotum ameliyatı

Nedenler

Sperm üretimi karmaşık bir süreçtir ve beyninizdeki sperm üretimini tetikleyen hormonlar üreten organların (testislerin) yanı sıra hipotalamus ve hipofiz bezlerinin normal çalışmasını gerektirir. Testislerde sperm üretildikten sonra, narin tüpler, semenle karışana ve penisten boşalana kadar onları taşır. Bu sistemlerin herhangi birindeki problemler sperm üretimini etkileyebilir.

Ayrıca, anormal sperm şekli (morfoloji), hareket (hareketlilik) veya fonksiyon problemleri olabilir.

Bununla birlikte, genellikle düşük sperm sayısının nedeni tanımlanmamıştır.

Tıbbi nedenler

Düşük sperm sayısı, bazı sağlık sorunları ve tıbbi tedavilerden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları:

 • Varikosel. Bir varikosel (VAR-ih-koe-seel), testis boşaltan damarların şişmesidir. Erkek kısırlığının en yaygın geri dönüşlü nedenidir. Varikosellerin kısırlığa neden olduğu kesin nedeni bilinmemekle birlikte, anormal testiküler sıcaklık regülasyonu ile ilgili olabilir. Varikoseller sperm kalitesinin düşmesine neden olur.
 • Enfeksiyon. Bazı enfeksiyonlar sperm üretimine veya sperm sağlığına müdahale edebilir veya sperm geçişini engelleyen skarlara neden olabilir. Bunlar, epididim (epididimit) veya testislerin (orşit) iltihaplanmasını ve gonore veya HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonları içerir. Her ne kadar bazı enfeksiyonlar kalıcı testis hasarına yol açsa da, çoğu zaman sperm hala alınabilir.
 • Boşalma problemleri. Retrograd ejakülasyon, semen, orgazm sırasında penisin ucundan çıkmak yerine mesaneye girdiğinde meydana gelir. Çeşitli sağlık koşulları, retrograd boşalma veya diyabet, spinal yaralanma ve mesane, prostat veya üretranın ameliyatı dahil olmak üzere boşalma eksikliğine neden olabilir.Bazı ilaçlar ayrıca alfa bloker olarak bilinen kan basıncı ilaçları gibi boşalma sorunlarına da neden olabilir. Bazı boşalma problemleri, bazıları kalıcı iken tersine çevrilebilir. Kalıcı boşalma problemlerinin çoğunda, sperm hala doğrudan testislerden elde edilebilir.
 • Sperm saldıran antikorlar. Anti-sperm antikorları, spermi yanlışlıkla zararlı istilacılar olarak tanımlayan ve onları yok etmeye çalışan bağışıklık sistemi hücreleridir.
 • Tümörler. Kanserler ve habis olmayan tümörler, erkek üreme organlarını, hipofiz bezi gibi üreme ile ilgili hormonları salgılayan bezler yoluyla veya bilinmeyen nedenlerle doğrudan etkileyebilir. Tümörleri tedavi etmek için ameliyat, radyasyon veya kemoterapi de erkek fertilitesini etkileyebilir.
 • İnmemiş testisler. Fetal gelişim sırasında, bir veya her iki testis bazen karnından normal olarak testisleri (skrotum) içeren keseye doğru inemez. Bu durumdaki erkeklerde doğurganlığın azalması daha olasıdır.
 • Hormon dengesizlikleri. Hipotalamus, hipofiz ve testisler sperm oluşturmak için gerekli olan hormonları üretir. Bu hormonlarda, tiroid ve adrenal bez gibi diğer sistemlerde meydana gelen değişiklikler sperm üretimini bozabilir.
 • Sperm taşıyan tübül defektleri. Birçok farklı tüp sperm taşır. Ameliyattan kaynaklanan yanlışlıkla yaralanma, önceki enfeksiyonlar, travma veya kistik fibroz veya benzeri kalıtsal durumlar gibi anormal gelişim gibi çeşitli nedenler nedeniyle bloke edilebilirler.Testisin içinde, testisin drenajını yapan tüplerde, epididimde, vas deferenslerde, ejakülatör kanalların yakınında veya üretrada tıkanıklık oluşabilir.
 • Kromozom kusurları. Bir erkeğin bir X ve bir Y yerine iki X kromozomu ve bir Y kromozomuyla doğduğu Klinefelter sendromu gibi kalıtsal bozukluklar, erkek üreme organlarının anormal gelişimine neden olur. Kısırlık ile ilişkili diğer genetik sendromlar kistik fibroz, Kallmann sendromu ve Kartagener sendromudur.
 • Çölyak hastalığı. Glütene, çölyak hastalığına duyarlılığın neden olduğu bir sindirim bozukluğu erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Doğurganlık, glütensiz bir diyet uyguladıktan sonra gelişebilir.
 • Bazı ilaçlar Testos teron replasman tedavisi, uzun süreli anabolik steroid kullanımı, kanser ilaçları (kemoterapi), bazı antifungal ve antibiyotik ilaçlar, bazı ülser ilaçları ve diğer ilaçlar, sperm üretimini azaltabilir ve erkek fertilitesini azaltabilir.
 • Önceki ameliyatlar. Bazı ameliyatlar, vazektomi, kasık fıtığı onarımları, skrotal veya testiküler ameliyatlar, prostat ameliyatları ve diğerlerinin yanı sıra testis ve rektal kanserler için yapılan büyük karın ameliyatları dahil olmak üzere ejakülatınızda sperm olmanızı engelleyebilir. Çoğu durumda, bu tıkanıklıkları tersine çevirmek veya spermi doğrudan epididim ve testislerden almak için ameliyat yapılabilir.

Çevresel nedenler

Sperm üretimi veya işlevi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı çevresel elementlere aşırı maruz kalma durumundan etkilenebilir:

 • Endüstriyel kimyasallar Benzen, toluen, ksilen, herbisitler, böcek ilaçları, organik çözücüler, boya malzemeleri ve kurşun maddelere uzun süre maruz kalmak, düşük sperm sayısına katkıda bulunabilir.
 • Ağır metallere maruz kalma. Kurşuna veya diğer ağır metallere maruz kalmak da kısırlığa neden olabilir.
 • Radyasyon veya X ışınları. Radyasyona maruz kalmak sperm üretimini azaltabilir. Sperm üretiminin normale dönmesi birkaç yıl sürebilir. Yüksek doz radyasyon ile sperm üretimi kalıcı olarak azaltılabilir.
 • Testislerin aşırı ısıtılması. Yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve fonksiyonunu bozar. Çalışmalar sınırlı ve yetersiz olmasına rağmen, saunaların veya spa küvetlerinin sık kullanılması sperm sayısını geçici olarak bozabilir.Uzun süre oturmak, sıkı kıyafetler giymek veya bir dizüstü bilgisayarda uzun süre çalışmak, skrotumunuzdaki sıcaklığı artırabilir ve sperm üretimini biraz azaltabilir.

Sağlık, yaşam tarzı ve diğer nedenler

Düşük sperm sayısının diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

 • İlaç kullanımı. Kas gücünü ve büyümesini uyarmak için alınan anabolik steroidler testislerin küçülmesine ve sperm üretiminin düşmesine neden olabilir. Kokain veya esrar kullanımı da sperminizin sayısını ve kalitesini düşürebilir.
 • Alkol kullanımı Alkol almak testos teron seviyelerini düşürebilir ve sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.
 • Meslek. Bazı meslekler, kaynak veya kamyon kullanma gibi uzun süre oturmayla ilgili olanlar dahil olmak üzere kısırlık riski ile bağlantılı olabilir. Ancak bu ilişkileri destekleyen veriler tutarsızdır.
 • Tütün içmek Sigara içen erkeklerde sperm sayısı sigara içmeyenlere göre daha düşük olabilir.
 • Duygusal stres. Doğurganlıkla ilgili stres dahil olmak üzere, şiddetli veya uzun süreli duygusal stres sperm üretmek için gereken hormonları etkileyebilir.
 • Depresyon. Depresyonda olmak sperm konsantrasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Ağırlık. Obezite, doğrudan spermi etkileyen ve erkek fertilitesini azaltan hormon değişikliklerine neden olmak gibi doğurganlığı çeşitli yollarla bozabilir.
 • Sperm testi sorunları. Normalden daha düşük sperm sayısı, son boşalmanızdan hemen sonra alınmış olan bir sperm numunesinin test edilmesinden kaynaklanabilir; hastalık veya stresli bir olaydan hemen sonra alındı; veya boşalttığınız tüm semeni içermedi, çünkü bazıları toplama sırasında döküldü. Bu nedenle, sonuçlar genellikle belli bir süre zarfında alınan birkaç örneğe dayanmaktadır.

Risk faktörleri

Bir dizi risk faktörü, düşük sperm sayısı ve düşük sperm sayısına neden olabilecek diğer problemlerle ilişkilidir. İçerirler:

 • Sigara içmek
 • Alkol içmek
 • Bazı yasadışı uyuşturucuların kullanılması
 • Aşırı kilo problem
 • Ağır depresyonda veya stresli olmak
 • Bazı geçmiş veya şimdiki enfeksiyonların olması
 • Toksinlere maruz kalmak
 • Testislerin aşırı ısıtılması
 • Testislere travma geçirmiş olmak
 • Doğurganlık bozukluğu ile doğmak ya da erkek kardeşiniz veya babanız gibi kan akrabası doğurganlık bozukluğu ile doğmak
 • Tümörler ve kronik hastalıklar dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlara sahip olmak
 • Radyasyon gibi kanser tedavileri geçiriyor
 • Bazı ilaçlar almak
 • Önceden vazektomi veya majör karın veya pelvik cerrahi yapılması
 • İnmemiş testis öyküsü olan

Komplikasyonlar

Düşük sperm sayısından kaynaklanan kısırlık hem siz hem de eşiniz için stresli olabilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Düşük sperm sayısının altında yatan bir neden için cerrahi veya diğer tedaviler
 • İn vitro fertilizasyon (IVF) gibi pahalı ve ilgili yardımcı üreme teknikleri
 • Çocuk sahibi olamama ile ilgili stres

Önleme

Doğurganlığınızı korumak için sperm sayısını ve kalitesini etkileyebileceği bilinen faktörlerden kaçının.
Örneğin:

 • Sigara içme
 • Sınırlayın veya alkolden uzak durun.
 • Yasa dışı ilaçlardan uzak durun.
 • Sperm sayısını etkileyebilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Isıdan kaçının.
 • Stres Yönetimi.
 • Pestisitlere, ağır metallere ve diğer toksinlere maruz kalmaktan kaçının.

 

Uzman Ekibimiz:

Prof.Dr.Abdullah Olgun

Uz.Dr. Kadri Demirel

Uz.Dr. Filiz Dilmegani

 

İlgili Arma Terimleri : Sperm testi fiyatı, sperm test fiyatı, sperm testi ücreti, spermiyogram testi fiyatı, spermiogram testi fiyatı, sperm testi ne kadar , sperm testi nerede yapılır, spermiogram testi ücreti, sperm testi yapan, spermiogram analizi, semen analizi, sperm testi, semen analizi fiyatı, semen analizi ücreti, meni testi, meni analizi, sperm analizi, spermogram, spermiogram, sperm konusunda bu sayfada bilgiler bulabilirsiniz.